A rotavírus elleni védőoltás
az Európai Unió 8 országban és Norvégiában kötelező,
de a vakcina nemzeti oltási programba történő felvételét jelenleg is több ország vizsgálja. Ehhez képest Ujhelyi Enikő, az Egyesített Szent István Szent László Kórház, Gyermekintenzív Osztályának osztályvezető főorvosa szerint Budapesten 20% körüli az átoltottság, egyes területeken pedig alig éri el a 3-4%-ot.
Miközben a rotavírus nagyon veszélyes, apró kórokozó, amely a csecsemőknél és a kisgyermekeknél előforduló heveny hányás és hasmenés egyik leggyakoribb oka. Az Országos Epidemiológiai Központ legfrissebb adatai alapján november közepéig több mint 7000 rotavírus fertőzést regisztráltak Magyarországon, ami
az elmúlt négy év legmagasabb jelentett esetszáma,
és jelentősen meghaladja az évi 4-5000-es átlagot. A téli rotaszezon közeledtével a szakemberek a megelőzést javasolják, hiszen évente több mint 2000 kisgyerek kerül kórházba, ami a lelki terheken felül súlyos kiadásokkal jár a családok számára.
“A védőoltás megjelenése előtt közel
félmillió gyerek veszítette életét
a rotavírus fertőzés súlyos szövődményei miatt világszerte" - sorolta Ujhelyi Enikő a vakcina használatának előnyeit. Az oltást bevezető országokban - függetlenül a közegészségügy fejlettségétől - azt tapasztalták, hogy rövid időn belül drámaian, akár 90%-kal is visszaesett a kórházi kezelést igénylő megbetegedések száma.