A család és a biztonság áll a jövő évi költségvetés középpontjában

KÖVÉR László; VARGA Mihály
Budapest, 2019. június 4. Varga Mihály pénzügyminiszter átnyújtja a 2020. évi költségvetési törvényjavaslatot Kövér Lászlónak, az Országgyűlés elnökének az Országházban 2019. június 4-én. MTI/Kovács Tamás
Vágólapra másolva!
A kormány által előterjesztett 2020-as költségvetés fókuszában a családvédelmi akcióterv végrehajtása áll. A kabinet célja, hogy Magyarország családbarát hely legyen, számukra a gyermek az első – derül ki a költségvetés preambulumából. Kiemelt cél az is, hogy a magyar gazdaság eredményeit egy lassuló európai gazdasági környezetben is meg tudják tartani. Ezt szolgálja a gazdaságvédelmi akcióterv. A kabinet meggyőződése, hogy a további gyarapodás legfontosabb előfeltétele a biztonság, ezért a honvédelemmel és a közbiztonsággal kapcsolatos kiadások még nagyobb hangsúlyt kapnak a jövő évi költségvetésben.
Vágólapra másolva!

Magyarország kormányát a 2020-as költségvetés összeállításakor a családbarát Magyarország célja vezérelte.

Ez közel 224 milliárd forinttal magasabb az idei összegnél – derült ki a 2020-as költségvetési törvényjavaslat preambulumából. A törvényt kedden nyújtotta be a parlamentnek Varga Mihály.

Varga Mihály pénzügyminiszter átnyújtja a 2020. évi költségvetési törvényjavaslatot Kövér Lászlónak, az Országgyűlés elnökének Forrás: MTI/Kovács Tamás

Élesedik a családvédelmi akcióterv összes intézkedése

A fentieknek megfelelően 2020-tól elérhető a családvédelmi akcióterv összes intézkedése. A kabinet biztosítja a pénzügyi fedezetet a babaváró támogatásra, a csok kedvezményes hitel bővítésére, a gyermekes családosok jelzáloghitelének átvállalására és a nagycsaládosok autóvásárlási programjára, valamint a bölcsődeépítésekre. Január 1-jétől lép hatályba a négygyermekes anyák személyijövedelemadó-mentessége, valamint a nagyszülői gyed is. Mindezeken túl az ingyenes tankönyvellátás a 2020/2021-es tanévtől teljes körűvé válik – olvasható a törvényjavaslatban.

Éppen ezért a jövő évi költségvetésben ismét jelentősen emelik a közbiztonságra és a honvédelemre szánt forrásokat. Utóbbi ráfordítások a jövő évben 2010-hez képest több mint kétszeresükre nőnek.

Adócsökkentés

A kabinet folytatja az adócsökkentés politikáját. A cél továbbra is a munkát terhelő adók, valamint a vállalkozások és családok adóterheinek csökkentése. Éppen ezért jövőre minden eddiginél nagyobb összeg, 380 milliárd forint jut a családi adókedvezményre és az első házasok kedvezményére. A falusi csok nyújtotta támogatás és kedvező hitellehetőség mellett adó-visszatérítési támogatást biztosítanak a kistelepüléseken az új lakóingatlant építők, valamint a használt lakóingatlant felújítók és bővítők esetében, 5 millió forint összegig.

Közel 40 ezer vállalkozás számára fontos változás, hogy a kisvállalati adó (KIVA) kulcsa 2020. január 1-jétől 12 százalékra csökken. A hazai turizmus versenyképességének erősítése érdekében a kereskedelmi szálláshely szolgáltatás áfaszintje a jelenlegi 18 százalékról 5 százalékra csökken.

2010-hez képest pedig a családok támogatására 1261 milliárd forinttal, a nyugdíjakra 840 milliárd forinttal, az államháztartásban dolgozók bérére 1455 milliárd forinttal, a védelmi és rendvédelmi kiadásokra pedig 723 milliárd forinttal magasabb összeg jut.

A jövő évi büdzsé a családokra és a biztonságra koncentrál Forrás: MTI/Kovács Tamás

Két százalékponttal az uniós átlag felett

A kormány szerint a fenti intézkedések alapja a gazdasági stabilitás.

A globális növekedés a legfrissebb adatok szerint lelassult, a kereskedelmi feszültségek állandósulni látszanak, az eurózóna növekedési előrejelzései is óvatosságra intenek. Ugyanakkor 2020-ban romló külpiaci körülmények között is változatlan a célja a kormánynak, hogy a magyar gazdaság növekedésének üteme legalább 2 százalékponttal haladja meg az európai növekedés átlagát. Ezt a célt szolgálja a kormány által nemrég elfogadott gazdaságvédelmi akcióterv is, melynek köszönhetően a
GDP-növekedés üteme várhatóan 2020-ban is 4 százalék körül alakul.

Továbbra is fontos célnak tekinti a kabinet a teljes foglalkoztatást: azt szeretnék elérni, hogy mindenki, aki akar és tud, dolgozhasson Magyarországon, és ez meg is érje neki. A foglalkoztatottak száma már ma is közel 4,5 millió fő, miközben a 3,5 százalékos munkanélküliség ráta a legalacsonyabb a rendszerváltás óta.

A 2020-as költségvetéssel azt szeretné elérni a kabinet, hogy Magyarország tovább erősödjön, és ezt minden magyar ember érezze is a mindennapokban.

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Origo Google News oldalán is!

Mindent egy helyen az Eb-ről