A magyar csapat eredményei:
Aranyérem
6
Ezüstérem
7
Bronzérem
6

Varga Mihály: A kormány célja, hogy a gazdaság eddig elért eredményeit megvédje

VARGA Mihály
Budapest, 2019. június 4. Varga Mihály pénzügyminiszter a 2020. évi költségvetési törvényjavaslat átadásán az Országházban 2019. június 4-én. MTI/Kovács Tamás
Vágólapra másolva!
A kormány azt szeretné elérni, hogy a magyar gazdaság az eddig elért eredményeit megvédje, a gazdaság az idei első negyedévben 5,3 százalékkal bővült, de egyes nemzetközi előrejelzések szerint mind a világgazdaság, mind az eurózóna gazdasági bővülése lassul, a kormány ezért dolgozta ki a gazdaságvédelmi akciótervet - mondta Varga Mihály pénzügyminiszter az Országgyűlés Gazdasági bizottságában szerdán.
Vágólapra másolva!

A pénzügyminiszter emlékeztetett, hogy a kormány 13 plusz 1 pontból álló gazdaságvédelmi akciótervének fő elemei az adózás egyszerűsítését, egyes adók kulcsának mérséklését, adók összevonását tartalmazzák, emellett csökken a szociális hozzájárulási adó (szocho), és a kisvállalati adó (kiva) mértéke, kivezethető lesz az egyszerűsített vállalkozói adó (eva), és az adóelőleg-feltöltés eltörlését is kezdeményezi a kabinet.

Varga Mihály pénzügyminiszter a 2020. évi költségvetési törvényjavaslat átadásán az Országházban 2019. június 4-én Forrás: MTI/Kovács Tamás

A tervek szerint 5 százalékra csökken a szálláshely-szolgáltatások áfája, a kistelepüléseken épülő lakásoknál pedig 5 millió forintig visszatérítik az áfát.

A pénzügyminiszter hangsúlyozta, hogy a GDP első negyedéves adata azt vetíti előre, hogy

a magyar gazdaság a jövőben is 4 százalék körüli mértékben bővülhet.

Rámutatott, hogy az elmúlt években jelentősen bővült a foglalkoztatás, és hozzátette, hogy meg kell őrizni a munkahelyteremtés elért eredményeit.

A gazdaságvédelmi akcióterv egyik első lépéseként a szocho 2019. július 1-től 2 százalékponttal, 19,5 százalékról 17,5 százalékra csökken,

ez az intézkedés 2019-ben 144 milliárd forintot, 2020-ban 156 milliárd forintot hagy a gazdaság szereplőinél.

A kiva mértéke 13 százalékról 12 százalékra csökken 2020 január elsejétől, ezzel az adózási formával mintegy 40 ezer vállalkozás adózik.

A pénzügyminiszter jelezte, hogy az adózás egyszerűsítését is célul tűzték ki, az adók száma is csökkenni fog, így

várhatóan kivezetik az evát az adózás rendszeréből.

Az adóelőleg feltöltés eltörlését is kezdeményezi a kormány, a jövőben az eddigiekhez képest öt hónappal később, a májusi adóbevallással együtt rendezhetik a vállalkozások az adókötelezettségeiket.

A turisztikai ágazat további fejlesztése érdekében

a szálláshely-szolgáltatások áfája 18 százalékról 5 százalékra csökken jövőre.


A kistelepüléseken a lakásépítések, a lakásberuházások ösztönzését kívánják erősíteni, ezért az ilyen építkezéseknél

5 millió forintig visszatérítik majd az áfát.

A jövőben a magánvállalkozások is kapnak támogatást ahhoz, hogy munkásszállókat építsenek - tette hozzá a pénzügyminiszter.

A kormány 2022 végéig folyamatosan mérsékelni kívánja azt az összeghatárt, amely alapján a vállalkozások fejlesztési adókedvezményt kaphatnak, ez 6500-7000 vállalkozást érinthet.

Varga Mihály kiemelte, hogy a hitelezést támogató garanciarendszert is megerősíti a kormány, mind a Garantiqa Hitelgarancia, mind az Agrár-vállalkozási Hitelgarancia Alapítvány jelentős tőkeemelésben részesül.

Elmondta, hogy a magyarországi öntözési rendszer kiterjesztésére 10 éves programot irányoz elő a kormány, ennek során

2020-2030 között évente 17 milliárd forintot fordít majd a hazai öntözési rendszer fejlesztésére.

A kutatás-fejlesztés támogatására a 2020-as költségvetésben 32 milliárd forinttal többet, 157 milliárd forintot szán a kormány.

A miniszter arról is szólt, hogy a hétfőn elindított új állampapír, a nagyon kedvező kamatozású magyar államkötvény plusz értékesítése már most nagyon sikeres, ezzel is az ország államadósságának finanszírozását akarja biztonságosabbá tenni a kormány.

A 2020-as költségvetés a családok támogatásának költségvetése

Varga Mihály tárcavezető kedden nyújtotta be a jövő évi költségvetést, és négy fő pillérének nevezte a családok támogatásának növelését, a gazdaságvédelmi akciótervet, a tovább csökkenő adókat és a tovább bővülő biztonsági kiadásokat.

Jövőre ugyanis csaknem 224 milliárd forinttal emelkedik a családok támogatása, ami összesen 2228 milliárd forintot jelent. A gazdaságvédelmi akcióterv pedig mintegy 500 milliárd forintos segítséget jelent a gazdaság szereplőinek,

miközben tovább csökkenek az adók, és tovább nőnek a biztonsági kiadások.

2020-ban

  • az oktatási kiadásokra 48 milliárd forinttal, egészségügyi célokra 184 milliárd forinttal jut több,
  • a nyugdíjkiadások 136 milliárd forinttal emelkednek,
  • az államigazgatásban dolgozók magasabb bérére 238 milliárd forinttal több jut,
  • az otthonteremtésre összesen 296 milliárd forint megy el,
  • védelmi kiadásokra 223 milliárddal jut több.

A 2020-as költségvetési törvényjavaslatban

a kormány 4 százalékos gazdasági növekedéssel, 1 százalékos GDP-arányos költségvetési hiánnyal, a GDP-arányos államadósság további csökkenésével, év végére 66,7 százalékra,

valamint 2,8 százalékos inflációval számol.

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Origo Google News oldalán is!