Egyik körzetben sem állított jelöltet a Fidesz-KDNP az augusztus 30-ai tapolcai időközi választáson. Mint arról az Origo is beszámolt, a tapolcai 3-as és 5-ös körzetben a hónap végén azért tartanak választást, mivel Rig Lajos áprilisban egyéni országgyűlési mandátumot szerzett, valamint Dobó Zoltán jobbikos polgármester lemondott az egyéni önkormányzati körzetben szerzett mandátumáról.
Jelenleg a 11 fős tapolcai testületben öt fideszes, négy jobbikos és két MSZP-s képviselő van.
Ha a radikális pártnak sikerül a két körzetet megnyernie, akkor egyszerű többsége lenne,
mivel eddig a polgármester az egyéni kerületi győzelme miatt nem tudta érvényesíteni a plusz szavazatát a testületben. Mindezek alapján az összes pártnak létfontosságú a voksolás, mivel alapvetően rendeződhetnek át az erőviszonyok.
A két egyéni kerületben négy-négy jelöltet vettek nyilvántartásba. A pártok közül a Jobbik mellett az MSZP-nek a liberálisokkal közösen sikerült összegyűjtenie a szükséges aláírást. Rajtuk kívül két-két független jelölt száll ringbe körzetenként a voksoláson. A tapolcai Fidesz Facebook-oldaláról azonban kiderült, hogy
körzetenként egy-egy független jelölt mögött a kormánypárt áll.
Vajon miért nem indult el a választáson a Fidesz, miközben egy sikeres szereplés esetén tovább nőtt volna a többsége a testületben?
A választ az elmúlt évek eredményeiben találhatjuk meg. A tapolcai 3-as körzetben 2014 őszén a jobbikos Dobó Zoltán a szavazatok 40,53 százalékával győzött, míg fideszes riválisa csak 33,84 százalékot gyűjtött. Az MSZP 24,37, míg a szociáldemokraták 1,25 százalékot gyűjtöttek.
Ugyanebben a körzetben a 2015-ös időközi országgyűlési választáson a Jobbik jelöltje a szavazatok 52,52 százalékával diadalmaskodott.
A radikálisok népszerűsége fél év alatt 12 százalékponttal emelkedett.
A Fidesz-KDNP jelöltje tavasszal 28,97 százalékot gyűjtött ebben a körzetben, ami közel öt százalékpontos visszaesést jelentett. A szocialisták jelöltje idén tavasszal 19,09 százalékot gyűjtött, ami szintén visszaesést jelentett az őszi eredményhez képest.
A tapolcai 5-ös körzetben tavaly ősszel Rig Lajos a szavazatok 43,14 százalékával diadalmaskodott, a Fidesz-jelöltje 37,35 százalékot szerzett. A szocialisták 16,92, a szociáldemokraták pedig 2,59 százalékot értek el. Áprilisban a Jobbik jelöltje a szavazatok 56,56, a Fideszé 27,77, az MSZP-é 13,12 százalékát szerezte meg.
Jól látszik, hogy a Jobbik ebben a körzetben is jelentősen erősödött, míg a többi párt komoly veszteséget könyvelhetett el fél év alatt.
A számok alapján érthető, hogy a kormánypártok nem indítottak jelöltet,
mivel az elmúlt hónapok tendenciája sem nekik kedvez. A pártnak tehát egyetlen esélye maradt: független jelölteket támogatva megnyerni az egyéni körzeteket, így akadályozva a relatív jobbikos többség megvalósulását.
A magyar választások történetében egyáltalán nem ritka, hogy
valamelyik nagyobb párt a kisebb városokban független jelölteket támogat.
A legfrissebb példa, hogy a február 22-ei veszprémi időközi országgyűlési választáson a baloldali erők a független Kész Zoltánt támogatták. Akkor bejött ez a politika, mivel a jelölt nagyon simán hozta el a mandátumot.
Április 12-én Veszprém megye 3-as számú országgyűlési választókerületében, Ajkán, Tapolcán és még 58 településen azért tartottak időközi választást, mert a térség tavaly áprilisban megválasztott fideszes országgyűlési képviselője, Lasztovicza Jenő januárban elhunyt.
Urnazárás után gyorsan érkeztek az eredmények, a Jobbik hamar átvette a vezetést, és megszerezte első egyéni képviselői mandátumát. Orbán Viktor miniszterelnök nem a Fidesz vereségéről, hanem a vörösiszapról beszélt az ajkai tévében, a Facebookon viszont értékelte a kormánypártok újabb fiaskóját: a kapufáról kifelé pattant a labda. A baloldal örült, hogy a Jobbik legyőzte a Fideszt, az MSZP-s Gőgös Zoltán azt mondta, a jövőben mozgalmibb kampányokat vár a pártjától.
Jókor jött pofon a mostani választási eredmény a Fidesz–KDNP-nek és a baloldalnak is – értékelte az Origónak akkor az időközi voksolás végeredményét Kiszelly Zoltán. A politológus szerint a győzelem felhajtóereje kitarthat őszig, amit a Jobbik minden bizonnyal megpróbál majd kihasználni. A radikálisok számára óriási eredmény, hogy egyéni körzetet tudtak nyerni, és mostantól a Fidesz első számú kihívójának állíthatják be magukat.
A Jobbik tapolcai győzelme pofon az MSZP-nek, de még nagyobb pofon a Fidesznek, mert azt mutatja, hogy nemcsak Orbán Viktor személyes varázsa, mozgósító ereje kopott meg, de az orbáni centrális erőtér politikája is látványosan megbukott – mondta portálunknak László Róbert, a Political Capital elemzője.
Tapolca legutóbb akkor került a hírekbe, amikor megválasztotta főállású alpolgármesternek az MSZP-ből kizárt Lévai Józsefet a jobbikos vezetésű Tapolca város képviselő-testülete. A Fidesz szerint ezzel Jobbik-MSZP-koalíció jött létre.