Őrizetbe vették az Eclipse Informatikai Rendszerház Zrt. vezetőjét szerdán Budapesten - jelentette az MTV Híradója és az MTI. Sipos Jenő, a vám- és pénzügyőrség szóvivője az [origo]-nak annyit erősített meg, hogy a VPOP emberei hét embert vettek őrizetbe, azt nem mondta meg, hogy kiket.
Sipos szerint a VPOP nyomozói szerdán több helyszínen tartottak házkutatást a fővárosban és Pest megyében, egy különösen nagymértékű adóhiányt okozó adócsalás és pénzmosás gyanúja miatt indult nyomozás során. A bűncselekmény-sorozat által érintett, illetve az adócsalás leplezésével összefüggésbe hozható vállalkozásnál történtek nyomozási cselekmények. A házkutatás során a pénzügyőrök dokumentumokat és adathordozókat foglaltak le - mondta az [origo]-nak Sipos. A VPOP a nyomozás érdekeire való tekintettel a nyilvánosságra hozható részletekről később ad részletes tájékoztatást.
Az egyik házkutatás Zuglóban folyt Pintér Sándor korábbi belügyminiszter cége, a Civil Biztonsági Szolgálat irodaházában, ahol irodahelyiséget bérelt az Eclipse Zrt.
Az [origo] megkereste a céget, valamint Fintha-Nagy Ádámot, a cég jogi képviselőjét, de szerda délután sem az Eclipse-nél, sem az ügyvédi irodában nem vették fel a telefont.
Egy másik ügy
A Fővárosi Főügyészség február elején nyomozást rendelt el hűtlen kezelés miatt az Eclipse Informatikai Zrt. ügyében - írta március eleji számában a Figyelő. A Fővárosi Főügyészség szóvivője akkor annyit erősített meg, hogy február 11-én öt gazdasági társaság képviselőinek feljelentése alapján ismeretlen tettes ellen rendelt el nyomozást különösen jelentős vagyoni hátrányt okozó hűtlen kezelés bűntettének gyanúja miatt. Abban az ügyben a BRFK nyomoz.
Az Eclipse tavaly december 31-én kötött szerződést a Közigazgatási és Elektronikus Közszolgáltatások Központi Hivatalával arra, hogy az átalakuló eredetiségvizsgálati rendszerhez szükséges szoftvert módosítja és öt éven át üzemelteti - írta a Figyelő. A rendszert a Nemzeti Közlekedési Hatóság (NKH) üzemelteti.
A lap szerint az új rendszer meglepő gyorsasággal állt fel, és ha nem is teljességében, de január 4-én már működött. A Figyelő szerint ez furcsa egy milliárdos projekt esetében, és másik fucsa körülménynek tartották azt is, hogy a lap újságírójának egy eredetiségvizsgálatot végző műhelyben megmutatták az új szoftver felhasználói kézikönyvét, amelynek utolsó frissítési dátuma 2007-es keltezésű. Ez a lap szerint egyebek mellett arra utal, hogy a frissítés - amely az ötmilliárdos szerződés egyik meghatározó eleme - nem volt olyan mértékű, hogy arról a felhasználónak tudnia kellett volna. A lap megkereste a rendszert üzemeltető Nemzeti Közlekedési Hatóságot (NKH), ahol azt mondták, hogy az ügyben a KEK KH az illetékes, ott viszont nem kaptak választ kérdéseikre.
Az Eclipse úgy nyert el milliárdos informatikai tendereket, hogy azokat nemzetbiztonsági okokból titkosították, és felmentették a közbeszerzési törvény hatálya alól - írta a Figyelő, amely szerint a cégnek rendőrségi és titkosszolgálati kapcsolatai vannak.
A Figyelő arról is írt, hogy a szoftverfrissítési megbízásért felelős Nemzetközi Közlekedési Hatóság stratégiai és módszertani főigazgatója, Eiselt György az Eclipse által bérelt Mercedesszel járt, amelyről a hivatal azt állította, hogy nem tudtak róla.
Az Eclipse-ügy hátteréről itt olvashat bővebben.