Ukrán oktatási törvény: ötpárti felszólítás Porosenkónak

Mohai Balázs, Magyar mindennapok Kárpátalján
Kijev elküldi az Európa Tanácsnak (ET) szakértői véleményezésre az új ukrán oktatási törvényt. A Kárpátalján készült fotón gyerekek imádkoznak hittanórán az egyik beregszászi iskolában.
Vágólapra másolva!
Egyhangúlag elfogadhatatlannak tartják az új ukrán oktatási törvényt a magyar parlamenti pártok, amelyek közösen felszólították Petro Porosenko ukrán elnököt, hogy ne írja alá a jogszabályt, hanem küldje vissza azt a törvényhozásnak.
Vágólapra másolva!

Németh Zsolt, az Országgyűlés külügyi bizottságának fideszes elnöke az erről szóló ötpárti egyeztetést követően elmondta, egy Európa-ellenes, az alapvető emberi és kisebbségi jogokat sértő törvény születhet, amely Ukrajna további instabilitását eredményezheti. Kiemelte,

az új törvény számtalan ország nemzeti kisebbségét érinené hátrányosan,

amit az is mutat, hogy Románia, Bulgária és Lengyelország is a magyarral megegyező álláspontot képvisel ebben az ügyben.

Magyar Levente, a Külgazdasági és Külügyminisztérium parlamenti államtitkára üdvözölte a pártok egységes felsorakozását a nemzeti érdek mellett, egyúttal aláhúzta, Magyarország nem függeszti fel, sőt fokozza is azt a humanitárius és fejlesztési segítséget, amelyet Ukrajnának adott az elmúlt években, mivel a szóban forgó döntésről nem a támogatások érintettjei, hanem a "vak nagypolitika" tehet.

Az ukrán oktatási törvény súlyosan korlátozza a kisebbségek nyelvhasználatát Forrás: MTI/Mohai Balázs

Súlyos jogkorlátozás

Az ukrán parlament múlt kedden elfogadta a módosított oktatási törvényt, amely három év átmeneti idő után megfosztja a nemzetiségi kisebbségeket az anyanyelvi oktatás lehetőségétől. A középiskolai és a felsőoktatás nyelve az ukrán lesz, a kisebbségek nyelvén kizárólag az óvodákban és elemi osztályokban lehet oktatni.

Ferenc Viktória, a Nemzetpolitikai Kutatóintézet kutatója korábban arról beszélt, hogy ha Petro Porosenko ukrán elnök aláírja az elfogadott ukrán oktatási törvényt, a jogszabály életbe lép, de ennek következményei lehetnek, mivel nemzetközi egyezményeket is sért. A szakértő hangsúlyozta: az ukrán alkotmánnyal, jogszabályokkal, illetve

Ukrajna által ratifikált nemzetközi egyezményekkel is ellentétes az ukrán oktatási törvény módosítása,

amely ellehetetleníti a nemzetiségek anyanyelvű oktatását.

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Origo Google News oldalán is!