Bár veszített jelentőségéből, a közös agrárpolitika (KAP) hét évre tervezett költségvetése változatlanul a tagországok figyelmének középpontjában áll, és alakulásának mikéntje továbbra is a legkényesebb témák közé tartozik. Még akkor is, ha két évvel ezelőtt Emmanuel Macron, francia köztársasági elnök – a franciák körében óriási felháborodást keltve – azt mondta, hogy Párizs elvben el tudná fogadni az agrárbüdzsé bizonyos fokú „mérséklését" is.
Az új bizottsági javaslat látványosan magában foglalja a francia köztársasági elnök által emlegetett „mérséklést." Brüsszelben azt kommunikálják, hogy a mezőgazdasági támogatások nem csökkenek többel (EU-átlagban 5 százalék), mint amennyi a brit befizetések várható megszűnése miatt előre láthatóan szükségszerű lesz. Ezt a kommunikációs panelt több számítás is megcáfolja, ezek szerint jóval nagyobb vágásra kell számítani. Mindez előrevetíti, hogy a KAP 2021-2027 közötti finanszírozása komoly konfliktusokat fog okozni a tagországok között.
A Bizottság szerint az előző hét évhez képest 5 százalékkal fognak csökkenni a KAP forrásai a 2021 és 2027 közötti időszakban.
Ebből
Összegszerűen a következő a helyzet: a KAP 2021-2027 között várhatóan 365 milliárd euróból fog gazdálkodni, ami a teljes uniós büdzsé 28,5 százalékát jelenti. Tökéletesen példázza az uniós összhangot, hogy az Európai Parlament teljesen más eredményekre jutott, mint a Bizottság. Az EP-számítások szerint a brit pénzek kiesésével a közös agrárpolitika egészét illetően több mint 15 százalék, a közvetlen kifizetéseknél 10, a vidékfejlesztésnél pedig 25 százalék lenne a lefaragás.
Ami Magyarországot illeti, hazánknak az új uniós ciklusban 11 milliárd 677 és fél millió euró jutna a közös büdzséből, ami az átlagot meghaladva 7 százalékkal kevesebb, mint a 2020-as szint hét évvel megszorozva. Szakértők szerint, ha a 2014-2020-as kifizetési szint egészét nézzük, úgy ennél is nagyobb lehet a vágás, mivel a közvetlen jövedelemtámogatások 2020 felé közelítve hazánkban is csökkentek.
Részleteiben a következőképpen néz ki javaslat:
Brüsszel a 2018-as árfolyamon is megadta ezeket a számokat. Ha ezt vesszük alapul, a teljes magyar agrártámogatás összege 10,377 milliárd euró lenne, úgy, hogy a közvetlen kifizetéseknél nem hivatalos becslések szerint 16,4, a vidékfejlesztésnél pedig 26,9 százalékos lenne a vágás.