Több ezer kisgyerek életét keseríti meg évente, az akár súlyos szövődményekkel, elsősorban kiszáradással járó rotavírus. A fertőzés a legkisebbekre különösen veszélyes: az évente kórházban ápolt
2000 beteg 61%-a két éven aluli.
Az óvodáskor végére a kisgyerekek szinte kivétel nélkül átesnek rajta.
A rotavírust gyors terjedése és ellenálló képessége miatt rendkívül nehéz elkerülni; a betegség jellemző tünetei – ismétlődő hányás, hasmenés, az esetek egy részében láz – a legkisebbeket különösen veszélyeztetik.
Ezt csak tetézi, hogy a rotavírus magas ellenálló képessége miatt gyakran az egész család – testvérek, szülők, nagyszülők – átesik a fertőzésen.
A betegséget követő, akár hetekig tartó immungyenge állapot pedig további fertőzéseknek is kiteszi a betegeket”
– foglalta össze a tapasztalatokat dr. Póta György, a Házi Gyermekorvosok Egyesületének elnöke.
A betegség legsúlyosabb szövődménye a rövid idő alatt, csecsemőknél akár néhány órán belül bekövetkező súlyos kiszáradás, ami különösen a 24 hónaposnál fiatalabb korosztályra veszélyes. Minél magasabb a láz, illetve gyakoribb a hasmenés és a hányás, annál fokozottabb a szervezet folyadék- és ásványianyag-vesztesége. Ha ezek pótlása nem indul el időben, akkor akár a keringés is összeomolhat, és ez
a beteg életébe is kerülhet.
A WHO jelentése szerint például 2008-ban több mint 450 000 gyerek halt meg a fertőzés miatt világszerte. Ugyancsak figyelemre méltó, hogy a megelőző oltások elterjedése előtt évente 2 millió gyerek szorult kórházi kezelésre rotavírus miatt.
A rotavírus az EU tagállamaiban az oltási programok bevezetése előtt mintegy 3,6 millió megbetegedést okozott évente, a betegek közül 700 ezren fordultak orvoshoz, és 87 ezren kerültek kórházba. Az általában kielégítő orvosi ellátás ellenére az Európai Unióban máig előfordul halálozás rotavírus következtében.
Magyarországon az elmúlt évhez hasonlóan 2016 első négy hónapjában is számottevő volt a fertőzöttek száma:
április végéig már mintegy 2350 esetet jelentettek, és jelenleg is hetente több száz embert fertőz meg a vírus.
Az Országos Epidemiológiai Központ tájékoztatója szerint az utóbbi két évben évente több mint 7000 rotavírus-gastroenteritis fertőzöttet regisztrálnak az országban.
Elterjedt tévhit, hogy a rotavírus csak elhanyagolt, koszos környezetben van jelen, valójában
az igen életképes vírus gyakorlatilag bárhol jelen lehet a gyerek körül.
A rotavírus a fertőzött széklettel szennyezett tárgyakról, kézről, játékokról juthat be a gyerek szervezetébe, de a levegő porszemcséire tapadt vírust be is lélegezhetjük. A vírus napokig életben maradhat az emberi testen kívül, és nagyon könnyen terjed emberről emberre. A tünetmentes betegek is fertőznek: jelentős mennyiségű vírust üríthetnek székletükkel már a tünetek jelentkezése előtt, és a betegség elmúlását követően is.
A rotavírus kifejezetten ellenálló vírusfajta, az emberi kézen órákig, míg a tárgyakon (például játékokon) akár több napon át is életképes. A vírus zárt közösségekben szinte megállíthatatlanul terjed gyerekről gyerekre, illetve gondozókra, szülőkre és testvérekre.
A rotavírus fertőzés okozta gyomor- és bélhurut megelőzésére teljesen fájdalommentes megoldás létezik: ez a szájon át,
szúrás nélkül beadható védőoltás.
A legtöbb védőoltással ellentétben a rotavírus elleni vakcina beadásának nemcsak alsó, hanem felső életkori határa is van, amit be kell tartani.
A betegség elterjedtsége, a súlyos szövődmények és a költségteher miatt egyre több ország dönt úgy, hogy oltási programjába emeli a vakcinát. Már 9 uniós ország és Norvégia nemzeti védőoltási programjának is része a rotavírus elleni ingyenes oltás. Olyan országokban is az állami oltási program része a rotavírus elleni védőoltás, mint az Egyesült Államok, Brazília, Dél-Afrika vagy Ausztrália.
Azokban az országokban, ahol a rotavírus elleni vakcina már korábban bekerült a nemzeti oltási programba, jelentős mértékben csökkent a megbetegedések, illetve a kórházi kezelések száma.
Bár Magyarországon is felmerült már, hogy a rotavírus elleni vakcinát a nemzeti oltási rendbe emelik, a betegség elleni térítésmentes védekezés egyelőre csak önkormányzati finanszírozású prevenciós programok segítségével érhető el.
2016-ban például Jászberény önkormányzata is átfogó védőoltási program elindításáról döntött: ingyenesen biztosítják a rotavírus elleni kétadagos vakcinát a településen élő, oltási korba kerülő csecsemőknek. Korábbi, idén is folytatódó önkormányzati programoknak köszönhetően ugyancsak ingyenes a rotavírus elleni vakcina Móron, Százhalombattán, Gyöngyösön és Felcsúton is.