A Fideszben lesz most tisztújítás, nem az MSZP-ben - hárította el Harangozó Tamás az Origo kérdését, igazak-e a hírek, hogy átvenné az MSZP elnöki posztját, miután a be nem váltott ígéreteket és a semmittevést elunó belső ellenzék egyes tagjai rendkívüli tisztújítást emlegetnek.
Az MSZP-nek van legitim elnöke, megválasztott elnöksége, mindannyian ki fogják tölteni a saját mandátumukat,
én pedig a szocialisták általános frakcióvezető-helyetteseként kívánok a lehető legjobb tudásom szerint hozzájárulni ahhoz, hogy ez a párt erősödjön" - mondta Harangozó Tamás, akiről a Magyar Idők azt írta, hogy állítólag pártelnöki ambíciói vannak.
"Mindenki nyugodjon le, most a Fideszben lesz tisztújítás, ha pedig majd az MSZP-ben is lesz, akkor nyilatkozhat mindenki, hogy milyen feladatra kérték fel, vagy mire érzi képesnek magát" - tette hozzá.
Harangozó azt mondta, teljes erőbedobással a munkára koncentrál jelenlegi posztján,
és erre kéri párttársait is. Szerinte a találgatások, a hisztéria ezt a munkát veszélyezteti, ezért káros.
Noha az MSZP november 28-án valóban nem tisztújító kongresszust tart, mivel
Tóbiás József kétéves mandátuma jövő év nyaráig szól,
a párt élén történő esetleges személyi változásokról azután indult el találgatás a sajtóban, hogy az Origo beszámolt arról, hogy palotaforradalom söpörheti el Tóbiás József elnököt a szocialista párt éléről.
Az Origo információi szerint bár alapvetően tét nélküli, csak a párt alapszabályát átíró kongresszusra készül az MSZP, a küldöttek értekezlete mégsem ígérkezik unalmasnak. Azon ugyanis
felszínre törhetnek a régóta halmozódó belső feszültségek, elégedetlenségek,
ez a folyamat pedig akár hónapokon belül palotaforradalomhoz is vezethet.
Noha az MSZP egyes vezető politikusaitól, a megyei elnököktől, a helyi párttagokon és szimpatizánsokon át a holdudvarhoz kötődő értelmiségi körig bezárólag sokan azt mondták az Origónak, hogy
szinte semmi nem történik a pártban, amit pedig mégis tesznek, az kevés,
a jelek szerint ez az elégedetlenség még nem feltétlenül vezet Tóbiás József gyors leváltásához.
Úgy tűnik ugyanis, egyelőre senki nem akar pártelnök lenni. Harangozó Tamás nyilatkozatából az derül ki, hogy a kérdést sem tartja időszerűnek, korábban pedig az Origónak azt is mondta:
radikális változások árán lesz csak képes az MSZP a választók többségének bizalmát megszerezni,
ehhez pedig összetartó, felkészült, erős pártvezetés kell, "de nem rendkívüli tisztújítással”.
A novemberi kongresszusnak Harangozó szerint akkor lesz hozadéka, ha lesz képesség és bátorság arra, hogy ki-ki bemutassa, milyen stratégiája van az MSZP talpra állítására. Az MSZP-n belüli valódi változás jelének Harangozó azt tartaná, ha túllépnének azon a párthagyományon, hogy
valaki mindig az aktuális vezetők politikai hulláján át kíván előrejutni".
Noha korábban is kíváncsiak voltunk, tart-e Tóbiás József palotaforradalomtól, illetve arra is, mit szól a tempóval és a tartalommal elégedetlen MSZP-sek kritikáihoz, de az elnök előző cikkünk megjelenése előtt nem válaszolt kérdéseinkre. Most megszólalt, bár csak annyit közölt az Origóval, hogy
a párt belső ügyeit, vitáit nem a külvilág előtt, hanem a párt belső fórumain kívánja megvitatni.
Úgy tudjuk, egyelőre sem a belső ellenzékhez sorolt Mesterházy Attila, sem a párt sikeres szegedi polgármestere, választmányi elnökként az MSZP-ben második ember Botka László nem akar elnök lenni.
Mesterházy motivációja állítólag az: elég, hogy egyszer már "elvitte a balhét" a 2014-es választási vereségért. Botka pedig a hírek szerint nem kívánja "elhasználni magát", 2022-re készül.
A jelenlegi pártvezetés felelősségét felvetette Kovács László volt pártelnök, egykori uniós biztos is a minap a Hír TV-ben. A műsorban Kovács László arról is beszélt, hogy a váltópártisághoz a jó stratégiához kapcsolódó megfelelő kommunikáció és a kettőt összefogni képes vezetés is kell. Kovács nem mondta, hogy Tóbiás alkalmatlan lenne pártelnöknek, csak éppen "eléggé egyedül van".
A volt elnök hiányolta az elnökségből a jól vitatkozó, az elnök számára kontrollt jelentő személyeket is. Arra a kérdésre, vállalna-e vezető szerepet a pártban,
Kovács László azt válaszolta: "Minden szerepet vállalok, amivel segíteni tudok".
De - tette hozzá - ambíciói nem pozíciókhoz fűzödnek, hanem annak a célnak az eléréshez, hogy 2018-ra az MSZP a Fidesz váltópártjává erősödjön.
Az elnökkel, a folyamatokkal elégedetlen párton belüli vélemények egyelőre jobbára név nélkül nyilatkozó politikusoktól érkeznek, és az ilyeneket nem szabad túlértékelni - mondta az Origónak a Republikon Intézet elemzője. Reiner Roland emlékeztetett arra, hogy
ilyen, belső ellenzéki, elégedetlen hangokat lehetett hallani az év elején a Fidesz, majd tavasszal a Jobbik háza tájáról is.
Mindez Reiner Roland szerint a pártok természetes működésének része. Abból pedig, hogy a jelek szerint senki sem vállalná szívesen a pártelnökséget, de még csak nem is ambicionálná a megbízatást, az elemző arra következtet: ha lesz is palotaforradalom, azzal megvárják Tóbiás József mandátumának lejártát, és a jövő és második felében esedékes rendes tisztújító kongresszust.
Ha az elégedetlenség később is fennmarad, talán már lesznek jelentkezők is az elnöki posztra"
- mondta Reiner, aki szerint egyelőre azért sincs ok a váltásra, mert az MSZP népszerűsége nem csökkent. A szakember szerint 2016-ra kiderül, sikerül-e a Tóbiás-féle politikával növelni a párt népszerűségét, vagy más embert, más elképzelésekkel kell e cél érdekében a helyére választani.
Kiszelly Zoltán politológus azonban arra is figyelmeztetett, hogy az idő a szocialisták ellen dolgozik. Abban egyetértett a Republikon elemzőjével, hogy
nem most kell jelentkezniük a pártelnökaspiránsoknak, hanem majd csak jövőre,
ugyanakkor arra hívta fel a figyelmet, hogy "Gyurcsány Ferenc és pártja addig is kannibalizálni fogja az MSZP szavazóbázisát".