Már nem kell nyilatkozni a magyar-ukrán határon az utazóknak arról, mennyi üzemanyag van az autójukban – tudtuk meg a Nemzeti Adó- és Vámhivatal (NAV) sajtóosztályától. Ezzel egy kellemetlen és mára fölöslegesnek tűnő adminisztrációs tehertől szabadultak meg autósok.
A most visszavont intézkedést
2012-ben rendelte el a NAV, hogy visszaszorítsa az akkor virágzó üzemanyag turizmust
– mondta az Origónak Suller Attila. A NAV vám- és jövedéki szóvivője szerint azonban a mostani tapasztalatok alapján már nem indokolt a fenntartása, ezért február 17-én visszavonták.
A szóvivő azonban hangsúlyozta, hogy továbbra is szigorúan ellenőrzik a hazai és uniós vámszabályok, illetve az 1954-es, a turistaforgalom vámkönnyítéséről szóló New York-i egyezmény betartását. Ez határozza meg a turista fogalmát és azt, hogy miből mennyit vihetnek át a határon.
Elvileg tehát könnyebb lenne Ukrajnából üzemanyagot csempészni az autó tankjában, ám kérdés, hogy mennyire érné meg.
2012-ben ugyanis rekord magasak voltak a hazai üzemanyagárak.
A benzin négy éve áprilisban érte el a csúcsát, 454 forintba került egy liter. A gázolaj 2012 januárjában volt a legdrágább 449 forinttal.
Azóta az árak jelentősen csökkentek: jelenleg a benzin 328 forintba, a gázolaj pedig 316 forintba kerül. Ukrajnában azonban még most is olcsóbb az üzemanyag: a benzin 207, a gázolaj 169 forintba kerül.
A magyar-ukrán határ az elmúlt években nem is az üzemanyag turizmus, hanem a cigarettacsempészek miatt került a figyelem középpontjába. Tavaly nyáron az Origo cikke kapcsán rendelt el vizsgálatot Orbán Viktor, hogy kiderüljön,
igazak-e azok a hírek, miszerint a csempészetben magyar határőrök is érintettek.
Július végén aztán 21, az ukrán határnál dolgozó vámost vettek őrizetbe, akik a gyanú szerint kenőpénzekért cserébe átengedték a határon az autóba rejtett ukrán dohányárut.