Miro Cerar azt mondta, hogy az útlevél-ellenőrzés visszaállítására az emberek mozgásának hatékonyabb ellenőrzése érdekében volt szükség. Kijelentette, a kormány számos lehetséges forgatókönyvre felkészült, és ellenőrzése alatt tartja a helyzetet. A kormányfő arról is beszámolt a magyar határ közelében fekvő Lendván tartott sajtótájékoztatóján, hogy az intézkedésről értesítették az Európai Bizottságot.
A szlovén miniszterelnök hangsúlyozta, országa a horvát határon tiszteletben fogja tartani a schengeni szabályokat, és a menekültek érkezésekor a szlovén, illetve az uniós joggal összhangban fognak eljárni.
Az Ausztriával, Olaszországgal és Horvátországgal is határos Szlovénia, amely része a belső határellenőrzés nélküli schengeni övezetnek, menekültáradatra számít a magyar-szerb határ lezárása miatt.
Az úgynevezett "nyugat-balkáni útvonalat" választó menekültek többsége korábban a szerb-magyar határt átlépve utazott tovább Észak- és Nyugat-Európa felé. A szigorított magyar határvédelem miatt azonban változóban van a menekültek útvonala, Szerbia felől egyre többen Horvátországon és Szlovénián keresztül próbálnak továbbutazni.
Sebastian Kurz osztrák külügyminiszter szerdán arra figyelmeztette Szlovéniát és Horvátországot, hogy a menekültválság kezelésekor is kötelességük betartani az uniós szabályokat.
Az osztrák kancellár csütörtökön Szlovéniába látogat, hogy a migrációs válságról tárgyaljon a szlovén miniszterelnökkel. Werner Faymann Horvátországba is elutazik csütörtökön, ahol Zoran Milanovic horvát kormányfővel folytat megbeszélést.
Ausztria az előző napon bejelentette, hogy kedd éjféltől ideiglenesen bevezeti a határellenőrzést több határszakaszon. A bécsi kormány közlése szerint az ellenőrzések elsősorban Ausztriának a Magyarországgal, Olaszországgal, Szlovéniával és Szlovákiával közös határát érintik.