Szijjártó: Jó hír, hogy Trumpnak a nemzeti érdek az első

Szijjártó Péter
Budapest, 2017. június 6. Szijjártó Péter külgazdasági és külügyminiszter (j) és Barthel-Rúzsa, a Századvég Alapítvány elnöke a Századvég által rendezett, Új Amerika születik? című konferencián a Magyar Tudományos Akadémia épületében 2017. június 6-án. MTI Fotó: Máthé Zoltán
Vágólapra másolva!
Magyarországnak és a világnak is jó hír, hogy Donald Trump amerikai elnök politikája abban foglalható össze, hogy a nemzeti érdek az első - mondta Szijjártó Péter külgazdasági és külügyminiszter a Századvég Alapítvány által Új Amerika születik? címmel rendezett konferencia nyitóelőadásán. Ezzel szerinte egy természetellenes állapot szűnt meg, amikor szégyellni kellett, "szemlesütve lehetett kimondani", hogy a saját nemzetünk az első.
Vágólapra másolva!

Szijjártó Péter a tanácskozás címére utalva kijelentette: valóban új Amerika születik, és ez szerinte nem befejezett folyamat, az új Amerika folyamatosan alakul.

Nekünk egy dolgunk van: Magyarország érdekeit megvédeni, a változásokat a saját javunkra fordítani

- mondta a miniszter. Emlékeztetett arra is, hogy az elmúlt hét mindenki számára kijózanítóan hatott, világossá tette, hogy a terrorfenyegetettség beköltözött Európa mindennapjaiba. Az is világossá vált, hogy vannak olyan témák, amelyekről azt gondoltuk, világszerte széleskörű konszenzust élveznek, a végrehajtásukat mindenki adottnak veszi, de úgy tűnik, egyes ilyen konszenzusok megdőlnek, egészen új megvilágításba helyeződnek - tette hozzá.

Szijjártó Péter külgazdasági és külügyminiszter (j) és Barthel-Rúzsa, a Századvég Alapítvány elnöke a Századvég által rendezett, Új Amerika születik? című konferencián Forrás: MTI/Máthé Zoltán

A külügyminiszter szerint Trump megválasztása nagyon váratlannak hatott, de az amerikaiak választják meg az elnököt, nem a nemzetközi média vagy a nemzetközi politikai elit jelöli ki.

- mondta Szijjártó.
Szerinte most két stratégia közül lehet választani. Van "a sírás stratégiája", de attól nem változik semmi, vagy lehet olyan döntéseket hozni, amely az új és váratlan körülmények között is alkalmassá tesz minket, hogy saját előnyünkre fordítsuk a helyzetet. Az új viszonyrendszerben régi konszenzusok és dogmák dőltek már meg eddig is, és valószínűleg ez a jövőben is így lesz - magyarázta a miniszter.
Szijjártó szerint

az amerikai helyzetet illetően Magyarországnak arra kell helyezni a hangsúlyt, hogy melyek azok a hatások, amelyek nyomán új intézkedéseket kell hoznia és hol tud reálisan hasznot húzni a változásokból.

Ilyen az, hogy többpólusú lett a világ, így esélyünk van arra, hogy kevesebb olyan "elrontott nemzetközi politikai döntés" szülessen, amely befejezetlen ügyeket hagyhat maga után. Változás még, hogy a globális biztonság megteremtésére irányuló törekvések új alapelvekre helyeződnek. Kimondatott, hogy minden országnak joga és kötelessége megvédeni a határait, senkit nem lehet arra kényszeríteni, hogy olyanokkal éljen együtt, akikkel nem akar, továbbá nem tartozik az alapvető emberi jogok közé, hogy valaki önkényesen kijelöl magának egy országot, ahol élni szeretne, és oda akár a határokat is megsértve eljut - sorolta. Hozzátette: a világkereskedelemben is új szempontok érvényesülnek, Trump szerint a kereskedelemnek korrektnek és fairnek kell lennie.

Történelmi elnökválasztás volt az amerikai

Connie Mack volt amerikai kongresszusi képviselő előadásában arról beszélt, hogy Trump a választási kampányban az ország, a határok védelmét hangoztatta, és az, hogy ilyen támogatásra tett szert ezzel az üzenettel, a társadalom frusztrációját jelzi.

- mondta. Hozzátette: történelmi jelentőségű elnökválasztás volt a legutóbbi, és Trumpnak most az a kötelessége, hogy betartsa az ígéreteit.
Kiemelte: jó, hogy vannak olyan országok, amelyek kedvezően reagálnak a változásokra, ilyen például Magyarország. A magyar-amerikai együttműködés nagyon jó, a két ország külpolitikai érdekei hasonlók - mondta. Connie Mack szerint ugyanakkor nem az az amerikai diplomácia feladata, hogy megmondja Magyarországnak, mit tegyen, hanem az, hogy szorosabbra fűzze a kapcsolatokat a két ország között, és az új amerikai adminisztráció éppen ezt fogja tenni.

Új lehetőségek Magyarországnak

Barthel-Rúzsa Zsolt, a Századvég Alapítvány elnöke köszöntőjében felidézte: hét hónapja volt az az amerikai elnökválasztás, amely a dobogó második fokára száműzte a Brexit-népszavazást a közelmúlt meglepő fordulatainak listáján. Szerinte Donald Trump elnöksége új fejezetet nyitott a kétoldalú kapcsolatok történetében és a nemzetközi kapcsolatok rendszerében, de az ezzel járó bizonytalanság Magyarországnak új lehetőséget is jelent. A hatalmi átrendeződés az Egyesült Államokban egy teljesen új amerikai külpolitika megszületését jelenti, realista és pragmatista külpolitika fejlődhet ki, amelynek középpontjában a nemzetérdek áll - magyarázta Barthel-Rúzsa Zsolt.

A Századvég Alapítvány elnöke hangsúlyozta: Magyarországnak nem megijedni, hanem felbátorodni kell amerikai partnere üzeneteitől, hiszen álláspontjuk sok tekintetben hasonlít.

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Origo Google News oldalán is!