Az emberek és az Európai Unió háta mögött nem lehet döntéseket hozni – mondta az Origónak Gőgös Zoltán, az MSZP alelnöke arról, hogy a Financial Times brit üzleti lap azt írta: leállította az Európai Unió az atomerőmű bővítéséről Oroszországgal kötött 12 milliárd eurós megállapodás végrehajtását.
A szocialista országgyűlési képviselő szerint a kormány elkapkodta a beruházást, az erről szóló vitának csak 2020 körül kellett volna megindulnia, mivel az erőmű még hosszú évekig működőképes. Gőgös úgy fogalmazott, a Fidesz azért sietett a döntéssel, hogy a beruházásból még tudjon lopni, mert erre az ellenzéki politikus szerint 2018 után már nem lesz lehetősége. Világos szabályok vannak Európában, amit mindenkinek be kell tartani – tette hozzá Gőgös Zoltán.
Az MSZP-n belüli atomvitáról a politikus azt mondta, egy demokratikus pártban természetes, hogy eltérő vélemények vannak, és azokat megbeszélik. Hozzátette, személyeskedés egyáltalán nem volt a viták során.
A paksi atomerőmű-bővítéssel kapcsolatos üzemanyag-szállítási vitában folyamatos az egyeztetés az unió és a magyar kormány között. Olyan megnyugtató megoldás készül, amely garantálja Magyarországnak a biztonságos üzemanyagellátást, valamint lehetővé teszi majd, hogy „az oroszok is szállítsanak üzemanyagot” – erről a Miniszterelnökséget vezető miniszter beszélt pénteken a Kossuth Rádió 180 perc című műsorában.
Lázár János azt mondta: az EU-nak nem érdeke, hogy blokkolja a paksi beruházást, Magyarországnak - ahogyan egész Európának is - szüksége van az atomenergiára az olcsó áram miatt és a környezetszennyezés ellen.
Ezt az Európai Bizottság is érti, ezért járult hozzá az orosz-magyar megállapodáshoz, amelynek ugyanakkor több része van, az egyik például arról szól, ki és hogyan fog üzemanyagot szállítani az elkészülő atomerőműbe – fejtette ki Lázár János.
Szavai szerint utóbbival kapcsolatban intenzív tárgyalások zajlanak az Európai Bizottság és Magyarország között, van, ami az Euratomnak elfogadható, és van, amit vitat. Az ügynökség például szeretné – folytatta –, ha az erőműbe mások is szállíthatnának üzemanyagot, és hogy biztonságos legyen ez a szállítás.
A miniszter elmondta: kollégái a napokban is részletes egyeztetést folytattak az Euratommal, és nagyon jó esély van arra, hogy rövid időn belül minden kérdés tisztázódjon. Hozzátette, csütörtökön ő maga is egyeztetett az orosz tárgyalódelegációval. „Az Európai Bizottság, Oroszország és Magyarország számára elfogadható és megnyugtató megoldás készül” – jelentette ki.
Közölte: e megoldás biztosítani fogja egyrészt, hogy biztonságos és versenyképes legyen Magyarországnak az üzemanyagellátás, másrészt lehetővé teszi majd, hogy „az oroszok is szállítsanak üzemanyagot”.
Az orosz atomenergia-ügyi ügynökség, a Roszatom azt közölte, a paksi atomerőmű bővítésének ügyében nincs mit hozzátennie a magyar kormány álláspontjához, amely szerint nincs szó arról, hogy az Európai Unió megtiltotta volna az orosz nukleáris fűtőanyag beszállítását Magyarországra.
Az állami tulajdonú orosz cég szóvivője a Reuters hírügynökségnek nyilatkozva közölte, a szerződést, amelyet a paksi bővítésről kötöttek, Magyarország egyeztette az Európai Bizottsággal.
Alig három perces sajtótájékoztatót tartott Kovács Zoltán a paksi bővítésről. A kormányszóvivő felolvasta a kormány nyilatkozatát, amelyben cáfolják az FT értesülését, kérdezni nem lehetett. A kormány várakozásai szerint az intenzív egyeztetéseket követően heteken belül véglegesítik a paksi atomerőmű bővítésével kapcsolatos üzemanyag-szállításra vonatkozó szerződést, az Euratom észrevételeit figyelembe véve.
Jelezte, hogy az érintett dokumentumokkal és a folyamatban lévő tárgyalásokkal kapcsolatos minden további részlet minősített adat, és így jelenleg nem áll módjukban további információval szolgálni.
Közölte: a kormányközi megállapodásokat követően a magyar meghatalmazott szervezet 2014. december 9-én 3 kivitelezési megállapodást kötött az orosz meghatalmazott szervezettel, a Roszatom egyik leányvállalatával. Az Európai Bizottság irányába minden szükséges előzetes értesítés ezekről a szerződésekről megtörtént azok aláírása előtt – mondta.
A szerződés alapján az Euratom mellett az Euratom ellátási ügynöksége is áttekintette a nukleáris üzemanyag-ellátásra vonatkozó kivitelezési megállapodást, amivel kapcsolatban bizonyos változtatásokat kért – közölte.
Életképtelennek és szükségtelennek tartja a paksi atomerőmű bővítési projektjét az LMP, az ellenzéki párt szerint a beruházás európai uniós kudarca a keleti nyitás politikájának kudarcát is jelenti. Szél Bernadett szerint a kormány ebben a helyzetben nem „kufárkodhat”, vagyis nem azon kell gondolkodnia, hogy a projekt átalakításával, új cégek beengedésével hogyan vigye véghez azt.
A Magyar Liberális Párt álláspontja szerint a kormánynak le kell mondania az „egész elhibázott paksi bővítésről”. Fodor Gábor pártelnök azt mondta, ezzel az ország egy óriási politikai és gazdasági tehertől szabadulna meg.