Molnár Zsolt, a bizottság elnöke az ülés után azt mondta: az AH vezetője lehetővé tette volna, az MSZP, a Jobbik és az LMP képviselői is támogatták volna, a kormánypártok azonban megakadályozták a tényfeltáró vizsgálatot. Németh Szilárd, a testület fideszes alelnöke ezt tagadta. Azt mondta, hogy egyelőre egy folyamatban lévő ügyről van, de
ha a titkosszolgálatot érintő vizsgálat lezárul, további tájékoztatást kaphat a bizottság.
A 444.hu múlt szerdán írt arról, hogy tavaly decemberben egy újságírót zsarolással akartak "titkos együttműködésre" rávenni az Alkotmányvédelmi Hivatal munkatársai.
Tasnádi László, a Belügyminisztérium rendészeti államtitkára az ülés előtt nyilatkozva megerősítette, hogy az ügyben vizsgálatot indítottak, amely során megvizsgálják, hogy törvényes volt-e a tevékenység vagy sem.
Úgy fogalmazott:
valami történt, az biztos.
Hogy hogyan, arról a bizottság előtt számolnak be. Mivel minősített adatokról van szó, ezért nem mondott többet az államtitkár.
A nemzetbiztonsági bizottságot a BM államtitkára és Kiss Zoltán, az AH főigazgatója zárt ülés keretében tájékoztatta.
Molnár Zsolt azt mondta: a demokrácia "akkor lesz beteg", ha a sajtószabadságot korlátozzák. Ezért választ vártak volna arra, hogy a sajtóhírekben megjelentek szerint történt-e zsarolás, kompromittálás, bármi olyan, ami a hatalommal való visszaélésre, jogellenes cselekedetre utalna.
Azt is mondta: a kormánypártok ügyrendi döntéssel megakadályozták a részletek megismerését, tényfeltáró vizsgálat indítását. Szerinte
ez alapján azt feltételezhető, hogy valami titkolnivaló van az ügyben.
Molnár Zsolt kérdésre válaszolva azt mondta:
a szolgálatoktól kapott tájékoztatás alapján az ügy a büntetőtörvénykönyv szerinti zsarolást nem meríti ki,
de szerinte ezt a tényfeltáró vizsgálat nélkül nem lehet biztosan tudni.
Mirkóczki Ádám, a testület jobbikos tagja azt mondta, hogy amióta a nemzetbiztonsági bizottság tagja, ilyen részletes tájékoztatást még nem kaptak. Szerinte "hatalmas politikai hibát" követett el a Fidesz-KDNP, mert a tényfeltáró bizottság alakításának akadályozásával
azt a látszatott keltik, hogy van titkolni való.
Mirkóczki Ádám az ülésen elhangzott tájékoztatás alapján nem érzi, hogy az AH "gigantikus hibát követett volna el", vagy valamilyen politikai megrendelés történt volna. Ugyanakkor hozzátette: Molnár Zsolttal, a testület szocialista elnökével egyetért abban, mindezt csak akkor lehetne teljes bizonyossággal állítani, ha az ügyet részletesen feltárják.
Szél Bernadett, a bizottság LMP-s tagja is kiemelte:
ilyen mélységű tájékoztatást még nem kaptak;
a szolgálatok részletes, operatív információkban gazdag prezentációval készültek.
Az ellenzéki képviselő problémának nevezte, hogy az ügy kikerült a sajtóba, hiszen semelyik titkosszolgálatnak nem jó, ha tevékenysége nyilvánosságra kerül. Ezzel együtt Szél Bernadett úgy vélekedett, a Fidesz-KDNP döntése is - amellyel megakadályozták a tényfeltáró bizottság felállítását - ártott a szolgálatnak. Az LMP-s képviselő szerint ebben a bizottságban különösen nem szabadna kialakulnia a kormánypárti-ellenzéki törésvonalnak.
Szél Bernadett azt mondta: bár az újságíró nem kívánja felfedni személyazonosságát, a nemzetbiztonsági bizottság nem tekinti lezártnak az ügyet.
Németh Szilárd, a testület fideszes alelnöke azt mondta: a BM és AH "a Soros György által pénzelt 444.hu-n megjelent cikkről" nem a megszokott, hanem bővebb, "rendhagyó" tájékoztatást adott a bizottságnak. Ennek során a cikkben szereplő sugalmazást a
BM és az AH is bizonyítékokkal, teljes egészében cáfolta,
sőt még teljességi nyilatkozatot is adtak, amely szerint a BM és az AH tájékoztatásában nem hallgattak el, illetve másítottak meg információkat.
Németh Szilárd szerint
a bizonyítékok alapján semmilyen törvénytelenség nem történt, senki, senkire nem kényszerített semmit.
Az AH törvényesen járt el, szakmailag korrektül, rendeltetésszerűen végezte tevékenységét - mondta a kormánypárti politikus.
A fideszes képviselő azt is elmondta, hogy még anonimizált dokumentumokat is kivetítettek. A bizottságnak sem árulták el, hogy ki az érintett újságíró, de - mint Németh Szilárd megjegyezte - "akinek egy marék sütnivalója van, sejtheti kiről van szó".
A sajtótájékoztatón Németh Szilárd szemenszedett hazugságnak nevezte a cikkben írtakat, megjegyezve: nem tudni hogy ez a cikk szerzőjén múlt, vagy az abban szereplő újságíró által elmondottak eredménye.
Németh Szilárd "oltári nagy mocskos hazugságnak" nevezte, hogy a kormánypártok akadályozták volna az ügy részleteinek megismerését. Folyamatban lévő ügyről van szó - mondta a fideszes politikus, hozzátéve: ha a vizsgálat lezárul, meg lehet ismerni az ügy további részleteit.