A gyermekkor élményei meghatározóak lehetnek, függetlenül attól, hogy jók vagy rosszak. A kérdés segítségével megtudhatjuk hogyan beszél a családjáról, esetleg milyen a kapcsolata a szüleivel. Volt-e esetleg valamilyen traumája, ami valamilyen irányba formálta őt, hogyan küzdött meg az őt ért sérelmekkel vagy akár pozitív eseményekkel? Érdemes figyelnünk a gyermekkorban kialakult megküzdési stratégiákra, hiszen később visszaköszönhetnek a felnőtt kapcsolatokban is.
A korai szülő-gyermek kapcsolat minősége meghatározó, kihat a felnőttkorunkra és párkapcsolatainkra. Megmutatkozik abban, mennyire tartjuk magunkat szerethetőnek, megérdemeljük-e az odafigyelést-gondoskodást, szerepe van a szükségleteink, vágyaink elérésére szolgáló eszközrendszer kialakításában is. Későbbi kapcsolatainkat, párválasztásunkat szüleink nevelési stílusa is befolyásolja. Nemcsak a korai szülő-gyermek kapcsolat, hanem annak a kamaszkorban átalakuló formája is hatással van a jövőnkre. A felnőttkorban tartott túl szoros, mindennapos, határ nélküli kapcsolat a szülőkkel épp úgy lehet jelzőcsengő, mint egy elhidegült, megszakított kapcsolat.
Az internetes társkeresők egyre népszerűbbek manapság. Bár nem ördögtől való dolog az interneten ismerkedni, sok veszélyt rejt magában. A végtelen lehetőség illúziója mellett a lecserélhetőség kultúráját is erősíti a módszer. Ha a kiszemeltünk használ párkereső alkalmazásokat, érdemes rákérdeznünk a miért mellett arra is, mire használja azt pontosan. Sokan ugyanis már belátták, hogy a személytelen chatelés során idealizálták párjukat, és a valódi találkozások mind csalódáshoz vezettek, ezért már csak kihasználják a „könnyen jön, könnyen megy” lehetőségeit az alkalmazásnak. Ez pedig könnyen szokássá is alakulhat, így ha nem akarunk következők lenni a sorban, érdemes kikérdezni a részleteket.
Egy kapcsolat első pár hónapja a limerenciáról, vagyis a rózsaszín ködről szól. Ilyenkor minden tökéletes, sok mindent beleláthatunk párunkba, ami nem biztos, hogy köszönőviszonyban van a valósággal. Ilyenkor könnyű elhinni, hogy minden szép és csodálatos marad örökre, de azért nem árt tisztázni még az elején, hogy közös-e az irány. Ha nagyon más tervei vannak a kiszemeltnek, felesleges abba a hitbe ringatni magunkat, hogy majd „miattunk megváltozik”. Ennek a hozzáállásnak szinte kivétel nélkül csalódás a vége. Érdemes ezért az ismerkedés legelején feltenni a kérdést.
Az egyik legkényesebb téma, ami előbb-utóbb felmerül, és akkor aztán szükség van az önuralmunkra. Ártalmas lehet ugyanis a leendő kapcsolatnak, ha túl sok felesleges részletet ásnánk elő a múltból. Viszont nem baj, ha az elején derül ki, hogy a kiszemeltünk az összes exével „legjobb barát” státuszban van, ahogy az is jelzőcsengő kell legyen, ha nagyon csúnyán beszél róluk. Itt is az arany középút a legjobb: ha tisztelettel, tömören, de nem terelve a témát beszél volt kapcsolatairól, valószínűleg már lezárta azokat és a velük járó sérelmeket.
Az intimitás, a szexualitás és az elköteleződés kéz a kézben járnak, de nem mindegy, melyik szál erősödik meg először. Egy tartós kapcsolat alapja lehet az intimitás elmélyítése, ami hosszú beszélgetésekkel, érzelmek, élmények megosztásával érhető el. Bár a fenti öt kérdés segít az intimitás megalapozásában, ha hosszú távú, stabil kapcsolatra vágyunk, megéri türelmesnek lenni, és több hasonló, egymást megismerő találkozó után továbblépni.
Horváth Zsófia viselkedéselemző írása