Miről szól az Amerikai-Magyar Üzleti Tanács tevékenysége?
Négy évvel ezelőtt hoztuk létre ezt a tanácsot, a központja Washingtonban van. Mindennek az az oka, hogy az Egyesült Államokban működő cégeknek a 30 százaléka a fővárosban található, így a legjobb kapcsolódási pontot így lehet megtalálni a cégek és később egy másik ország között.
Jelenleg 30 nagyobb amerikai cég tagja a tanácsnak, és a legfontosabb célunk, hogy további lendületet adjunk az amerikai-magyar gazdasági kapcsolatoknak.
Ez a 30 amerikai cég legalább egymilliárd dollárnyi tőkét fektetett be Magyarországon. Az egyik fő célunk, hogy bemutassuk a magyar és az amerikai kormányzatnak is, hogy miért érdemes befektetni ebbe a rendkívül módon prosperáló közép-európai országba. Másrészt pedig szeretnénk demonstrálni a többi amerikai cégnek, akik eddig még nem ismerték Magyarországot, hogy miért is érdemes ebbe az országba befektetni.
Kikkel találkozik mostani magyarországi látogatásán?
Természetesen a magyar gazdasági életet reprezentáló személyekkel, valamint azokkal a kormányzati szereplőkkel, akik a gazdasági-pénzügyi szabályozásért felelnek. Az a 30 cég, amelyet a tanács képvisel, azzal az üzenettel érkezett Magyarországra, hogy az ország nagyon jó úton halad, és egy hatalmas eredmény, hogy a magyarországi külföldi befektetések terén az Egyesült Államok a második helyen áll. Mindezek mellett természetesen a 30 cég teljesen különféle érdeklődéssel bír az ország iránt.
Van olyan vállalat, amely számára újbóli befektetések a fontosak, míg mások csak most először jelentek meg a magyar piacon. Fontos szembesülnünk azzal is, hogy az országra jellemző munkaerőhiányt valahogyan orvosoljuk, hogy ez a probléma ne legyen gátja a jövőbeli növekedésnek.
Milyen területeken lát lehetőséget még jelentős amerikai befektetésekre Magyarországon?
Az egyik legfőbb terület az IT, a mezőgazdaság és a feldolgozóipar, ahol még vannak komoly lehetőségek, de két területet mindenképpen szeretnék kiemelni. Az egyik a hadügyi, míg a másik az energiaszektor. Magyarország korábban bejelentette, hogy a NATO elvárásaival összhangban a nemzeti össztermékének a két százalékát fogja védelemre fordítani. Mindez pedig nagyon jelentős lehetőség az amerikai cégek számára, hogy a lehető legmodernebb eszközökkel segítsék ennek a megvalósítását.
Világosan látszik, hogy Magyarország mindent elkövet annak érdekében, hogy csökkentse a függőségét az orosz gázimporttól, és ebben az Egyesült Államok komoly segítséget tud nyújtani Budapestnek, ha közelben lévő LNG-terminálokkal sikerül közvetlen összeköttetést létrehozni.
Nagyon nehéz ezt megvalósítani, mivel a romániai és a horvátországi csatlakozási pontokat egyelőre nehéz megközelíteni. Az energiafüggőség csökkentésében fontos szerepet játszhatnak az amerikai fekete-tengeri kutatások, valamint a Három Tenger Kezdeményezés is azt a célt tűzte ki, hogy a teljes közép-európai régió energiafüggőségét csökkentse.
Bízom benne, hogy a térségbeli országok együttműködése révén sikerült elérni, hogy a régió energiafüggősége csökkeni fog.
Miért vonzó befektetési célpont Magyarország az amerikai cégeknek?
Rengeteg dolog szól Magyarország mellett, így az alacsony társasági adó, a rendkívül jól képzett-és innovatív munkaerő. Mindemellett Budapest is nagyon jó összekötő pont Nyugat- és Kelet-Európa között.
Magyarország sok szempontból nagyon jó terepe a befektetéseknek, mivel a kormányzat a HIPA-n keresztül nagyon jó lehetőségeket nyújt a vállalkozásoknak.
Mind az új, mind a régebbi befektetések számára nagy lehetőségeket rejtenek a HIPA által nyújtott szolgáltatások. Szeretnénk megmutatni az amerikai kis- és középvállalkozásoknak, hogy érdemes ezeket a lehetőségeket kihasználniuk, mivel Magyarország egy nagyon jövedelmező befektetési célpont.
Ön elégedett a magyar-amerikai gazdasági kapcsolatok jelenlegi szintjével?
Soha nem lehetett elégedett egy ember, mivel mindig van előrelépési lehetőség. Mivel jelenleg még mindig Németország a legnagyobb befektető Magyarországon, és az Egyesült Államok a második, így még mindig van hová fejlődni.
A magyar kormány nagyon jó tevékenységet végez a gazdaság területén mind a befektetések bevonzásában, mind azok megtartásában, így a befektetők rendkívül elégedettek.
Amiben előrelépési lehetőséget látok az az, hogy a magyar vállalkozóknak sokkal több befektetést kellene végrehajtaniuk az Egyesült Államokban, mivel így lényegesen kiegyensúlyozottabbak kennének a kapcsolataink.
Jelenleg a befektetések többsége Amerika felől érkezik, és még bőven lenne lehetősége a magyaroknak, hogy javítsanak a meglévő egyensúlytalanságon. Az Amerikai Egyesült Államok méretéből fakadóan bőven lenne lehetősége a magyar vállalatoknak helyet találnia az amerikai piacon. Magyarország egy nagyon innovatív ország, nagyon nagy találmányok születtek itt. A legfontosabb az lenne, hogy a találmányokból, ötletekből hogyan lehetne a leghatékonyabb módon a piacon jól értékesíthető terméket eladni. Ebben is segíteni kíván az általam vezetett tanács.
Hogyan látja a magyar-amerikai politikai kapcsolatok jövőjét? Pár évvel ezelőtt inkább a feszültségektől volt hangos a sajtó...
A korábbi Bush-kormányzat idején nagyon jók voltak a politikai kapcsolatok, és ennek eredménye volt a magyar NATO- és EU-csatlakozás is. A Bush-adminisztráció számára nagyon fontos volt a közép-európai térség, és mindez megalapozta azt, hogy a térségbeli országokban alapvetően nagyon jó a közvéleményben az Egyesült Államokról alkotott kép. Nagy hiba volt az Obama-adminisztráció részéről, hogy elhanyagolta a térséget, és inkább Délkelet-Ázsiára fókuszált.
A Trump-adminisztráció felismerte, hogy a korábbi vezetés magára hagyta a térséget, és ismételten arra törekszik, hogy az Egyesült Államok a lehető legjobb kapcsolatokkal bírjon Közép-Európában.
Nem szabad elhasználni azt a pozitív bizalmat, amit a korábbi évtizedekben Amerika kialakított ebben a térségben. Bízom benne, hogy a következő években ismételten a korábbi szintre emelkednek a politikai kapcsolatok a térség országaival, mivel értelemszerűen Oroszország és Kína is arra törekszik, hogy minél jobban megvesse a lábát ezen országokban. Mindez egy óriási verseny is egyben, amiben az Egyesült Államok nem maradhat le.
Hogyan látja a világkereskedelem jövőjét, főleg a kínai-amerikai vámháború fényében?
Ez egy nagyon nehéz és fájdalmas helyzet sok cég számára. Trump elnök arra törekszik, hogy az amerikai és a kínai cégek hasonló versenyfeltételek között legyenek kénytelenek működni. Ha egy cég Kínában akar tevékenykedni, akkor rengeteg feltételnek kell megfelelnie, míg az Egyesült Államokban teljesen szabad a privátszektor, így könnyebb érvényesülni is. A hosszú távú cél, hogy globálisan is egyenlő feltételek legyenek, mindez pedig áldozatokkal is jár. Egyértelműen nem fair, hogy míg az amerikai cégek egyfajta feltétel szerint játszanak, addig a kínai cégek egy másfajta szabályozás mentén haladnak előre.