Azok lesznek a győztes nemzetek, amelyek tagjai segítik egymást, jól meg tudják szervezni az egymással való együttélést, szolidaritást és segítségnyújtást - mondta Orbán Viktor miniszterelnök az újvidéki Magyar Szónak adott, szombaton megjelent interjúban.
Orbán "biztató jelnek" nevezve a kettős állampolgárság intézményét, és emlékeztetett arra, hogy tíz évvel ezelőtt úgy nézett ki, hogy az európai politika nem fogadja el a kettős állampolgárságot. "Ezért tettünk jó lóra, amikor a kedvezménytörvényt megalkottuk a magyarigazolvánnyal együtt" - jelentette ki a kormányfő. A vajdasági magyarok már akkor is felvetették, hogy a kettős állampolgárság lehet hosszabb távon a megoldás, és "nem telt el néhány év, s máris egész Európában fordult a széljárás, a kettős állampolgárság szinte minden országban bevett gyakorlattá vált" - fogalmazott a miniszterelnök.
Orbán szerint számunkra a kettős állampolgárság rendkívül fontos, de még nagyon sokat kell dolgoznunk ahhoz, hogy azt mondhassuk: minden, az anyaországhoz kötődő magyar, éljen a világ bármely sarkában, rendelkezik kettős állampolgársággal. Tehát inkább csak a munka kezdete, ami eddig történt. A kormányfő szerint a kettős állampolgárság első és legfontosabb üzenete az, hogy "semmi se lehetetlen; ha az ember kitart a céljai mellett, ha nem ad fel bizonyos elveket, akkor a gyorsan változó világ fordulhat úgy, hogy ami lehetetlennek tűnt, az is lehetségessé válik". Szerinte a kettős állampolgárság megadásával "megkezdődött az élet szerves rendjének a helyreállítása, gyógyulnak a régi sebek".
A vegyes pártokkal nincs sok tennivaló
Arra fölvetésre válaszolva, hogy a budapesti kormány a korábbi szlovákiai és a mostani szerbiai választások során kiállt egy magyar nemzeti párt mellett, Orbán Viktor kifejtette: létfontosságúnak tartja, hogy a magyar állam határain kívül élő magyar közösségeknek saját politikai képviseletük legyen. "Mi ebben a tekintetben az etnikai, a nemzeti alapú magyar pártokat támogatjuk. Ezért mi úgy teszünk különbséget, hogy vannak egyfelől a magyar pártok, és vannak másfelől a vegyes pártok". Orbán hozzátette: "a vegyes pártokkal nekünk sok tennivalónk nincs, majd diplomáciai kapcsolatba fogunk lépni velük, ha az élet úgy hozza, hogy jól szerepelnek egy választáson".
A vegyes etnikai hátterű pártokról Orbán azt is megjegyezte: ezen a téren "a tapasztalataink negatívak". A Bugár Béla által vezetett Híd-Most pártról azt mondta a magyar kormányfő: "a Felvidéken is volt kísérlet vegyes párt létrehozására, és semmiféle javulás nem állt be az ott élő magyarok életkörülményeiben, a jogaik sem szélesedtek ki, nem gyarapodtak a vegyes párt működésének hatására".
Van tapasztalatunk a Délvidéken is, amikor az egyik párt soraiban ülő magyarok esetében a nemzeti szempontokat felülírták a pártszempontok. Például a kárpótlási törvény esetében a szerbiai parlamentben kifejezetten a saját nemzetük, a magyar nemzeti közösség ellen szavaztak. Amit a magyar párt soha sem tett és nem is tehet meg. Ezek a példák jól mutatják, hogy fontosak az etnikai, tehát a magyar nemzeti alapon szerveződő politikai pártok a Kárpát-medencében" - hangoztatta a kormányfő.
Érzi, hogy imádkoznak a kormányért
Az interjú további részében leszögezte: A mindenkori magyar kormánynak kötelessége a világban élő magyar közösségek összetartozásának erősítése. Amikor Budapest erkölcsi vagy anyagi támogatást nyújt a magyar közösségeknek iskolára, szociális- és kulturális intézményekre, akkor ennek a kötelességének tesz eleget: nem ajándékot oszt, hanem ellátja a feladatát és kötelességét teljesíti.
Orbán megjegyezte, hogy a kormány "rendkívül sok" visszajelzést, elismerést, támogatást és biztatást kap a határon túli magyaroktól, "ami nagyon fontos most, hogy kemény csatákat kell vívnunk Brüsszelben és más nemzetközi fórumokon". Orbán hozzátette: "világosan érezzük, hogy nemcsak a magyarországi magyarok, hanem a határon túli magyar közösségek is velünk vannak, ők ezt ki is nyilatkoztatják, bátorítanak bennünket, üdvözletüket küldik, imádkoznak értünk és mindent megadnak annak érdekében, hogy a magyar kormány a nemzetközi színtéren sikerrel vívhassa meg nemcsak a magyarországi magyarok, hanem az egész magyar nemzet jövője szempontjából kulcsfontosságú küzdelmet".