Nagy béremelés várható az egészségügyben: a kormány jövőre 167 milliárd forinttal többet fordít a szakterületre, mint 2016-ban, ebből 80-85 milliárdot pedig a dolgozói bérekre szánnak – jelentette be szerdán Ónodi-Szűcs Zoltán a Világgazdaság egészségügyi konferenciáján.
Az egészségügyi államtitkár szerint a kormány háromlépcsős emelés keretében növelné majd a fizetéseket, addig, míg elérik a V4-es átlagot.
Az viszont kérdéses, hogy egységesen vagy a bértábláknak megfelelően differenciáltan nőnek majd a fizetések.
Az első fokozat viszont már idén jöhet, erre 100 milliárdos keretet használhatnak fel a büdzséből.
Ónodi-Szűcs Zoltán egyúttal három nagy, az egészségügy egészét érintő változásról is beszélt. A kormány-négy éven belül:
"Nekimegyünk a kórházi váraknak. Durva lépés lesz, de vállalom" – mondta az államtitkár, aki szerint
hamarosan területi kancelláriák vehetik át a kórházak bizonyos döntési jogköreit.
Ezt az intézmények költségvetési manipulációjával magyarázta: az OEP-kasszából tízmilliárdok mennek el sokszor indokolatlan műtétekre és vizsgálatokra,
a kórházak a beavatkozások után kapott súlyszám-összeggel bűvészkednek,
hogy hogy elérjék az egyébként elvárt nullszaldós költségvetést. A súlyszámokról itt olvashatnak, Ónodi-Szűcs Zoltán tavaly májusi cikkében részletesen elemezte a témát.
"Ezt nem tartom lopásnak, de négy fal között hozott döntések nem a lakosság érdekeit követik, szükség lesz a központi beavatkozásra" – vélekedett Ónodi-Szűcs Zoltán.
A kormány leépítené a szociális ágyakat is, vagyis a kórházi elfekvő részlegeket.
Ezt az ország rohamos elöregedése indokolja, az államtitkár szerint a lakosság demográfiai képe tornádóhoz hasonlít, a tölcsér tetejét pedig az idősek képezik. „Ráadásul, az utóbbi 13 évben az unióban csak nálunk nőtt az egyénenként kórházban töltött hónapok száma" – mondta Ónodi-Szűcs. Hozzátette, az egészségügynek
egyre nagyobb teher lesz az idősek ellátása.
Ezt a a szociális szférára ruházzák át, és eszközöket, ingatlanokat is biztosítanak a pluszfeladathoz.
Arról az államtitkár nem beszélt, hogy az átszervezés mennyi többletmunkát jelent majd a szociális ágazatban dolgozó ápolóknak.
A fővárosi kórházak nagy lemaradásban vannak a vidékiekhez képest, amelyeket 500 milliárd forintnyi uniós forrásból fejlesztettek fel az utóbbi években: Ónodi-Szűcs Zoltán azt mondta, a következő években Budapest is lendületet kap, teljesen megújulhat a helyi és az agglomerációs ellátási rendszer.
A szakpolitikus szerint új szuperkórház továbbra sem várható, a kormány meglévő intézményeket fejlesztene tovább, és jelenleg két verzióról tárgyalnak. "Nagyjából
mindegy, hogy egy meglévő intézmény kap ezer új ágyat,
vagy egy plusz kórházi részleget építenek fel, három telekkel arrébb – mondta az államtitkár –, mindenképpen szuperkórházról beszélhetünk majd."
Ónodi-Szűcs Zoltán kitért az alapellátás várható átszervezésére is, a következő években
20 milliárdot fordítanának arra, hogy központi szerv alá rendeljék a háziorvosi, védőnői és egyéb szolgáltatásokat
– a háziorvosok pedig több feladatkört is átvesznek majd az államtitkár szerint mára "bedugult" szakellátástól.
A konferenciára eljött a fekete ruhás nővér is, Sándor Mária az előadás után arra kérte az államtitkárt, foglalkozzon a legkisebbek, vagyis a kórházi szakdolgozók és a technikai állomány helyzetével. Ónodi-Szűcs Zoltán erre nem reagált, de ígéretet tett arra, hogy fogadja majd a civil aktivistát.