Schmitt Pál az év eleji szökőár és atomkatasztrófa által sújtott Fukusimából érkezett diákokat fogadott szerdán a Sándor-palotában. Schmitt mellett az eseményen jelen volt Ito Tecuo japán nagykövet, valamint Lázár János fideszes frakcióvezető, hódmezővásárhelyi polgármester, aki a Kizuna (barátság) projekt keretében látta vendégül a tizenhat fiatalt. Lázár azt mondta, a köztársasági elnökkel együtt nagyon elégedettek a programmal, de ennél is fontosabb, hogy a gyerekek jól érezzék magukat, és két hétre elfelejthessék a földrengés, a szökőár és az atomkatasztrófa emlékét.
Schmitt azt mondta, hogy a magyarok korábban megszokták, hogy Japánból csak jó hírek érkeznek, de ez a helyzet sajnos márciusban drasztikusan megváltozott. A katasztrófával a világ minden országa figyelmeztetést kapott, hogy oda kell figyelnie az atomerőműveire. Schmitt Pál szerint a japán nép helytállásával ismét bizonyította, hogy milyen erős, és felül tud emelkedni a nehézségeken. Az államfő megjegyezte, hogy sokat járt Japánban a Magyar Olimpiai Bizottság elnökeként, sőt, családi kötődése is van az országhoz, felesége ugyanis a tokiói olimpián ezüstérmes lett.
"Úgy éreztük, hogy itt igazán lehet mély levegőt venni" - mondta az egyik japán fiú arra utalva, hogy az atomkatasztrófa után Fukusimában zárva kellett tartani az ablakokat. A fiú a köztársasági elnöknek tartott fényképes élménybeszámolót. A diákok sorra vették a Magyarországon látottakat, és elmesélték, mennyire tetszett nekik Ópusztaszer, a Balaton, a néptánc, a lovaglás és a magyaros ételek. Egy lány az [origo]-nak azt mondta, hogy a magyarok nagyon kedvesek, és a legnagyobb élménye az, hogy rengeteg barátot szerzett. Közvetlen volt a japán diákokkal Schmitt Pál is. A gyerekeket üdítővel kínálta, és a fényképnézegetés után angolul beszélgetett néhányukkal.
Örömmel nézte a gyerekek fényképeit a japán nagykövet is, aki megköszönte Schmitt Pálnak és Lázár Jánosnak, hogy ezzel a gesztussal tovább erősítették a két ország közti kapcsolatot.
Az államfő ezután az irodájában megmutatta az olimpiai ereklyéit, és megjegyezte, hogy bár annyira még nem modern, hogy fenn legyen a Facebookon, de azért japán műszaki cikkei neki is vannak. A teraszról az államfő a közös fényképezkedés előtt megmutatta a Parlamentet, a Bazilikát és a Lánchidat, majd röviden összefoglalta a magyar történelem törököktől, Habsburgoktól és szovjetektől hemzsegő időszakait. "Nagy háborúk helye volt ez, a magyarok pedig mindig harcoltak a szabadságért. Hála Istennek most szabadok vagyunk" - mondta Schmitt.
A köztársasági elnök azt kérte a japán diákoktól, hogy "vigyék hírül, hogy Magyarország nagy szeretettel gondol a japánokra, és mindent megtesz, hogy a sebek begyógyuljanak. Fukusima a szenvedés szimbóluma lett, de bízom abban, hogy hamarosan az újjászületés jelképévé válik" - mondta.