Csalás miatt indított eljárást a BRFK az ELTE-n reklámozott, aztán rendre elmaradó nyári táborok ügyében.
Mint arról az Origo elsőként beszámolt, közel kilencven egyetemista kötött szerződést a nyári táboroztatást hirdető SDM Global Enterprisesszal. Nevelői munkára jelentkeztek, és
fejenként nyolcezer forintos regisztrációs díjat is fizettek,
ami aztán éppúgy elúszott, mint a cég Sopronba és Csillebércre meghirdetett programjai.
A károsultak egyike július 27-én tett feljelentést, miután több mint egy hónapig várt hiába a díj visszafizetésére – és bár egyedül ment be a rendőrségre, információink szerint 15 egyetemista panaszát képviselte.
Hogy a feljelentéshez miért csak ennyien adták nevüket, azt magyarázhatja az egyenkénti alacsony veszteség – de az is, hogy a programokat szervező titokzatos férfi,
Stephen D. Milton alapos háttérmunkával dolgozta meg az érintetteket.
Két hallgatónak például térítette a regisztrációs díjat, és egy szülőnek is visszafizette a nyári tábor 35 500 forintos költségét – az után, hogy az Origo beszámolt az érlelődő botrányról. Az törlesztés híre terjedt az érintettek között, és sokakat lecsillapíthatott.
Másokat viszont épphogy megfélemlített: a birtokunkba került levélben arra figyelmeztette az elégedetlenkedőket, hogy a szerződéskötéskor vállalták, nem nyilatkoznak a táborok ügyeiről a sajtónak – sőt
perrel fenyegetett meg mindenkit
(köztük oldalunkat is), aki szerinte rágalmazza őt.
Kérdéses, hogy egyáltalán mi volt Stephen D. Milton terve a táborok meghirdetésével – már csak azért is, mert úgy tudjuk, jelentős haszna nem származhatott a nagy volumenű blöffből.
A hallgatók teljes befizetése sem érhette el az egymillió forintot,
a nyári táborokra pedig – korábbi értesülésünkkel ellentétben - csak kevés szülő jelentkezett. A legnagyobb kár a Soproni Gyermek és Ifjúsági Tábort érhette.
Úgy tudjuk, a tábor üzemeltetői
4,5 millió forintos kötbért kérnek számon
az SDM Global Enterprises Ltd.-n, miután hiába foglaltak három turnusban is 200 főnek helyet a szervező nyári programjainak – a táborok sorban elmaradtak, helyükre pedig már nem lehetett újakat szervezni, mert az SDM csak jóval a kikötött visszalépési határidő után jelezte, hogy nem tudja megtöltetni a lefoglalt helyeket.
„Miltonék már több mint két héttel túllépték a megbeszélt kötbérfizetési határidőt, küldjük nekik a felszólító leveleket, de még csak nem is válaszolnak" – mondta a központ egyik, névtelenséget kérő munkatársa.
A csillebérci táborban óvatosabbak voltak: miután Stephen D. Milton többször nem küldte vissza a szerződéshez szükséges visszaigazolásokat, és halogatta a táborozás részleteinek tisztázását is, egyszerűen törölték a foglalásokat, így anyagi kár sem érte őket.
Stephen D. Milton magyarországi tevékenysége éppolyan zavaros, mint a táborozással kapcsolatos fellépése. A magát honlapján üzleti tanácsadóként jellemző férfi februárban tűnt fel az ELTE-n, ahol egy HÖK-ös munkatárs közvetítésével nevelői állást kínált a hallgatóknak.
Stephen D. Milton két előadást is tartott a hallgatóknak. Azt ígérte, hogy Csillebércen és a soproni Brennbergbányán többturnusos, 200 fős gyerektáborokban dolgozhatnak július és augusztus folyamán. Milton egyébként ingyen kapta meg az ELTE Lágymányosi Campusának egyik termét, az egyetem látszólagos támogatása pedig csak hitelességét erősítette.
Az intő jelek csak később kezdtek sokasodni:
Az viszont eleve gyanús lehetett volna, hogy az Angliában bejegyzett céget a hangzatos nevű Future Generations International Youth and Children's Organization magyarországi tagjaként mutatták be,
ilyen szervezetnek viszont nyoma sincs a neten,
neve csak a nyári táborokat hirdető oldalon szerepelt. Cikkünk megjelenése után egyébként mind a Taboroztatas.hu-t, mind az SDM saját honlapját zárolták, böngészni sem lehet rajtuk.
Stephen D. Miltont többen is Dömötör Istvánnal azonosították a károsultak közül – az SDM cégjegyzékes dokumentumai pedig szintén arra utalnak, hogy a társaságot Dömötör István és élettársa alapította.
Ráadásul a Dömötör nevet tartalmazza egy magyar lovagrend url-je is, aminek zászlaját Stephen D. Milton töltötte fel a Pinterestre.
Dömötör István nevére keresve már több találatot is kiad az Opten – nyolc, felszámolás vagy kényszertörlés alatt álló magyar cég köthető hozzá, közöttük a Beautiful Ladies Kft. vagy a Mondén Social Club Zrt.
Az összesítésből az is kiderül, hogy Dömötör Istvánt itthon hat évre, egészen 2019 októberéig eltiltották a cégvezetéstől - ez megmagyarázhatja az angliai cégalapítást is.