1944. augusztus 3-ára virradóra több mint háromezer cigány embert gyilkoltak meg SS-katonák az auschwitzi haláltáborban.
Erre tömeges népirtásra, lovari nyelven porrajmosra emlékeznek 1972 óta minden év augusztus 2-án a túlélők, civil és politikai szervezetek.
Takács Szabolcs, a Miniszterelnökség államtitkára a Roma Polgári Tömörülés rendezvényén beszélt a múltról:
a politikus kötelezőnek nevezte az emlékezést,
a tragédiával történő szembenézést. Hozzátette, hogy roma közösség ma is az alkotóerő kiapadhatatlan forrása.
Takács Szabolcs azt is kiemelte, hogy a többségnek segítenie kell a cigányság felemelkedését.
A rendezvényen felszólalt Ilan Mor, Izrael magyarországi nagykövete, aki a romák és a zsidók sorsának közös pontjaként beszélt a holokausztról.
Hangsúlyozta: nap mint nap emlékezni, emlékeztetni kell és az új generációknak is el kell mondani, hogy a holokauszt egy döntés volt,
egy nagyon rossz döntés.
Hegedüs István, Az Országos Roma Önkormányzat elnöke emlékeztetett :
a mostani az utolsó generáció,
amelynek még lehet vagy lehetett élő kapcsolata olyanokkal, akik megélték a második világháborút. Éppen ezért a mi felelősségünk hogy a jövő generáció tagjai hogyan fogják értékelni, megítélni a történelmi eseményeket – vélte az ORÖ vezetője.
Szél Bernadett és Schiffer András, az LMP társelnökei közleményükben azt írták, hogy az emberi méltóságot nem csupán a fizikai erőszaktól kell megvédeni, hanem az írásban, szóban vagy akár politikai propaganda során elkövetett sérelmektől is. Úgy fogalmaztak:
mindenki árt Magyarországnak, aki konfliktust szít egyes társadalmi és etnikai csoportok között.
Niedermüller Péter, a Demokratikus Koalíció (DK) alelnöke arra hívta fel a figyelmet, hogy a gyűlölet, a diszkrimináció, a rasszizmus ma is jelen van, és most is
vannak, akik aljas politikai számításból megbélyegzik a romákat,
indulatokat szítanak és uszítanak ellenük és más kisebbségek, kiszolgáltatott csoportok ellen.