„Helyes, csinos kis nő volt az Andrea, én is szépnek tartottam ” – mosolyog egy hetven év körüli férfi, aki a visszapillantó tükörrel felszerelt biciklijét tolja Berettyóújfalu egyik csöndes utcájában. A bácsi még tisztán emlékszik arra a négy évvel ezelőtti, februári napra, amikor mentőautók és rendőrök jelentek meg a szomszédjában, egy fiatal pár házánál. „Először azt hittem, az Andrea lett beteg, mert ő mindig is gyenge, negyvenvalahány kilós kis hölgy volt” – mondta. Nem gondolta volna, hogy a mentők valójában a nő magas, kisportolt férje miatt érkeztek a házhoz.
Esély sem volt ugyanakkor arra, hogy a férfin segítsenek. A felesége napokon keresztül altatókkal próbálta legyengíteni, majd 2010. február 8-án nyolc késszúrás után gázolajjal lelocsolta, és élve felgyújtotta.
A nőt, Sápi Andreát különös kegyetlenséggel elkövetett emberölésért életfogytiglani börtönbüntetésre ítélték, a férje pedig a háztól egy utcányira lévő temetőben van eltemetve. A sírt pár napos virágok díszítik.
A közös házban a gyilkosság óta senki nem lakik, a szomszédok szerint viszont gyakran van mozgás az udvaron. Sápi Andrea új férje jár oda, hogy rendben tartsa a telket. A nő már a börtönbüntetése alatt, a kalocsai fegyházban házasodott vele össze.
Nem az új férj volt azonban az egyetlen férfi a nő életében az óta, hogy börtönbe vonult. A múlt héten három volt debreceni börtönőrt állítottak katonai bíróság elé hivatali visszaélés vádjával. A vádirat szerint az elsőrendű vádlott a nő tudomására hozta, hogy "bejön neki", és különböző ajándékokat, Milka csokoládét, színes zselés tollat, fülhallgatót adott neki. A másodrendű vádlottal a nő cellájában csókolóztak, egymás nemi szervét simogatták, és szexuális tartalmú leveleket küldözgettek egymásnak. A harmadrendű vádlott - akire a tárgyaláson a nő a börtönszlenges nevén, Juan Miguelként utalt - a vádirat szerint nemcsak közösült a nővel, hanem egy rádiós kívánságműsorban zeneszámokat is küldött neki.
Dr. Zeke László, a harmadrendű vádlott ügyvédje szerint a védence nem követett el semmit. Az ügyvéd szerint a nő története egy brazil szappanoperába illik, és talán hihetőbb lenne a történet, ha egy kicsit kevesebbet lódítana. "Végül is érthető, hogy el akarja magát foglalni valamivel. 35 év a börtönben hosszú idő, ezt biztos ő is érzi" - mondta az ügyvéd. A másik két vádlott ügyvédjét nem sikerült elérni. Szerettük volna megkérdezni Sápi Andreát is, de ő közölte, hogy nem akar nyilatkozni.
A nő miatt tavaly két volt gyulai börtönőrt is katonai bíróság elé állítottak. Az egyiküket azzal vádolták, hogy az étel beadására szolgáló nyíláson keresztül közösült vele körülbelül húsz alkalommal. A másik őr ellen bűnsegédlet volt a vád. A gyulai ügyben kellő bizonyítékok hiányában tavaly szeptemberben felmentették a börtönőröket. „A folyamatban lévő debreceni ügyben viszont az első- és másodrendű vádlott is elismerte, hogy valóban írt leveleket Andreának. Ők hibát követtek el" – mondta Zeke László.
Figyelmeztették a barátok
Bár több mint négy év telt el a gyilkosság óta, Berettyóújfalu főutcáján sétálva szinte lehetetlen olyan embert találni, aki ne emlékezne a gyilkosságra. „Amikor először hallottuk, hogy meghalt dr. Nyírő László, hirtelen nem is tudtuk, hogy kiről van szó. Itt mindenki csak Lacikának hívta őt. Ő volt a polgármester nevelt fia, a bíróságon volt titkár” – mondta egy férfi, akinek a belvárosban van egy kisboltja, és jól ismeri a fiú családját.
„Lacika a Shadows pubban ismerkedett meg Andreával. A lány csinos, filigrán volt, a pubban pultosként dolgozott, innen voltak akkoriban alkalmi kapcsolatai. Lacika teljesen beleőrült a lányba. Két hét múlva be is jelentette az anyjának, hogy megtalálta az igazit, feleségül veszi őt” – mondta a család ismerőse. Szerinte a férfit figyelmeztették a barátai, hogy a nő kicsapongó életet él. A férfi viszont világossá tette: nem engedi, hogy kritizálják a választottját. „Ha a Lacika valamit eldöntött, az el volt döntve” – mondta a család ismerőse.
A férfi szerint Sápi már 14 évesen elmenekült a Zsákán élő családjától. „Összeköltözött valami fazonnal. Azt is mondják, hogy már Andrea apja is furcsa körülmények között halt meg, de végül nem bizonyítottak rá semmit az anyjára” – mondta. Erről a pletykáról több helybéli is hallott, de mások szerint az apja egyszerűen betegségben halt meg. A nő Berettyóújfalu több szórakozóhelyén is megfordult pultosként, de dolgozott fejlesztőpedagógusként, pedagógusasszisztensként is. Volt munkahelyein viszont senki nem akart beszélni róla.
Egy húsz év körüli lány arra emlékezett, hogy egyszer Sápi és férje mellette mulatott egy Kowalsky meg a Vega-koncerten. Ez még a kezdeti nagy szerelem idején lehetett, mert a család ismerői szerint a pár később elkezdett külön bulizni, rájöttek, hogy nagyon különböző az ízlésük. „Amikor az egyik zenét hallgatott, a másik nem bírt megmaradni a szobában” – mondta a család egyik ismerőse. „Ki-kibillentek mindketten, a végén már nyitott kapcsolatban éltek. Andrea sokszor részletesen elmesélte Lacinak, sőt Laci édesanyjának is a debreceni kalandjait, talán így akarta őket féltékennyé tenni” – mondta a férfi, hozzátéve, hogy a férjnek is lett egy komolyabb kapcsolata a munkahelyén, amit viszont nehezen viselt a feleség.
A város szélén található Attila utcában a szomszédok sokáig nem vettek észre semmit a kapcsolat válságáról, gyakran látták a fiatal párt kutyát sétáltatni, kézen fogva mentek bevásárolni is. Egy idős házaspár azt mondta, örültek annak, hogy velük szembe költözött be a fiatal pár.
A berettyóújfaluiak már korábban is vonzónak tartották Sápit, de van, aki szerint a börtönben még inkább megszépült. „Alig ismertük meg a kis hölgyet, amikor a tévé készített vele interjút a börtönben. Eszik-iszik odabenn, kikerekedett, csinosabb lett a haja is” – mondta egykori szomszédja, egy idős férfi. Egy szintén a közelben lakó fiatalabb férfi megjegyezte, hogy „hát azt nem hiszem, hogy ott sok ilyen nő szaladgál, mint ő, nem csoda, hogy a börtönőröknek megakadt rajta a szemük”.
A férjgyilkos új férje
A nő új férje ugyanakkor épp azt állítja, hogy kapcsolatuk nem a külsőségekre vagy az erotikus vonzalomra alapul. „A házasságunknak nem volt semmilyen szexuális indíttatása, a hitvesi csók helyett is csak puszit adtam neki. Azért kellett feleségül vennem, hogy a törvény által engedélyezett keretek között jobban tudjam képviselni az érdekeit” – mondta az Origónak Sándor, aki csak azzal a feltétellel nyilatkozott, ha nem írjuk le a nevét.
Sándor motivációi régre nyúlnak vissza. 2003-ban akart papnak állni, de ezt egy válás után nem engedélyezte neki az egyház. „Ekkor döntöttem úgy, hogy világi szolgálatot fogok ellátni, és a katolikus egyház iránymutatásai szerint minden évben egy ismeretlen ember életét fogom megsegíteni, a saját erőforrásaimból” – mondta Sándor.
Amikor 2010 nyarán meglátta a tévében a nőt, eldöntötte, hogy ő lesz a következő pártfogoltja. „Arra gondoltam, hogy nem életszerű, hogy egy tanult, intelligens nő begyógyszerezi, megszurkálja, felgyújtja a férjét, és utána még a bizonyítékokat sem tünteti el rendesen. Utánanéztem az ügynek, és az akkori védőjén keresztül munkakapcsolatba kerültem Andreával” – mondta. A férfi attól kezdve eljárt a nő tárgyalásaira. Állítása szerint egy alkalommal Lendormin és Stilnox altatókkal gyógyszerezte be magát, úgy biciklizett a Gyulai Törvényszékre, hogy ezzel bizonyítsa a bírónak: azok a gyógyszerek, amikkel állítólag Sápi mérgezte a férjét, nem bódító, hanem inkább serkentő hatásúak.
A férj kezeli Sápi Facebook-oldalát, ahova nemrég a Stockholm-szindrómával kapcsolatos posztokat tett föl: szerinte pusztán tudományos magyarázata van annak, hogy a feleségét érzékeny szálak fűzik a fogva tartóihoz.
Sándor 2012-ben a felesége édesanyjához költözött, állítása szerint azért, hogy segítse a családot, Andrea édesanyját, öccsét és idős nagymamáját, akik évek óta elzárkóznak a nyilvánosság elől. A szomszédok gyakran látják őt a pár régi házának udvarán tevékenykedni. „Az ideiglenes hagyatéki eljárás során a bíróság Andreának ítélte a házat, és én kaptam meg a kulcsokat, hogy tartsam rendben területet. A család többi tagja nem is merne odamenni a horrorházba. Lincselési hangulat lenne. A temetésen is az volt, pedig Andrea el akart volna menni a szertartásra” – mondta Sándor.