"Az emberek emberének érzem magam, mert mindenkivel könnyen váltok szót. Ez az én habitusomból fakad" - mondta Schmitt Pál, a Fidesz köztársaságielnök-jelöltje az MSZP-frakció hétfő délelőtti ülésén. A jelenlegi házelnök szerint az államfői szerep lehet távolságtartó, de ő inkább olyan embernek tartja magát, aki könnyen szót ért az emberekkel.
Schmitt szerint a leendő államfőt különleges helyzet elé állítja, hogy a kormánypártok kétharmados többséggel rendelkeznek a parlamentben, és szándékukban áll hozzányúlni az alkotmányhoz is. Ez még jobban beszűkíti az elnök lehetőségeit - mondta Schmitt, aki szerint az elnök akkor viselkedik helyesen, ha "megpróbál minden politikai tényezőből a legtöbbet kihozni a köz javára".
"A pártsemlegesség bekövetkezik"
A Fideszben korábban betöltött tisztségeiről és a párttól kapott megbízásairól azt mondta: "a pártsemlegesség egy idő után bekövetkezik", megválasztása esetén egyébként is fel kell függesztenie Fidesz-tagságát. "Elég öreg vagyok már ahhoz, hogy kikristályosodott értékek legyenek bennem" - mondta Schmitt, aki úgy fogalmazott, nem ellensúly akar lenni, hanem inkább egyensúlyt kíván teremteni. Úgy fogalmazott: egyetértett Sólyommal abban, hogy visszaküldött a parlamentnek törvényeket, és már megmondta a Fidesznek is, hogy nem ellenük fogok cselekedni, ha ő is így tesz majd.
Megválasztása esetén Schmitt csak konzultációk után jelölne embereket a fontos közjogi posztokra, mert nem tartja szerencsésnek az egyeztetések nélküli jelölést (ami a leköszönő államfő, Sólyom László gyakorlata volt). A házelnök nem tartja jónak, hogy bedobnak egy nevet, majd a jelöltet "pellengére állítják" a sajtóban és a parlamentben. Az államfőjelölt azt ígérte, köztársasági elnökként nem csak a Fidesz-KDNP pártszövetséggel egyeztet majd, hanem minden politikai erővel.
Schmitt azt mondta: Sólyom Lászlóhoz hasonlóan ő is érzékeny a környezetvédelem iránt, de gondolkodása középpontjába mégis "a magyar embert" fogja állítani, aki "megérdemli, hogy megbecsülést kapjon, akinek van munkája, jól érzi magát a tradicionális családjában, aki érzi, hogy az alkotmány szelleme védi őt". Konkrét példaként azt említette, hogy élére kíván állni egy nyelvművelő mozgalomnak, hogy "megmentsük és továbbfejlesszük" a magyar nyelvet.
Az államfőjelölt a frakcióülésen több, neki szegezett kérdés elől is kitért. Mandur László képviselő például azt szerette volna megtudni, hogy Schmitt készen áll-e, hogy megvédje a sajtószabadságot, illetve mit tesz majd, ha elé kerül a médiacsomag. Erre a házelnök azt mondta: most nem kívánja kommentálni, mert egyrészt az még a parlament előtt van, amelynek még ő az elnöke, másrészt pedig a még hivatalban lévő államfőre tartozik. Nem kívánt érdemben állást foglalni a Mecsekbe tervezett NATO-radarról sem.
Kijavított latin mondás
Schmitt bakizott egy nagyot, amikor Szűcs Erika korábbi miniszter arról kérdezte: aláírná-e a köztisztviselők jogállásáról szóló törvényt, amely lehetővé teszi az indoklás nélküli elbocsátást. Schmitt azt mondta: egyetértek azzal, hogy a köztársasági elnök visszaküldte a törvényt, és reméli, sikerül jó megoldást találni. A házelnök elfelejtkezett arról, hogy a jogszabályt a múlt héten ismét elfogadta a parlament. A helyzet Mesterházy Attila MSZP-frakcióvezető mentette meg azzal, hogy közölte: ez ügyben az MSZP úgyis az Alkotmánybírósághoz fordul.
Derültséget keltett az ülésen, amikor Hiller István korábbi kulturális miniszter kijavította a latin közmondást hibásan idéző Schmittet, aki szabadkozni kényszerült hiányos latintudása miatt. A jelölt pedig azzal nevettette meg a képviselőket, hogy azt mondta: rendszeresen olvassa Gyurcsány Ferenc korábbi miniszterelnök blogját, illetve komolyan elgondolkozott azon, hogy élve jogkörével elülteti egymás mellől Szűcs Erika és Vadai Ágnes képviselőket, mert állandóan beszélgetnek az ülések alatt.