Borús helyzetjelentéssel kezdte programjának ismertetését Bajnai Gordon miniszterelnök a vasárnap délutáni nemzetközi sajtótájékoztatón. Közölte, hogy ez nem is kormányprogram, hanem egy válságkezelő csomag. A globális gazdasági válság hatásainak rövid ismertetése után rátért a speciális magyar problémákra, amelyek Bajnai szerint röviden összefoglalhatók azzal, hogy az állam nem hatékony.
A régiós országokhoz képest sokkal többet költ szociális- és lakástámogatásokra, az államszervezet működtetésére és az adósságok kamataira - sorolta Bajnai, hozzátéve, hogy a helyzetet súlyosbítja az, hogy rendkívül alacsony a foglalkoztatás. A miniszterelnök által idézett statisztika szerint Magyarországon a 19 és 64 év közötti lakosságnak mindössze 57 százaléka rendelkezik valamilyen legális munkahellyel.
Bajnai szerint ebből a válsághelyzetből úgy kell kitörni, hogy egyrészt meg kell őrizni a költségvetés egyensúlyát, másrészt ösztönözni kell a gazdaságot, és vissza kell szerezni a bizalmat az ország iránt. A Gyurcsány Ferenc távozását követően, ezen a héten kedden hivatalba lépett új miniszterelnök szerint ehhez egy fájdalmas intézkedésekből álló csomagon keresztül vezet az út, amely az országban mindenkitől lemondást követel valamiről. Összegyűjtöttük a legfontosabb lépéseket pontokba szedve:
A közszférát érintő intézkedések:
A nyugdíjrendszer változásai:
Változások a szociális rendszerben:
Egyéb kiadáscsökkentő intézkedések:
Változások az adók és járulékok terén:
2009-ben:
2010-től:
Állami takarékossági intézkedések:
Bár nem részletezte, a kormányfő több intézkedésre is ígéretet tett, amelyek a vállalkozásokat segítenék: exportfejlesztési programot, a belső piacra jutás segítését, beszállítói programot és aktív gazdasági diplomáciát ígért. Azt mondta, csökkentik a bürokráciát, visszaszorítják a lánctartozásokat, felgyorsítják a nagy értékű magánberuházások engedélyezését. Külön segítséget ígért a nagy munkaerő-igényű ágazatoknak, a mezőgazdaságnak, az építőiparnak és a turizmusnak.
Bajnai feltőkésítést ígért a nehéz helyzetben lévő bankoknak. Azt mondta, kockázatkerülőbb befektetési szabályokkal biztosítják a nyugdíjpénztárakban lévő megtakarítások értékállóságát, a közbiztonságot pedig a Btk. Szigorításával és a rendőrség megerősítésével javítják.
Bajnai közölte, tartani akarják a költségvetés 3 százalékosra tervezett hiányát, amelyre azok a megállapodások is kötelezik az országot, amelyeket az IMF-fel és az Európai Bizottsággal kötött még a Gyurcsány-kormány. A miniszterelnök hozzátette ugyanakkor, hogy tárgyalni fog ezekkel a szervezetekkel az alternatívákról is.
Segítség a devizahiteleseknek
Bajnai vasárnap este a Magyar Televízió A szólás szabadsága című műsorában arról is beszélt, hogy a devizahitellel rendelkezőket egy 2 éves türelmi időszak biztosításával szeretné kisegíteni. A miniszterelnök szerint Magyarországon több mint 700 ezer embernek van lakása devizahitelből, és 1 millió ember autóját terheli ugyanilyen kölcsön. Ezeknek a törlesztőrészleteit sokan nem tudják fizetni, vagy azért, mert a válság miatt elvesztették a munkájukat, vagy mert a forint árfolyamának romlása miatt a törlesztőrészletek jelentősen megemelkedtek.
Bajnai szerint a 2 év türelmi idő azt segítené, hogy az emberek a válság miatt ne veszíthessék el a lakásukat. A miniszterelnök hozzátette: szeretnének egy átlátható rendszert is létrehozni, amelyben lehetővé válik, hogy a forint romlása miatt emelkedő részleteket maximálják, és ne nagyobb részleteket kelljen fizetni, hanem inkább hosszabb futamidőt. A kormányfő ezekről a tervekről a jövőben a bankokkal fog tárgyalni, illetve megsürgetné azok elfogadását az Európai Uniónál is. "Az viszont nem fordulhat elő, hogy valaki ne fizessen a hiteleiért, mert az alapjaiban fordítaná fel a pénzügyi rendszert Magyarországon" - mondta.
Eredményeket ígér Bajnai
Bajnai azt ígéri, hogy ezekkel a lépésekkel növekedni fog a gazdasági szereplők mozgástere, és így sikerül megőrizni, majd később növelni a munkahelyek számát. A miniszterelnök szerint már rövid távon is lesznek előnyei a programnak, bár a hátrányok is nyilvánvalóak.
Bajnai azt mondta, hogy az alkalmazottak számára előny, hogy nőni fog a nettó fizetésük, mert kevesebb személyi jövedelemadót kell fizetniük, és az alacsonyabb bérterhek miatt biztosabbá válik a munkahelyük. Hátrányosan érinti azonban őket az áfaemelés és a támogatások csökkenése, megszűnése - tette hozzá a kormányfő.
A vállalkozások számára a kormány szerint előny, hogy csökkennek a bérterhek, és általában is kevesebb adót kell fizetniük. Bajnai elismeri azonban, hogy a megszorítás miatt várhatóan csökkenni fog a lakossági fogyasztás, amit nyilván megéreznek majd a vállalkozások is.
Bajnai a családok számára azt ígéri, hogy az adórendszer átalakításával több pénz marad náluk, és segíteni fogják az anyákat abban, hogy álláshoz jussanak szülés után. Utóbbit célozza a bölcsődei, óvodai és napközis helyek bővítése. Emellett meghagynák a családi adókedvezményt - ígéri Bajnai, de azt sem tagadja, hogy az áfaemelést a családok sem kerülhetik el, és a családi pótlék összege sem fog nőni két éven át, ami szintén hátrányosan érinti őket.