Megszabadul külföldi befektetéseitől Simor András jegybankelnök. Simor a parlamentben azt ígérte, a személyét ért támadások hatására minél gyorsabban értékesíteni fogja külföldi befektetéseit, külföldi cégét megszünteti, pénzét pedig hazautalja.
A jegybankelnök ezzel Szijjártó Péter, a Fidesz szóvivőjének az Országgyűlésben feltett kérdésére válaszolt, aki azt firtatta, hová tűnt 800 millió forint tavaly óta Simor vagyonnyilatkozatából. A jegybank korábbi közleményéből kiderült, hogy az összeget Ciprusra utalta át. (Erről szóló cikkünket itt találja.)
Szijjártó kritizálta a Magyar Nemzeti Bank (MNB) elnökét, mert szerinte nem túl átlátható helyen, egy ciprusi offshore-cégben tartja vagyonát. Ez nem túl elegáns, és nem egyeztethető össze egy jegybankelnök funkciójával - mondta a politikus.
Simor úgy reagált, hogy a személyét ért támadás veszélyezteti az MNB függetlenségét. Ciprus nem adóparadicsom, a 800 millió forint nem az ő kezéből ment ki külföldre, az összeget korábban sem Magyarországon tartotta - mondta. Hozzátette, olyan vagyonnyilatkozatokat kellene kidolgozni, amelyek a jelenlegi típusnál sokkal alaposabban és részletesebben kérdeznek rá az adatokra, hogy ne kerüljön senki hozzá hasonlóan "méltatlan helyzetbe". Szavait taps, gúnyos nevetés és fújolás fogadta a Fidesz padsoraiból.
A HVG múlt heti cikkében írt arról, hogy vagyonnyilatkozatai alapján Simor 2006-ban még tekintélyes, 923 millió forintos megtakarítással rendelkezett - befektetési jegyek formájában -, egy évvel később azonban csak 67 millió, tavaly pedig 80 millió forinttal. Magyarországi cégébe Simor nem fektetett százmilliókat, ciprusi cégéről pedig maga a jegybankelnök állította azt, hogy annak Magyarországról nem származott jövedelme. Simor nem válaszolt a hiányzó százmilliókra vonatkozó kérdésre.
A jegybankelnök vagyonára vonatkozó kérdésekre az MNB csütörtökön délben közleményben válaszolt. Azt írták, a vagyonbevallások között tapasztalható "számszaki különbözet" túlnyomó része abból adódik, hogy Simor megtakarításait korábban egy külföldi vagyonkezelő kezelte, majd azokat a 100 százalékos tulajdonában lévő, Cipruson bejegyzett Trevisol Management Services Ltd-be helyezte át.