Egy BKK-jegy 350 forint, az ezt megvásárló, mégis bliccelőként azonosított utas által átélt rémálom: felbecsülhetetlen. Ha a hivatalos újságos-viszonteladónál vásárolt, eredetinek tűnő BKK-jegyéről az ellenőr azt állítja, hogy hamisítvány, az nemcsak néhány kellemetlen percet okozhat, hanem akár súlyos büntetést és rendőrségi eljárást is vonhat maga után.
Az Origót egy olvasó kereste meg azzal, hogy érthetetlen módon meg akarták büntetni, amiért hamis jeggyel utazott, holott azt hivatalos viszonteladótól vásárolta. A hölgy július 30-án, csütörtökön vásárolt menetjegyet Budapest III. kerületében, a Szentlélek téren egy újságosnál.
Az egyik ilyen jeggyel utazott kora este a 2-es metróval a Batthyány tértől az Astoriáig. Itt kifelé menet az ellenőrök megállították, ellenőrizték a jegyét, majd kapargatták és hajtogatták, végül azt mondták neki, hogy a jegy hamis.
Panaszos olvasónk szerint ő mindig a BKK automatáiból vesz jegyet, de a Szentlélek térnél éppen nem működött a HÉV-megállónál az automata, ezért vett a közeli újságosnál jegyet, ami nem látszott hamisnak: volt rajta hologramos csík is, és úgy nézett ki, mint máskor.
Az ellenőrök azt mondták neki, fizessen pótdíjat. Ő viszont azt javasolta, vizsgálják ki az ügyet, hívjanak rendőrt, hiszen ő vett egy jegyet, ami nem tűnt hamisnak, és nem akart pótdíjat fizetni. Az ellenőrök erre azt mondták, nem hívnak rendőrt, "mert az drága".
Azt is mondták az utasnak, hogy jobban jár, ha nem hívnak rendőrt, mert az még a hölgyet „viszi el” a végén.
Az utas továbbra sem volt hajlandó pótdíjat fizetni, és ragaszkodott, hogy hívjanak rendőrt
az ellenőrök, ha gondjuk van az általa bemutatott jeggyel.
Könnygázt kaphat az arcába
Minden budapesti jegyellenőrt két közterület-felügyelő kísér, akik jogosultak akár gázspray-t is használni, ha a bliccelő utas nem igazolja magát, és ellenáll az intézkedésnek - számolt be az Origo. A történéseket a közteresek ruháján lévő kamera fel is veszi.Az ellenőrök inkább azt javasolták, hogy a hölgy fizessen pótdíjat, majd menjen vissza az újságoshoz, és vegyen még a jegyből, majd azzal menjen be a rendőrségre, és tegyen feljelentést. Az utas úgy vélte, ez nem az ő dolga lenne, hanem az ellenőröké, így mivel nem jutottak dűlőre, otthagyta őket.
Másnap az Origo újságírója is elment a Szentlélek térre, és ugyanannál az újságosnál vásárolt BKK-jegyeket. Az április 30-ai dátum alapján ugyanabból a szériából valókat, mint amilyet előző nap olvasónk vásárolt. Ezeken is rajta volt a hologramos csík, a BKK-logó, mindössze a feliratok tűntek halványabbnak - bár ez csak másik jegy mellé téve volt feltűnő.
Elvittük a jegyet a Batthyány téri metrómegállóhoz, ahol a metrókijáratnál dolgozó ellenőröket arra kértük, ellenőrizzék a frissen vásárolt jegyet, szerintük valódi-e, vagy hamis. Egyikük készségesen segített, de már
ahogy kézbe vette a jegyet, csóválta a fejét, és azt mondta, ez bizony hamis lehet.
Az ellenőr a telefonjára telepített speciális alkalmazással hiába próbálta beolvasni a jegyre nyomtatott négyszögletes QR-kódot. Egy másik jegyről a kód beolvasása után a program azonnal megmondta, hogy milyen típusú jegy, és melyik viszonteladó értékesítette.
Ám az újságosnál vett jegyről a program semmi információt nem adott, és azt a vészjósló üzenetet küldte: "Pótdíjazni!" Az ellenőr öngyújtóval egy valódi és az újságosnál vett jegyet is megégetett, és ugyanúgy "égtek". Az ellenőr szerint, bár a papír egyaránt hőpapír, az utóbbi jegy mégis hamis.
Az ügyben kérdéseket tettünk fel a BKK-nak. Azt is megkérdeztük, miért nem volt hajlandó az olvasónk kérésére sem rendőrt hívni az intézkedő ellenőr.
A BKK közölte, hogy az ügyben vizsgálatot indított, és megteszi a szükséges intézkedéseket,
hogy a jövőben hasonló eset ne fordulhasson elő.
Azt is írták, hogy a BKK rendszeresen végez ellenőrzéseket azokon az értékesítési pontokon, ahol valamilyen visszaélés vagy annak gyanúja merül fel. A hamisítási ügyekben a BKK fokozott gondossággal jár el, és a gyanú beigazolódása esetén a rendőrség is bekapcsolódik a felderítésbe.
Arra azonban konkrétan nem válaszoltak, hogy ha egy ellenőr hamisnak vélt jegyet talál, és az utas megmondja, hol vette,
miért nem kezdik vizsgálni az eladót.
Ebben az esetben egyelőre még nem vonták be a rendőrséget, mert még nem zárult le a vizsgálat.
A BKK válaszából kiderült az is, folyamatosan továbbképzik az ellenőröket, hogy a kollégák nagy biztonsággal felismerjék a hamis értékcikkeket. Ezért az ellenőrök részletes tájékoztatást kapnak a hamisítási eljárások legújabb módszereiről és a hamisítványok ismertetőjegyeiről - írták.
Milliókat kaszált a bérletmaffia
Az Origo számolt be korábban arról, hogyan működik a Nyugati téri bérletmaffia, mik a módszereik. Kiderült, hogyan keresnek több tízmillió forintot a banda tagjai azzal, hogy a használt szelvényekről lekaparják és átírják az adatokat. A banda egyik tagja akkor az Origónak azt mondta, havi 12 millió forintot keres a héttagú csoport azzal, hogy a Nyugati téri aluljáróban gyűjti be a járókelőktől a lejárt bérleteket és jegyeket. A használt, de el nem rongyolódott bérleteket lézerrel borotválják simára, a mégis lebukó ügyfelek büntetésére pedig garanciát vállalnak - írtuk. Az egyre gyakrabban felbukkanó hamis jegyek és bérletek miatt döntött Vitézy Dávid, a BKK akkori vezérigazgatója egy értékesítés-ellenőrzési szakterület felállításáról.Megkerestük a hamis jegy gyanúja miatt a Lapker Zrt.-t is, miután az Origo által vásárolt jegyekhez kért számláról kiderült, hogy a Szentlélek téri újságos a Lapker egyik hírlappavilonja. A lapterjesztő cég kérdésünkre közölte, hogy meglepődtek, mert ilyen panasszal eddig nem fordult hozzájuk senki. Vizsgálatot indítottak, ellenőrizték az érintett újságost, sőt a közelben lévő másik kettőt is.
A Lapker ellenőrei megvizsgálták az árukészletet, és megállapították, hogy a jegyek abból a szériából valók, amelyet a BKK-tól vásároltak.
A Lapker közvetlenül a BKK-tól szerzi be a jegyeket, majd központi raktárából osztja szét a vállalkozói rendszerben működő újságosok között.
A vizsgálat eredményeként jelezték: semmilyen szabálytalanságot nem tapasztaltak.
Ekkor vett 180 fokos fordulatot a történet. Miközben sokáig úgy tűnt, hogy az Origo jegyhamisító maffiát leplezett le, ezen a ponton gyanakodni kezdtünk: valaki nem mond igazat. Bevittük az újságosnál vett jegyünket a BKK központjába, és kértük, vizsgálják be: eredeti-e, vagy hamis. Kiderült, hogy a jegy, amire két ellenőr is azt mondta, hogy hamis, és pótdíjaztatni akart, biztosan valódi.
A BKK közölte: elvégezték az Origót megkereső hölgy által és a mi általunk leadott jegyek vizsgálatát, és
a szakértők megállapították, hogy a jegyek nem hamisítványok, mind az adattartalmuk, mind az alapanyaguk eredeti.
A két jegy ugyanabból a szériából származott, amelyet 2015. április 30-án gyártottak le a BKK jegyraktárában, és 2015. június 25-én adták ki a Magyar Lapterjesztő Zrt.-nek.
Magyarázatuk szerint ugyanabból a sorozatból volt a két jegy, ezért tűnhetett mindkettő gyanúsnak két különböző jegyellenőr számára is. Hogy miért?
A BKK szerint a jegy papírjának normálistól eltérő árnyalata, a papíron látható pöttyök és elmosódások, továbbá a QR-kód beolvasásának nehézségei kelthettek gyanút
"a hőpapíros értékcikkek sajátosságait, jellemzőit jól ismerő kollégákban".
A BKK belső vizsgálata megállapította, hogy a fentiek miatt akarta olvasónkat pótdíjazni az ellenőr, de miután kiderült, hogy a jegy eredeti volt, "a hölgy jegyét vizsgáló jegyellenőr pedig nem járt el elég körültekintően a jegy vizsgálatakor, ezért írásbeli munkáltatói figyelmeztetésben részesítettük az eljárás során elkövetett mulasztásai, tévedései miatt".
Ilyen jegyellenőri hiba a hőpapíros jegyek bevezetése óta most először fordult elő - állította a BKK. A cég ezért az olvasónkat pótdíjazni akaró ellenőrnek külön oktatást tartott a hamis jegyek felismerhetőségéről és a vizsgálati módszerekről. (Mivel az általunk vett jegyet bevizsgáló, azt hamisnak tartó ellenőrt nem tudták azonosítani, ő sem figyelmeztetést, sem pótoktatást nem kapott.)
Ezektől az esetektől eltekintve a BKK szerint
az ellenőrök nagy rutinnal és bizonyossággal képesek felismerni a hamisított jegyeket.
A BKK a történtekért elnézést kért, és jelezte: ha egy utas indokolatlannak érzi a gyanús jegy vagy bérlet miatti pótdíjazást, az ellenőrtől kapott csekkel, kobzási elismervénnyel, pótdíjelismervénnyel forduljon a BKK ügyfélszolgálatához.
Ha a jegyről kiderül, hogy mégsem hamis, a cég a jogtalan pótdíjazási ügyet fizetés nélkül lezárja, illetve a kifizetett helyszíni pótdíjat visszafizeti. De - tették hozzá - eddig ellenőreik "csak olyan jegyeket, bérleteket vontak be, és kezdeményeztek miattuk pótdíjazást, amelyekről a későbbi vizsgálat is megállapította, hogy hamisak vagy meghamisítottak".
A jegyellenőrök telefonján működő QR-kód-olvasót a tapasztalatok alapján folyamatosan fejlesztik
- ígérték. A QR-kód legapróbb sérülése, kopása vagy hamisítás esetén torzulása is okozhatja a beolvasási hibát, ami mindenképpen gyanúra ad okot, de emellett más tulajdonságokat is meg kell vizsgálnia a jegyellenőrnek, hogy megalapozott legyen az intézkedése - hívta fel a figyelmet a cég.
A hamisítók, a hamis értékcikkekkel visszaélők, illetve az azokat felhasználók miatt
a BKK jelentős kárt szenved el, éves szinten milliós nagyságrendűt
- közölte az Origóval a közlekedésszervező cég. Azt is írták, hogy a visszaélések jó része azonban - minden törekvésük ellenére - továbbra is rejtve marad.
A BKK szerint a tervezett elektronikus jegyrendszer hozhat megoldást, mert az "a magánokirat-hamisítás ezen formáját várhatóan végérvényesen ellehetetleníti".
A főváros 2004 óta tervezi az e-jegyet és -bérletet, most úgy tűnik, idén elkezdődhet, és 2017-ben befejeződhet az átállás.
Mint arról az Origo is beszámolt, most a BKV-dolgozók tesztelik az új technológiát, az év végén pedig a nyugdíjasok kapják meg az új utazási kártyát. Ezután több lépcsőben vezetik be a rendszert, először a bérleteket fogják kiváltani, utoljára a jegyeket.
Alig két hete lepleztek le egy hamis jegyeket áruló boltot a rendőrök az V. kerületben. Nemcsak azt a két budapesti lakost fogták el, akik a hamis jegyeket értékesítették, hanem azt a román férfit is, aki ellátta őket a hamisítványokkal. Előbbieket csalással, utóbbit magánokirat-hamisítással gyanúsítják.
A rendőrök szerint
a banda tagjai 2014 májusa és 2015 júniusa között egy Szent István körúti üzletben hamis vonaljegyet értékesítettek.
Az üzlet átkutatásakor az egyenruhások 681 hamisnak tűnő BKK-jegyet foglaltak le, a román férfinél pedig további 700 darabot.