Az ország gazdasági helyzetének megítélése minden korábbinál mélyebbre zuhant - állítja májusi felmérésben a Magyar Gallup Intézet. A Gallup szerint májusban az emberek 95 százaléka rossznak ítélte meg az ország gazdasági a helyzetét, 57 százalék pedig kifejezetten súlyosnak tartotta a helyzetet. Ezzel szemben decemberben 54 százalék tartotta meglehetősen rossznak, 39 százalék pedig nagyon rossznak az ország gazdasági állapotát.
A helyzetét a legrosszabbnak a vendéglátásban, a kereskedelemben és az építőiparban dolgozók érzékelik. Az oktatásban, közigazgatásban dolgozóknak csak mintegy fele tartja a helyzetet nagyon rossznak.
A Gallup szerint jelenleg alig van olyan felnőtt - a megkérdezettek 3 százaléka -, aki rövid távon kedvező változásra számít családja anyagi helyzetében. A kérdezetteknek több mint háromnegyede, 77 százaléka a családi kassza további zsugorodására számít.
A válság hatására a megkérdezettek többsége kevesebbet költ a mindennapi kiadásaikra - 77 százalék -, és sokan a nagyobb kiadással járó tervezett vásárlásaikat halasztják el - 53 százalék. A megkérdezettek 21 százaléka próbál a válság hatására minél többet félretenni a keresetéből.
A többség - 68 százalék - úgy véli, hogy Magyarországot súlyosabban érintette a válság, mint más EU-tagállamokat. A magyar válságot súlyosabbnak érzők fele szerint az elmaradt strukturális reformok felelősek a krízisért, másik felük az elmúlt hét év szocialista kormányzásával magyarázzák a válságot.
A munkaviszonnyal rendelkezők többsége szerint munkahelyén létszámleépítések várhatóak - 42 százalék -, csak 7 százalék számolt be arról, hogy munkahelyén bővítik az álláshelyek számát. Az alkalmazásban állók 39 százaléka tart attól, hogy saját maga is elveszítheti az állását a következő 12 hónapban.
A Bajnai-kormány megszorító intézkedései közül a forgalmi adó megemelése miatt 92 százalék, az ingatlanadó bevezetése miatt 68 százalék, a gázártámogatások megszüntetése miatt pedig 64 százalék aggódik. A Bajnai-csomag fontosabb részleteit itt olvashatja.
A megkérdezettek 32 százaléka szerint a csomag alapvetően rendíti meg a családjuk anyagi helyzetét. 43 százalék arra számít, hogy a csomag jelentősen rontja az anyagi helyzetüket, bár továbbra is meg tudnak majd élni a jövedelmükből. Összesen 23 százalék gondolja, hogy a csomag következtében csak kisebb mértékben fog romlani az anyagi helyzetük.