Így kezdődött a nyilas korszakban is,
amikor a házmester kapott egyenruhát, karszalagot, és úgy érezte, hogy onnantól ő maga a rend és a törvény” – fakadt ki Horváth Ferenc roma származású nyugalmazott rendőr őrnagy a Sándor-palota előtt várakozva.
Az egykori rendőr petíciót akart átadni Áder Jánosnak: a 700 aláírást tartalmazó dokumentumban a Roma Rendőrök Országos Egyesületének tagjai és szimpatizánsok kérték a köztársasági elnököt, mondjon véleményt a mára Tiszavasvárira is kiterjesztett érpataki modellről.
Bár az akciót az egyesület szervezte, aktív, roma származású rendőr nem jött el, csak tucatnyi civil várakozott a palota előtt.
Horváth Ferenc egyébként nem is számított rendőrökre, mivel ők felsőbb engedély nélkül nem is nyilatkozhatnak.
Míg az oroszlános kapuk megnyíltak, a résztvevők az Origónak arról beszéltek, hogy szerintük Orosz Mihály Zoltán érpataki polgármester és a Becsület Légiójának más tagjai megtorló szándékkal lépnek fel Tiszavasváriban, akciójukat rendteremtésnek állítják be, de
valójában önkényesen át akarják venni a rendőrség szerepét
– és provokálják, zaklatják a helyi cigánysor lakóit, éjszakánként zseblámpával világítanak be az ablakukon.
"Ha törvényesen akarnak működni, miért nem kötnek együttműködési megállapodást a rendőrséggel? A rend fenntartása a hatóság feladata, nem önjelölt civil hősöké" – mondta a roma rendőri egyesület elnöke, akit Horváth Aladár, a Roma Polgárjogi Alapítvány vezetője is elkísért a Sándor-palotához.
Horváth Ferenc hozzátette, mindenki tisztában van vele, hogy az érpataki modell terjesztése mögött a Jobbik áll, ilyen rendszabályozás viszont demokráciában nem elképzelhető, csak diktatúrában.
A két küldött petícióját a kapuk mögött vették át,
úgy tudjuk, Áder Jánossal személyesen nem találkoztak Horváthék,
akik fogadásuk után sajtótájékoztatót tartottak a Dísz téren.
A beszámolót idővel az egyre türelmetlenebb nézők hozzászólásai szakították félbe, volt, aki fasisztáktól tartott, mások arról beszéltek, hogy a magyarok szervezkednek a cigányok ellen, egy asszony pedig követelte, hogy egyenrangú emberként bánjanak az életüket ledolgozó vasvári romákkal.
Az egyre zaklatottabb hangvételű bekiabálások miatt végül Horváth Ferenc lezárta a sajtóeseményt.
A nyugalmazott rendőr őrnagy szerint mindenki tisztában van vele, hogy az érpataki modell terjesztése mögött a Jobbik áll, ilyen rendszabályozás viszont demokráciában nem elképzelhető, csak diktatúrában. Ha a terjeszkedés, hálózatépítés ellen nem tesz a kormány, akkor az államfőnek kell lépnie – mondta a rendőri egyesület elnöke.
Nemrég Volner János, a Jobbik alelnöke arról beszélt, hogy minden jobbikos polgármester vezette településen átveszik a párt Rend és Tisztesség nevű, részben az érpataki modellen alapuló programját, amit Tiszavasváriban már bevezettek.
A Becsület Légiója törvényesen, bejelentett adószámmal, és kizárólag az állampolgári jogokat követve működik – hazugság minden ezzel ellentétes állítás, mondta Orosz Mihály Zoltán, amikor a petícióval kapcsolatban kérdeztük.
Szerinte tagságuk Tiszavasváriban sem tesz mást, mint
gyakorolja az EU-ban biztosított szabad áramlási jogokat,
és ha bűncselekményt – például áramlopást vagy arra utaló jeleket – látnak, jelentik a hatóságoknak, ami egyébként állampolgári kötelességük is.
Hozzátette, az sem igaz, hogy a légió tagjai magánlakások ablakain világítanak be zseblámpával – hiszen az magánlaksértés lenne, amiért már régen feljelentették volna őket a jogvédő szervezetek.
A Becsület Légiója ellen egyébként nemrég bejelentés alapján szabálysértési előkészítő eljárást rendelt el a Tiszavasvári Rendőrkapitányság.
Orosz Mihály Zoltán tud az eljárásról, de hangsúlyozza, ilyet bárkit ellen elindíthatnak, ha feljelentés érkezik a rendőrségre – és nem jelenti magát a szabálysértés tényét.