Beismeréssel felérő jogszabály-módosítást javasolt a Belügyminisztérium, hogy utólag törvényesítse az Országos Katasztrófavédelmi Főigazgatóság (OKF) frissen kinevezett vezetőjének összeférhetetlen cégtisztségét. Ám ezt még a kormánypártiak is elutasították, az ügyészség pedig már vizsgálja, indít-e nyomozást az ügyben. Az OKF új vezetője időközben lemondott a vitatott tisztségről.
A Magyar Érdemrend középkeresztje a csillaggal kitüntetést adta át a nyugdíjba vonuló Bakondi Györgynek, az OKF távozó főigazgatójának Pintér Sándor belügyminiszter kedden ünnepélyes állománygyűlésen. Bakondi 2010 óta vezette ismét az OKF-et, távozásáról az Origo is beszámolt.
Az állománygyűlésen bemutatták Bakondi utódját is. Ahogy azt az Origo megírta, az új főigazgató április 16-tól Tollár Tibor, az OKF gazdasági főigazgató-helyettese lesz. Tollár kinevezését azonban befolyásolhatja egy, már eddigi vezető beosztásával is vélhetően összeférhetetlen mellékállása.
Napokon belül kiderül, kell-e aggódnia Bakondi György utódjának és a többi katasztrófa-védelmi vezetőnek. A Központi Nyomozó Ügyészségnek a hét közepéig kell döntenie ugyanis Árok Kornél volt tűzoltó-szakszervezeti vezető bejelentéséről, hogy annak alapján összeférhetetlenség, illetve okirat-hamisítás gyanújával indít-e nyomozást.
Az Origo a hivatalos bejelentés előtt úgy értesült, hogy Tollár Tibor éppen az összeférhetetlenségi ügy miatt nem kap végleges kinevezést. Az állománygyűlésen az Origo feltette a kérdést Bakondi Györgynek: azért kapott csak hat hónapos megbízotti kinevezést Tollár, mert a hatósági vizsgálattól teszik függővé a véglegesítését? Bakondi György azt válaszolta, hogy a kettőnek semmi köze egymáshoz.
Beismerésként értékelte az Origónak az MSZP-s Harangozó Tamás, hogy a múlt héten az Országgyűlés törvényalkotási bizottsága olyan - vélhetően az OKF-et felügyelő Belügyminisztériumnál készült - összegző módosító javaslatot nyújtott be a testületnek, amely a hivatásos állomány vezetőit érintően kiterjesztette volna a főálláson kívüli egyéb munkaviszony létesítésének lehetőségeit.
A tervezet megnyitotta volna a lehetőséget az előtt, hogy a rendvédelmi szervek állományának vezető beosztású tagjai is gazdasági társaságok vezető tisztségviselői lehessenek. A bizottság az ülésén kritizálta a tervezett módosítást. Ezzel a bizottság meggyőzhette a kormánypárti többséget is, mert az összegző módosító javaslat vonatkozó részét az eredetitől eltérő tartalommal fogadták el.
Tollár Tibor mellett másik négy OKF-vezető neve is felmerült a BM Heros Zrt. összeférhetetlenségi ügyében, amelyet jelenleg az ügyészség vizsgál.
Tisztségviselők havi juttatása a BM Heros Zrt.-nél:
Név | Beosztás | Tisztség | Bruttó jövedelem |
Tollár Tibor | vezérőrnagy, főigazgató-helyettes | igazgatósági elnök | 150 ezer |
Bérczi László | dandártábornok, főfelügyelő | igazgatósági tag | 100 ezer |
Hrabovszky Pál | ezredes, műszaki főosztályvezető | igazgatóság tag | 100 ezer |
Halcsák József | ezredes, revizori főosztályvezető | felügyelőbizottsági tag | 70 ezer |
Mecsei Judit | ezredes, ellenőrzési szolgálatvezető | felügyelőbizottsági tag | 70 ezer |
A Lánglovagok portál vetette fel, hogy a tűzoltógépjárművek gyártásával, javításával, felújításával is foglalkozó BM Heros Zrt. igazgatóságában, illetve felügyelőbizottságában az OKF több vezetője a rájuk érvényes szolgálati törvénnyel ellentétesen vállalhatott munkát – köztük Tollár 2012 márciusa óta.
Az állami tulajdonú BM Heros Zrt. tulajdonosi jogait az OKF gyakorolja, ugyanakkor a szolgálati törvény szerint a katasztrófavédelem vezető beosztású dolgozója a tudományos, oktatói, művészeti, lektori, szerkesztői, a jogi oltalom alá eső szellemi tevékenység folytatása és a nevelőszülői foglalkoztatási jogviszony kivételével nem létesíthet munkavégzéssel járó egyéb jogviszonyt.
Ha az érintett vezetők az előírásoknak megfelelően kérvényezték is munkáltatójuknál, hogy munkaviszonyt létesíthessenek, a kérelmet a szolgálati törvény alapján el kellett volna utasítani. Kérdéses, hogy az öt vezető hogyan tehetett olyan nyilatkozatot a cégbíróságnál, hogy a tisztségük elvállalásával összefüggésben nem esnek "egyéb jogszabályban foglalt korlátozás alá".
Időközben a Belügyminisztérium is válaszolt a Lánglovagoknak. Azt írták, hogy szerintük nem összeférhetetlen, ha valaki OKF-vezetőként egy gazdasági társaságban vállal tisztséget, mert a tulajdonosi jogokat a Heros felett az OKF gyakorolja, igazgatóságot és felügyelőbizottságot pedig kötelező létrehozni.
Csakhogy a szolgálati törvény nem tesz különbséget a cég tulajdonosa szerint, és aszerint sem, hogy az ott végzett munka a szolgálattal összefüggő-e vagy sem. Erre igyekezett hétfői parlamenti felszólalásában is felhívni a figyelmet Harangozó Tamás, aki interpellációjában arról beszélt: a BM magyarázata „harmatgyenge”. Az MSZP-s politikus fegyelmi következményekről is érdeklődött.
Válaszában Kontrát Károly, a belügyi tárca államtitkára szerint a BM Heros Zrt. 100 százalékban állami tulajdonú vállalat, amely „nem tekinthető piaci szereplőnek”. Az államtitkár szerint a döntéseket meghozóknak és a felelősséget vállalóknak ugyanazoknak kell lenniük. Viszontválaszában Harangozó jelezte: a törvény egyértelmű tiltást fogalmaz meg az ilyen álláshalmozásra.
A Tollár Tibort bemutató állománygyűlésen az Origo megtudta: annak ellenére, hogy a Belügyminisztérium kitart amellett, hogy az OKF-es vezetők hivatali beosztása nem összeférhetetlen a BM Heros Zrt.-ben vállalt igazgatósági, felügyelőbizottsági tisztségekkel, Tollár mégis lemondott. Ezt ő maga jelentette be.
Az OKF új, megbízott vezetője tehát április 10-e óta nem igazgatósági elnöke a BM Heros Zrt.-nek. Tollár ezen lépése, amely a hivatalos cégadatbázisban azonban még nem látható, megerősíti ugyanakkor az Árok Kornél feljelentésében, illetve az ellenzéki képviselő interpellációjában is megfogalmazott gyanút, miszerint a két tisztség összeférhetetlen lehetett.
A Bakondi Györgyöt búcsúztató, Tollár Tibort bemutató állománygyűlésen Pintér Sándor belügyminiszter felidézte a nyugdíjba vonuló főigazgató pályafutását, kiemelve, hogy a 2001-es tiszai árvíznél is helytállt, de a Medgyessy-kormány idején, egy évvel később "politikai döntést hozott", amikor nyugdíjba ment.
Miután a máig vitatott szerepű UD Zrt.-nek ügyvédként dolgozó Bakondit 2010-ben a második Orbán-kormány-reaktiválta, a belügyminiszter méltatása szerint sikeresen helytállt az újabb árvízi helyzet, valamint a vörösiszap-katasztrófa idején is. Legnagyobb sikere pedig, hogy létrehozta az OKF-et.
Bakondi György felszólalásában megdicsérte az OKF állományát, és megköszönte a kitüntetést - a belügyminiszter mellett külön Orbán Viktor kormányfőnek is. Bakondi sok sikert kívánt utódjának. Beszédében Tollár Tibor jelezte: azon lesz, hogy minden olyan jól működjön, mint eddig.