Rácz Jenő szerint egy év alatt annyi orvos megy külföldre dolgozni, mint négy megyei kórház teljes orvosgárdája. A Gyurcsány-kormány egykori egészségügyi minisztere az RTL Magyarul Balóval című műsorában arról is beszélt: a háziorvosok átlagéletkora olyan magas, hogy tíz éven belül komoly probléma alakulhat ki az ellátórendszerben.
Sinkó Eszter, a SOTE Egészségügyi Menedzserképző Központjának igazgató-helyettese szerint az elvándorló orvosok a betegágyak mellől mentek el, amitől érezhetően rosszabbul működik az ellátórendszer. Emiatt az itt maradókra lényegesen több munka hárul, azok nem tudják képezni magukat, így szégyenletesen lemaradtuk Európához képest a gyógyítás minőségében.
A kórházak adósságáról Rácz Jenő megjegyezte, hogy 100 milliárd forintot kellene betenni az egészségügybe ahhoz, hogy megakadályozzák az adósság újratermelődését. Sinkó Eszter szerint viszont értelmetlen arról beszélni, hogy nullszaldós legyen a kórházak költségvetése, hiszen a betegektől nem lehet megtagadni a szükséges ellátásokat.
Az Origo számolt be szerdán arról: a korábban ígért 60 milliárd forint is kevés lenne a kórházak adósságának kifizetésére, de egyelőre ezt a pénzt sem kapják meg az intézmények. A rossz hírt az április elsejei határidő napján közölte az egészségügyi államtitkárság a kórházvezetőkkel, akik szervezeti változásokra is számíthatnak.
Az adósságrendezés csúszásáról kérdezte az Origo csütörökön Lázár Jánost is, de a miniszter csak annyit mondott: egyezségek, kompromisszumok mentén tárgyalni kell a kórházak adósságállományáról, ezen dolgozik a "kiváló munkát végző" Zombor Gábor egészségügyi államtitkár. Hozzátette: a 60 milliárd forint rendelkezésre áll, és nem mehet csődbe egyetlen kórház sem.