A független jelöltek diadalmenetéről szóltak az időközi önkormányzati választások 2015-ben. A kormánypártok meglehetősen visszafogottan szerepeltek, a Jobbik a várakozásokhoz képest gyengén teljesített, az MSZP pedig annak örülhet, hogy összességében sikerült megelőzniük a radikálisokat. A többi párt szinte láthatatlanná vált.
Az Origo megvizsgálta azokat az időközi önkormányzati választásokat, ahol ringbe szálltak a parlamenti pártok. 2015 első felében több, míg a második félévben kevesebb ilyen voksolás volt. Ezeken a megméretéseken
általában csak független jelöltek szoktak indulni,
de minél nagyobb egy település, annál nagyobb az esélye annak, hogy a pártok is megpróbálkoznak a mandátumszerzéssel.
2015 második félévében a tízezer főnél népesebb településeken összesen csak három választást tartottak. Tapolcán két választókerületben, míg a XIII. kerületben egy körzetben lehetett szavazni. A pártok támogatottságát ezeken a voksolásokon lehet a legjobban nyomon követni, persze a helyi sajátosságokat is figyelembe kell venni.
Tapolca 2014 óta a Jobbik erős fellegvára lett,
míg Angyalföldön 1994 óta nem tudott az MSZP-n kívül más párt labdába rúgni.
Összességében ezen a három választáson az MSZP nyert a szavazatok közel 40 százalékával. Második helyen a Jobbik végzett, őt a független jelöltek követték, míg a Fidesz-KDNP még a dobogóról is leszorult. Ebben nagy szerepet játszott, hogy Tapolcán a kormánypártok független jelöltet támogattak, így nem szerepeltek a szavazólapon. A többi párt nem tudott labdába rúgni ezeken a voksolásokon, még az ötszázalékos küszöbtől is nagyon messze voltak.
Ha a 10 ezer főnél népesebb települések eredménye mellé hozzávesszük azokat a választásokat is, ahol indultak pártok, akkor már némileg más eredményt kapunk. Ebben az esetben már a független jelöltek végeztek az élen 2015 második félévében. Őket az MSZP, a Jobbik és a Fidesz-KDNP követte. Rajtuk kívül egyetlen párt sem érte el még a kétszázalékos támogatottságot sem.
2015 egészét nézve azt látjuk, hogy a független jelöltek taroltak, a szavazatok 41,77 százalékát szerezték meg. A Fidesz végzett a második helyen, azt követte az MSZP és a Jobbik. A többi párt még az egyszázaléknyi támogatottságot sem tudta összegyűjteni az idei választásokon. Az eredményekből egyértelműen látszik, hogy az országos lefedettségű pártokon kívül a többiek csak mutatóban indulnak el egy-egy megméretésen.
A választásokból jól láthatóan
kirajzolódik a Fidesz-KDNP visszaesése
és a baloldal némi erősödése. Persze pont a menekültválság, a nemzeti konzultáció és a kormánypárti aláírásgyűjtés óta nem tartottak időközi választást a 10 ezer főnél népesebb településeken, így azt nem tudjuk, történt-e elmozdulás a Fideszre adott szavaztok arányában.
Mivel az általunk vizsgált időközi választások nagyobb részét 2015 októbere előtt tartották, érthető, hogy az alacsonyabb országos támogatottság alacsonyabb helyi eredményeket hozott a Fidesznek. Az MSZP a viszonylag jó szereplését annak köszönhette, hogy a XIII. kerületben tartottak egy megmérettetést, valamint hogy a Fidesszel szemben Tapolcán is elindultak.
A Jobbik számára felemás eredményeket hozott az év. A kis településeken elmaradt az általuk várt áttörés, de a párt nemcsak megőrizte a tapolcai körzeteit, hanem még növelni is tudta a támogatottságát. A radikálisok számára nagy csalódást jelenthet, hogy a teljes évet nézve,
ha csak kicsivel is, de kikaptak az MSZP-től,
miközben az országos felmérésekben a szocialisták előtt állnak.
Összességben sem túl nagy, sem túl kicsi jelentőséget nem szabad tulajdonítanunk ezeknek a választásoknak. Arra mindenképpen jók, hogy itt a közvélemény-kutatók adataival szemben valódi szavazatokat látunk. Ahhoz, hogy ezeknek a választásoknak a pontos jelentőségét elhelyezzük a hazai politikában, két példát érdemes feleleveníteni.
2006-ban pár héttel a parlamenti választás előtt a Fidesz két településen (Szentendre, Mosonmagyaróvár) simán győzött. Az országgyűlési választáson ezzel szemben viszonylag simán nyert az MSZP-SZDSZ-koalíció. 2014-ben egy héttel az országos választás előtt
Salgótarjánban a baloldali összefogás győzött
egy egyéni körzetben. Április 6-án pedig a Fidesz nyerte meg az országos megmérettetést, messze megelőzve a baloldalt.