Hiller István győzelmét hozta az Origo információi szerint az MSZP választmányi elnöki posztjáért folyó küzdelemben a szombati jelölőbizottsági szavazás. Igaz, ez csak az "elődöntő", hiszen - bár arányaiban sokkal kevesebb szavazattal -, de az újrainduló Botka Lászlót is átengedte a testület, hogy közülük majd június 25-én a kongresszusi küldöttek válasszanak.
Megírtuk, az MSZP "parlamentjének" számító országos választmány elnöki posztja a pártelnök után a második legfontosabb tisztség. Erre jelentkezett Hiller István, aki 2004–2007 között már volt a párt elnöke, jelenleg az Országgyűlés alelnöke.
A jelölőbizottsági szavazás is alátámasztja az Origo korábbi információit, miszerint a párt tagsága szívesen látna egy markánsabb, aktívabb szereplőt a választmányi elnöki poszton, így elég jók lehetnek Hiller István esélyei.
A legfontosabb, a pártelnöki posztra aspirálókat szintén meghallgatta az egész nap ülésező jelölőbizottság, de itt nagy izgalom egyelőre nem volt, hiszen mint az előre várható volt,
a testület senkit sem rostált ki, mind a négy elnökjelöltet továbbengedte:
az újrainduló Tóbiás Józsefet és három kihívóját, Harangozó Tamást, Molnár Gyulát és Szanyi Tibort.
Méghozzá az Origo értesülései szerint viszonylag kiegyenlített szavazással. Megírtuk: azért is engedték tovább a kongresszus elé mind a négy jelöltet, mert ők a párt alapszabálya szerint azzal váltak jelöltté, hogy országszerte összegyűjtötték az induláshoz szükséges 1500 aláírást.
Steiner Pál vezeti a 24 fős testületet
A jelölőbizottság elnöke Steiner Pál korábbi V. kerületi polgármester és egykori országgyűlési, illetve fővárosi közgyűlési képviselő. A testület rajta kívül 24 főből áll: mind a 19 megye, valamint Budapest 1-1 tagot delegált a testületbe - ők szavazati joggal bírnak. Tag még az MSZP platformjai által küldött 1-1 ember, de nekik csak tanácskozási joguk van.A választmányi elnöki poszthoz hasonlóan kétszereplős lesz, és a kongresszus előtt dől majd el az elnökhelyettesi tisztségért folyó verseny is. Indul a jelenlegi elnökhelyettes, Gőgös Zoltán, aki a hét elején a parlamentben rosszul lett, és szívkoszorúér-műtétet hajtottak végre rajta. A kihívója pedig Tóth Bertalan frakcióvezető-helyettes.
Gőgös Zoltán újraindul az elnökhelyettesi posztért – a kongresszus dönt majd
Forrás: OrigoÚgy tudjuk, Gőgöst lábadozása miatt telefonon hallgatták meg, Tóth pedig nem tudott jelen lenni, így őt a jövő hét keddi pótnapon várják, de Gőgös jelentős támogatást kapott a szavazásnál.
A terveknek megfelelően a kilenc jelentkezőből csak négyet engedett át a jelölőbizottság, vagyis itt tényleg érdemi "kínálatcsökkentés" volt a kongresszusra készülve.
A szavazás alapján biztos, hogy az alelnökök közül egyvalaki új lesz, mivel Márton Roland újraindulását leszavazta a testület.
Két másik jelenlegi alelnök viszont továbbjutott: Lukács Zoltán és Ujhelyi István. Az új jelentkezők közül Nemény András és Gúr Nándor szerezte meg a kongresszusi megmérettetéshez szükséges támogatást a jelölőbizottságtól.
A többi aspiráns kiesett: Gurmai Zita, Korózs Lajos, és Hegyi Gyula. Hegyi legutóbb azzal került a hírekbe, hogy baloldali polgári köröket szervez. Az Origo információját, miszerint Varga László is indult az alelnöki posztért, de nem kapta meg a szavazáson a lehetőséget az indulásra, a politikus utóbb úgy pontosította: sokan jelölték, de végül nem pályázott az alelnökségre, csak az elnökségi tagságra.
Túljelentkezés volt az elnökségi tagságra is: az indulók között akadtak jelenlegi elnökségi tagok és új jelentkezők is, sőt van olyan jelölt is, aki alelnökként és elnökségi tagként is beadta pályázatát - a többes indulásra az alapszabály módot ad.
Végleges szám a továbbjutókról még nincs, mert mintegy fél tucat jelöltet csak a keddi pótnapon hallgat majd meg a bizottság.
Az Origo értesülései szerint a kongresszusi jelöltcsapatba 11-en jutottak be szombaton.
A 11 biztos elnökségi tagjelölt: Gurmai Zita, Korózs Lajos, Bangóné Borbély Ildikó, Beke Károly, Bihal Dávid, Brunner Tibor, Tüttő Kata, Györfi Mihály, Molnár Zsolt, Király József és Dániel Magdolna.
Nem elég a sima egyharmad
Amikor a jelölőbizottság minden jelölt meghallgatása után szavazott a továbbjutásról, az adott jelöltnek meg kellett kapnia legalább a tagok egyharmadának szavazatát. De egyrészt ez még önmagában nem elég, másrészt ez esetben nem is sima egyharmadról van szó. A jelölőbizottság tagjai ugyanis nem magukat, hanem a testületbe őket jelölő megyéket, pontosabban azok kongresszusi küldötteit képviselik. A jelölőbizottság fővárosi küldöttje például szavazatával Budapest mintegy 70 küldöttje nevében enged tovább vagy "ejt ki" valakit, ahogy Komárom-Esztergom megye bizottsági tagja hét küldöttet képvisel. A jelölőbizottság előtt az egyes tisztségekre jelentkezőknek tehát az összesen 360 kongresszusi küldött legalább egyharmadának támogatását kellett ilyen áttételes módon megszerezniük, ráadásul - éppen a megyei küldöttek száma közötti nagy eltérések miatt - az is a "továbbjutás feltétele" volt, hogy a megfelelő számú támogatás legalább 5 különböző helyről adódjon össze: tehát legalább 5 eltérő megye vagy Budapest támogassa.