Budafokon – ahogy persze az ország más pontjain is – komoly csaták zajlottak a II. világháborúban. Rengeteg bombát dobtak le ezen a területen is, és a jelentős részük a mai napig nem került elő. Egyes becslések szerint akár több ezer is lehet még belőle. Ezekből, főleg építkezésekkor, rendszeresen kerülnek is elő.
Most Budafokon a Dunában találtak meg két amerikai bombát, amelyek egyenként egytonnásak voltak.
Az Origónak egy helyi idős asszony az egyik úgynevezett melegedőben – ahová azok mentek, akik nem tudtak máshová – elmondta, hogy ő még emlékszik a puskák és a bombák hangjára a negyvenes évekből. És arra is, hogy az akácfákat, amelyeket az apja ültetett, hogy lőtték szitává a katonák.
Az elmúlt évtizedekben több bombát is találtak a környéken. Ahogy az ország több pontján.
Most összesen 3.000 embernek kellett elhagynia az otthonát, reggel 7 órakor kezdődött meg a terület kiürítése. Ezen a területen órákon keresztül a buszok és a vonatok sem jártak.
A tűzszerészek szóvivője az Origónak elmondta, hogy
a bombákat rögzítettük, és csak ezután emeltük ki.
A kiemelést nehezítette az erős sodrás.
A két bombáról október óta tudtak, de mostanáig nem tudtak a közelükbe menni, mert túl alacsony volt a Duna vízállása, ezen felül nem akarták télen kiküldeni az embereket az otthonukból.
A két óriásbomba közül az jelentette a nagyobb veszélyt, amelyik közelebb volt a parthoz. Előbb azt emelték ki. Előtte azonban mindkét bombát rögzítették. A két kiemelés között nagyjából fél óra telt el. A bombákat ezután felvitték a hajókra, ott szedték ki belőlük a gyújtószerkezetet, és hatástalanították azokat.
Arra az időre, amíg ez megtörtént, csak néhány szakember maradt a hajókon.
A két óriásbombát ezután elszállították, az emberek pedig visszamehettek az otthonukba.