Pénteken tette közzé honlapján a kormány a menedékjogi törvény módosításának tervezetét. A véleményezés határideje péntek éjfél volt. A módosítás szigorítást hozhat, amellyel nem várták meg a témában zajló nemzeti konzultáció eredményét sem.
A kormány társadalmi vitára bocsátotta ugyan a menedékjogról szóló törvény módosításának tervezetét, ám a véleményezésre kevesebb mint egy napot hagyott: a pénteken kikerült javaslathoz péntek éjfélig várták a reakciókat - vette észre a hvg.hu.
A tervezet világossá teszi, mi a célja: "a megalapozott nemzetközi védelmi igénnyel rendelkezőket minél gyorsabban és hatékonyabban be lehessen azonosítani, és az ilyen védelmi igénnyel nem rendelkező, tipikusan gazdasági migránsokat, mielőbb az ország területéről kitoloncolni".
A Belügyminisztérium tervezetéről az Origo is részletesen beszámolt. Változás például, hogy a menekültkénti elismerést kizáró okok kiegészülnének a terrorcselekménnyel, a terrorizmus finanszírozásával, illetve az ezekre való felbujtással; valamint nem lehet menekültként elismerni azt a külföldit sem, akinek magyarországi tartózkodása a nemzetbiztonságot sérti vagy veszélyezteti.
A jogszabálytervezettel
a kormány nem várta be a jelenleg a bevándorlás kezelésének témájában zajló nemzeti konzultáció július 1-jei lezárását
sem, nemhogy a válaszok teljes kiértékelését. A vitatott kormányzati kampánnyal támogatott, összesen mintegy 1,4 milliárd forintba kerülő konzultációban eddig a nyolcmillió választó közül mintegy 700 ezren válaszoltak a kormány kérdéseire.
Mint arról az Origo beszámolt, akár az egymilliót is meghaladhatja a nemzeti konzultációban visszaküldött válaszok száma. Ezzel pedig
az ellenzék által élesen bírált kormányzati akció minden idők egyik legsikeresebb konzultációja lehet, de egyben a legkönnyebben manipulálható is.
Ezt a Miniszterelnökség is elismerte.
Ugyancsak nem várta be a kormány a nemzeti konzultáció eredményét azzal, hogy bejelentse: négy méter magas kerítést építene 175 kilométer hosszan a magyar-szerb határon, hogy megnehezítse az illegális bevándorlók bejutását az országba. A kerítést katonák és rendőrök építhetik meg.
Az Origo beszámolt arról is: azért a déli határon épülhet a kerítés, mert a legtöbb menedékkérelmet koszovóiak nyújtják be. Az év első három hónapjában 185 ezren nyújtottak be menedékkérelmet az EU területén, Magyarország ebből 32 800 ügyet intéz.