Percről percre
amerikai elnökválasztás 2024Donald Trump a 2024-es amerikai elnökválasztás győztese
Frissült:
2024. november 05. 06:17
Olvasási idő: 1 perc
Donald Trumpot az Egyesült Államok 47. elnökévé választották. A szavazatok feldolgozása még nem teljes, de Trump győzelme és a republikánusok kongresszusi többsége már biztos, a republikánus jelölt minden bizonnyal 312 elektori szavazattal nyeri meg a választást. Ezzel zárul élő hírfolyamunk, de továbbra is minden fontos hírt megtalálnak oldalunkon, cikkeinket a témában itt találják. Köszönjük megtisztelő figyelmüket! Donald Trump második elnöki beiktatása január 20-án lesz, Washingtonban.
Nem kizárt a kapcsolatfelvétel Vlagyimir Putyin és Donald Trump között a januári beiktatás előtt - idézte az orosz Interfax hírügynökség a Kremlt. Ez azt követően történt, hogy tegnap Moszkva óvatosan reagált Trump győzelmére. Dmitrij Peszkov, a Kreml szóvivője elismerte a győzelmet, de azt mondta, nincs információja arról, hogy Putyin tervezi-e azt, hogy gratuláljon Trumpnak, és hangsúlyozta, hogy Oroszország továbbra is „barátságtalan” országnak tekinti az Egyesült Államokat az Ukrajnának nyújtott támogatása miatt. Putyin egyelőre nem kommentálta az amerikai választásokat.
Irán reméli, hogy Donald Trump győzelme az elnökválasztáson lehetővé teszi Washington számára, hogy "felülvizsgálja a múlt téves megközelítéseit" - közölte az iráni külügyi szóvivő csütörtökön.
Nagyon keserű tapasztalataink vannak a különböző amerikai kormányok politikájával és megközelítéseivel kapcsolatban
- idézte az IRNA hivatalos hírügynökség idézte Eszmáil Bagadot. Irán és az Egyesült Államok azóta szembenáll egymással, hogy az 1979-es iszlám forradalom megdöntötte a Washington által támogatott Pahlavi-dinasztia hatalmát. A két ország 1980-ban megszakította diplomáciai kapcsolatait, miután 1979 őszén támadás érte az Egyesült Államok teheráni nagykövetségét, ahol több mint egy éven át tartottak fogva túszokat a támadók. Donald Trump elnökként 2018 májusában egyoldalúan kiléptette országát az iráni atomprogramról szóló többoldalú megállapodásból, és visszaállította az Iránt sújtó szankciókat, amire válaszul Irán fokozatosan felhagyott a megállapodásban vállalt kötelezettségei teljesítésével.
Donald Trump volt elnök épp lesétált a színpadról egy pennsylvaniai kampánygyűlésen, amikor a tömegből valaki váratlanul mobiltelefont dobott elé. A videón jól látszik, hogy a mobiltelefon kicsúszik Trump elé, majd a testőr gyorsan reagált, és elrúgta a mobilt az útból. Ezt követően Donald Trump zavartalanul tudott tovább sétálni. Az esetről készült videót itt tekinthetik meg.
Arra számítok, hogy nemzetünk polgárai újra összefognak az egymás iránti elkötelezettségben és felülemelkednek az ideológiákon az egyéni szabadság, a gazdasági jólét és a biztonság érdekében
- írta X -en közzétett üzenetében Melania Trump, a régi-új First Lady, hozzátéve: az amerikai energia, a szakértelem és a kezdeményezés összehozza legjobb elméinket, hogy nemzetünket előre lendítsék. Melania Trump hangsúlyozta, hogy a Trump-kormányzat meg fogja védeni a szabadságot, amelyet az amerikai köztársaság szívének nevezett.
Hszi Csin-ping gratulált az Egyesült Államok új elnökének, és „stabil, egészséges” kínai-amerikai kapcsolatokra szólított fel. A kínai elnök úgy fogalmazott
a történelem megmutatta, hogy Kína és az Egyesült Államok számára előnyös az együttműködés és hátrányos a konfrontáció"
- közölte a CCTV kínai állami televízió. Han Zheng kínai alelnök szintén gratuláló üzenetet küldött JD Vance alelnöknek.
Az Egyesült Államokban viszonylag hosszadalmas a hatalomátvétel, a választási győzelem után kicsit több, mint két hónappal iktathatják be az új elnököt. Donald Trump beiktatása január 20-án lesz. Joe Biden addig hatalmon maradhat, bár politikailag erősen korlátozva lesz.
A megválasztott amerikai elnök, Donald Trump elkezdi kiválasztani a második kormánya tagjait, derült ki Linda McMahon és Howard Lutnick, az elnöki átmenetért felelős bizottság vezetőinek közleményéből, akik már augusztus óta készülnek a feladatra.
Az előttünk álló napokban és hetekben Trump elnök olyan munkatársakat fog kiválasztani, akik az ő vezetése alatt szolgálják majd nemzetünket, és olyan intézkedéseket vezetnek be, amelyek megfizethetővé, biztonságossá és védetté teszik az amerikaiak életét
- áll a nyilatkozatban, amelyben úgy fogalmaz:
Büszkék vagyunk arra, hogy önkéntes munkánkkal bemutathatunk Trump elnöknek egy széles szakértői kört, akik közül választhat.
A nyilatkozat szerint a választók olyan mandátumot adtak Trumpnak,
amely nemzetünk dolgozó férfiait és nőit helyezi előtérbe. Miközben kiválasztja a legjobb embereket, akik csatlakoznak az adminisztrációjához, és a legjobb politikát, amelyeket követni fog, az átmenetért felelős csapata biztosítani fogja Trump elnök programjának megvalósítását az első naptól kezdve, ami a józan ész elvét követi.
Liz Cheney korábbi republikánus kongresszusi képviselő, a Republikánus Párt Trump-ellenes szárnyának vezető tagja közleményben ismerte el Donald Trump győzelmét szerdán, és minden amerikait erre szólított fel.
Liz Cheney a demokrata párt jelöltjét, Kamala Harris alelnököt támogatta, akinek több kampányeseményén is szerepet vállalt.
Szintén gratulált szerdán Donald Trumpnak elnökké választása alkalmával Mark Cuban milliárdos befektető, a Demokrata Párt elkötelezett támogatója, aki a választás előtti héten a republikánus jelöltet körbevevő nőkről úgy nyilatkozott, hogy "nincs közöttük erős és intelligens". A megjegyzés komoly bírálatokat váltott ki konzervatív személyiségek részéről, amiért Mark Cuban utólag bocsánatot kért.
Nikki Haley korábbi republikánus elnökjelölt-aspiránsként a "demokrácia nagy pillanatának" nevezte a volt elnök ismételt megválasztását. Az Egyesült Államok volt ENSZ-nagykövete, akit Donald Trump nevezett ki a pozícióra, úgy fogalmazott, hogy a republikánus jelölt győzelme szembe ment minden nehezítő tényezővel.
Átélt két merényletkísérletet. Kétszer indítottak ellene hivatali eltávolításról szóló eljárást, valamint több bűnvádat emeltek ellene, és Amerika mégis megválasztotta, mert a nap végén tisztában volt azzal, hogy mit kaphat Donald Trumptól"
- fogalmazott Nikki Haley, aki márciusban utolsóként lépett vissza az előválasztási küzdelemtől. Az előválasztási verseny során Donald Trump és Nikki Haley között több éles, esetenként személyeskedő üzenetváltás történt, ugyanakkor Dél-Karolina állam volt kormányzója nyáron bejelentette, hogy támogatja korábbi ellenfelét, igaz, a választási kampányában nem vett részt.
Barack Obama és felesége, Michelle Obama közleményében úgy fogalmazott, hogy nyilvánvalóan nem az az eredmény született, amit reméltek, de "demokráciában élni arról szól, hogy elismerjük: saját álláspontunk nem mindig győzedelmeskedik". A demokrata politikus, aki 2009 és 2017 között töltötte be az amerikai elnöki tisztséget, valamint az egykori first lady elismerését fejezte ki Kamala Harris elnökjelölt és Tim Walz alelnökjelölt választási kampányáért is.
Hszi Csin-ping kínai elnök csütörtökön telefonon gratulált Donald Trumpnak, hogy megnyerte az amerikai elnökválasztást, és sürgette a két országot, hogy találjanak helyes utat az új korszakban, ahol mindkét ország és a világ javát is szolgálják majd – jelentette a kínai állami média.
A történelem azt tanítja, hogy Kína és az Egyesült Államok az együttműködésből nyer, a konfrontációból pedig veszít
– mondta Hszi, hozzátéve, hogy a stabil, szilárd és fenntartható kínai-amerikai kapcsolat a két ország közös érdekeit szolgálja, és megfelel a nemzetközi közösség törekvésének.
Továbbá reményét fejezte ki, hogy a két fél fenntartja a kölcsönös tisztelet, a békés egymás mellett élés és a mindenki számára előnyös együttműködés elvét, erősíti a párbeszédet és a kommunikációt, megfelelően kezeli a különbségeket és kiterjeszti a kölcsönösen előnyös együttműködést.
Csütörtökön Han Cseng kínai alelnök szintén gratulált J.D. Vance alelnökjelöltnek a győzelemhez. "Tiszteletben tartjuk az amerikai nép választását, és gratulálunk Trump úrnak az elnökké választásához" – közölte a kínai külügyminisztérium szóvivője szerdán késő este egy közleményben.
Hanem az összesített szavazatokban is, e sorok írásakor így áll a verseny:
Donald Trump 72 623 882 szavazat
Kamala Harris 67 927 989 szavazat
Bár mindkettőben Trump fog nyerni:
Arizona: 52,2%-46,8% az állás, 69%-os feldolgozottságnál (11 elektor)
Nevada: 51,5%-46,7% az állás, 86,5%-os feldolgozottságnál (6 elektor)
Trump megnyerte Michigant (15 elektor) és Alaszkát (3 elektor), így már 295-226 arányban vezet Harris előtt.
2016-os győzelme idején 304 elektorral nyert, így minden bizonnyal több elektort szerez második elnökválasztási sikerénél,
és végül 312-226 arányban fogja legyőzni Kamala Harris demokrata alelnököt.
Az amerikaiak többsége ránk bízta ezt a fontos feladatot. Meg fogjuk védeni köztársaságunk szívét - a szabadságot – írta az X-en Melania Trump. Arra számítok, hogy nemzetünk polgárai újra elkötelezik magukat egymás mellett, és az egyéni szabadság, a gazdasági jólét és a biztonság érdekében felülemelkednek az ideológiákon. Az amerikai energia, szakértelem és kezdeményezőkészség egyesíti majd legjobb elméinket, hogy nemzetünket örökké előrevigyük – áll a bejegyzésben.
Közleményt adott ki a Clinton-házaspár is, ebben gratulálnak Trumpnak és alelnökének, J.D.Vance-nak: „Minden jót kívánunk nekik, és reméljük, hogy mindannyiunk érdekében kormányoznak majd” - írták. (BBC)
Jelen állás szerint a republikánusok az előrejelzések szerint 211 mandátumot szereznek - így mindössze hét hiányzik ahhoz, hogy ellenőrzésük alá vonják a képviselőházat. A demokratáknak még 15 mandátumra lenne szükségük a többség megszerzéséhez - írta a BBC.
Biden azt mondta, hogy Kamala Harris alelnök kiválasztását az egyik legjobb döntése volt, és Amerika legjobbjait képviseli.
Donald Trump megválasztott elnökkel szembeni vereség után azt mondta Harris történelmi kampányt folytatott - írja a Fox News.
Robert F. Kennedy, Jr. szerdán az X-en tette közzé, hogy Trump megválasztott elnök mit kért tőle a következő kormányában.
A volt demokrata széleskörű kampányt folytatott az amerikai nép egészségének javításáért. Kennedy szerint Trump elnök arra kérte, hogy három dolgot helyezzen előtérbe hivatali ideje alatt: "1. Tisztítsa meg a korrupciótól az egészségügyet. 2. Állítsa vissza az egészségügyet a bizonyítékokon alapuló tudomány világához. 3. Tegye újra egészségessé Amerikát a krónikus betegségek megszüntetésével." Azt még nem tudni, hogy milyen kinevezést szán Trump Kennedy számára.
Oroszország együtt fog működni az új amerikai adminisztrációval, amikor az "berendezkedik" a Fehér Házban, miközben szilárdan megvédi az orosz nemzeti érdekeket, és a különleges hadművelet valamennyi kitűzött céljának elérésére összpontosít
- tudatta közleményben szerdán az orosz külügyminisztérium.
A miniszterelnök közösségi oldalán jelentette be, hogy telefonon beszélt Donald Trump megválasztott amerikai elnökkel.
Mar-a-Lago hívja Budapestet! Megvolt a választások utáni első telefonbeszélgetésünk Trump elnökkel. Nagy terveink vannak!
- írta a közösségi oldalán Orbán Viktor.
Kamala Harris alelnök a washingtoni Howard Egyetemen mondott beszédet pár órával azután, hogy telefonon gratulált Donald Trumnak, és elismerte vereségét.
A beszéd időzítése Hillary Clinton volt külügyminiszter 2016-os beszédét idézi, aki szintén másnapig várt mire kiállt a választók elé. Harris azt is elmondta, hogy elfogadja a választások eredményét, és január 6-án hitelesíti az eredményeket - írja a Foxnews. Azt mondta, hogy bár elfogadja a választások eredményét, továbbra is folytatja a harcot.
Az elnökválasztás vesztese, kamala Harris körülbelül 20 perc múlva tart beszédet a washingtoni Howard Egyetemen - írja az Al Jazeera.
A Trump-kampány közleményt adott ki, miután Kamala Harris telefonon beszélt Donald Trumppal és elismerte a választás eredeményét. Steven Cheung, a kampány kommunikációs igazgatója szerint Trump elismerte Harris "erejét, professzionalizmusát és kitartását a kampány során, és mindkét vezető egyetértett az ország egyesítésének fontosságában" - írja a Sky.
Joe Biden elnök felhívta Donald Trumpot, hogy gratuláljon neki választási győzelméhez - és meghívta a Fehér Házba egy találkozóra. A Fehér Ház közölte, hogy Biden "kifejezte elkötelezettségét a zökkenőmentes átmenet biztosítása mellett" és hangsúlyozta az ország összefogásának fontosságát. Biden holnap beszédet intéz a nemzethez, hogy megvitassa az eredményeket és a hatalomátadás menetét - írja a Fox.
Mohammed bin Szalmán telefonhívás keretében gratulált Trumpnak az elnökválasztás megnyeréséhez - közölte a szaúdi állami hírügynökség. A trónörökös azt mondta Trumpnak, hogy Rijád reméli, hogy a két ország stratégiai kapcsolatai tovább erősödnek - áll a közleményben.
Kamala Harris egyik vezető tanácsadója a Fox Newsnak elmondta, hogy az alelnök felhívta Trumpot, hogy gratuláljon neki a 2024-es győzelemhez. A hívás során Harris a békés hatalomátadás fontosságáról és arról beszélt, hogy olyan elnökként szolgáljon, aki minden amerikait képvisel - mondta a tanácsadó. Harris várhatóan még ma nyilvános beszédet mond a washingtoni Howard Egyetemen - írja a Fox.
Elon Musk egy egyszerű üzenetet osztott meg az X-en, az általa 2022-ben megvásárolt közösségi médiaplatformon:
Ismét reggel van Amerikában
- írta, egy kép mellett, amelyen az amerikai zászló mellett tiszteleg.
Michigan államban is eldőlt az elnökválasztás és Trump 15 elektori szavazatot szerzett. 49,74%-48,30% arányban győzött az elnök.
Mindezek már nem befolyásolják a végeredményt, csak a megválasztott amerikai elnök győzelmének nagyságát.
Több százan vonultak ki Miamiban az ikonikus Calle Ochóra, Little Havanna szívébe, hogy helyi idős szerint kedd este amerikai és kubai zászlókat lengetve és az utcán táncolva ünnepeljék Donald Trump elnök győzelmét.
Trump a szavazatok több mint 56 százalékát szerezte meg Floridában.
A helyi média arról számolt be, hogy Trump 1988 óta az első republikánus, aki megnyerte Miami-Dade megyét, és a győzelemhez sok spanyolajkú amerikai támogatásra támaszkodott - írja a breitbart.com
Donald Trump győzelme az amerikai elnökválasztáson a liberális és progresszív eszmék vereségét jelenti – állapította meg Robert Fico a szlovák kormány szerdai ülése után. A szlovák miniszterelnök bírálta a médiát, mert - mint fogalmazott - a választások eredménye éppen ellentétes azzal, ahogyan a média a helyzetet a választások előtt bemutatni igyekezett. Robert Fico kijelentette: a szlovák kormány „az adott lehetőségek között” készen áll az együttműködésre az új amerikai kormányzattal.
Aláhúzta: ő is azt várja, hogy „a világ új legerősebb embere” lépéseket tesz majd az ukrajnai konfliktus kérdésében. A TASR szlovák közszolgálati hírügynökség jelentése szerint a kormányfő úgy vélekedett: az amerikai választók döntése kérdéseket nyit meg a nemzetközi kapcsolatokban éppúgy, mint az Egyesült Államok és az Európai Unió (EU) együttműködése terén. Kifejtette: úgy gondolja, hogy az EU „meg fog izzadni”, mert nem tud olyan "rámenősen" cselekedni, mint az új amerikai elnök kormányzata. Peter Pellegrini államfő szerdán gratulált és sok sikert kívánt Donald Trumpnak győzelméhez, és reményét fejezte ki aziránt, hogy az Egyesült Államok és Szlovákia, illetve az EU egésze közötti kapcsolatok pozitív irányba fejlődnek majd.
A most 78 éves Donald Trump a legidősebb amerikai elnök lesz a történelemben. Ezzel szemben jobbkeze, JD Vance 40 évével a harmadik legfiatalabb alelnök lesz.
A XXI. Század Intézet vezető elemzője, Deák Dániel politológus bejegyzést tett közzé Facebook-oldalán, melyben tudatja, hogy a budapesti EU-csúcson Orbán Viktor élőben fogja kapcsolni Donald Trumpot - Ursula von der Leyenéknek. A teljes cikk ide kattintva olvasható.
Jeff Bezos, az Amazon alapítója és a Washington Post tulajdonosa gratulált Donald Trump megválasztott elnöknek a Kamala Harris alelnök asszony felett aratott győzelméhez:
Hatalmas gratuláció a 45. és most már 47. elnökünknek a rendkívüli politikai visszatéréshez és a döntő győzelemhez. Egyetlen nemzetnek sincsenek nagyobb lehetőségei. Sok sikert kívánok a mindannyiunk által szeretett Amerika vezetéséhez és egyesítéséhez
- írta Bezos.
Gratulálok Trump elnöknek az Amerikai Egyesült Államok 47. elnökévé történő megválasztásához, valamint J.D. Vance megválasztott alelnöknek és családjaiknak. Köszönöm továbbá Biden elnöknek és Harris alelnök asszonynak az országunk szolgálatát. A választáson való magas részvétel köztársaságunk egészségét és demokratikus intézményeink erejét jelzi. Laura és én hálásak vagyunk a választási tisztviselőknek, a szavazatszámlálóknak és az önkénteseknek, akik felügyelték a szabad és tisztességes választást. Polgártársainkkal együtt imádkozunk új vezetőink sikeréért a kormányzat minden szintjén. Isten áldja nagyszerű országunkat
- írta közösségi oldalán.
Justin Casquejo, a merész szabadmászó, egy korábban készült videójával gratulált Donald Trump elnökválasztási győzelméhez. Az Instagramra feltöltött felvételen Casquejo az Empire State Building tetején lengeti az amerikai zászlót, ezzel szimbolizálva támogatását és üzenetét. A teljes cikk ide kattintva olvasható.
Trump győzelmébe vélhetőn bejátszott az államban élő amishok szavazata is, akik az elmúlt napokban lovaskocsis felvonulásokat is tartottak, melyeken kifejezték a Trump melletti szimpátiájukat. Erről több videó is felkerült az X-közösségi oldalra. A teljes cikk ide kattintva olvasható.
A Bitcoin közel 8%-ot ugrott a korai kereskedésben, és 75 000 dollár fölé emelkedett, ezzel megdöntötte korábbi, márciusban felállított rekordját. Más kriptovaluták is szárnyalnak, közülük több is kétszámjegyű növekedést ért el ma - írja az AP News.
A kriptoipar szereplői üdvözölték Trump győzelmét, abban a reményben, hogy képes lesz keresztülvinni azokat a törvényi és szabályozási változtatásokat, amelyekért régóta lobbiznak. Trump korábban megígérte, hogy megválasztása esetén leváltja az Értékpapír- és Tőzsdefelügyelet elnökét, Gary Genslert, aki az amerikai kormányzat kriptoipar elleni kemény fellépését vezette.
Emellett júliusban az új elnök azt ígérte:
Ha megválasztanak, az én kormányom és az Amerikai Egyesült Államok politikája az lesz, hogy az amerikai kormány által jelenleg birtokolt vagy a jövőben megszerzett összes bitcoin 100%-át megtartja
- mondta.
Donald Trump alelnök jelöltje, JD Vance megesküdött, hogy harcolni fog az amerikai népért, miután a republikánusok nyertek a keddi választáson. A 40 éves ohiói szenátor az X-en közzétett bejegyzésében azt írta:
KÖSZÖNÖM! A gyönyörű feleségemnek, hogy lehetővé tette ezt. Donald J. Trump elnök úrnak, hogy ilyen lehetőséget adott nekem, hogy ilyen szinten szolgálhassam hazánkat. És az amerikai népnek a bizalmáért. Soha nem fogom feladni a harcot Önökért.
Trump és alelnökjelöltje, Vance január 20-án lép majd hivatalba.
Kamala Harris bukott elnökjelölt és jelenlegi alelnök, valamint Joe Biden távozó elnök egyaránt készen áll arra, hogy szerdán személyesen hívja fel Donald Trump megválasztott elnököt, és hogy elismerjék a vereséget. Az NBC News szerint Harris állítólag már dolgozik a beszédén és várhatóan helyi idő szerint este 6 óra körül áll majd nyilvánosság elé.
Amint arról a Breitbart News is beszámolt, Harris úgy döntött, hogy ma este nem mond beszédet a Howard University-n tartott partyn. Ehelyett hazament.
Az amerikai részvénypiacok Donald Trump elnökválasztáson aratott elsöprő győzelmét követően rekordot döntöttek. A Dow Jones több mint 3%-ot ugrott a hírre. Európában a kezdeti emelkedést korrekció követte a Trump-kormányzat új európai vámokkal kapcsolatos fenyegetései miatt – írja a Sky.
A magyar baloldal teljesen kétségbeesett Donald Trump győzelmének hírére. A baloldali politikusok egy része, például Dobrev Klára, Gyurcsány Ferenc, de még Kerpel-Fronius Gábor is, már siratják a jövőt. A portál szerint a momentumosok leginkább a háború alakulása miatt aggódnak, szóba hozva immár a katonák küldésének ügyét is. Az amerikai választás eredménye alapján Hadházy Ákos pedig egyenesen arra figyelmeztette a baloldalt, hogy ne várjanak külső segítséget. A teljes cikk ide kattintva olvasható.
Az új amerikai kongresszus január 6-án ül össze, hogy hivatalosan is megszámolja az elektori kollégiumi szavazatokat és megerősítse az új elnököt hivatalában. Donald Trumpot, az USA 47. elnökét 2025. január 20-án, hétfőn iktatják majd be.
Donald Trump kampánya még nem hallott Kamala Harris alelnök felől Trump győzelmét követően - jelentette a Fox Newsnak Bill Melugin. Melugin szerint Biden elnök se gratulált. Közben Trump "a történelem legnagyobb politikai visszatérésének" nevezte a győzelmet.
Claudia Sheinbaum mexikói elnök szerint Trump győzelme nem ad okot aggodalomra országa számára.
Szabad, független, szuverén ország vagyunk, és jó kapcsolatuk lesz az Egyesült Államokkal
- mondta a sajtónak.
Trump korábban azt ígérte, hogy falat épít a mexikói határon, hogy megállítsa a bevándorlók bejutását az Egyesült Államokba. 2024-es kampányában azt ígérte, hogy befejezi, amikor újra hivatalba lép. Azzal is fenyegetőzött, hogy magas vámokat vet ki Mexikóra, ha nem akadályozzák meg az illegális bevándorlók áramlását az Egyesült Államokba.
Mindezek már nem befolyásolják a végeredményt, csak a megválasztott amerikai elnök győzelmének nagyságát.
Az orosz külügy szóvivője, Marija Zaharova a Telegramon azt írta:
Kamala Harrisnek igaza volt, amikor a Zsoltárok könyvéből idézte: "Ha este sírás látogat is meg, reggel visszatér az öröm. Halleluja, teszem hozzá én.
Valamivel később pedig úgy fogalmazott:
azok, akiket a hazájuk iránti szeretet éltet, és nem mások gyűlölete, győznek.
Dmitrij Medvegyev volt orosz elnök is reagált, az ő üzenetét itt olvashatja el.
A Simpson család régóta ismert arról a képességéről, hogy pontosan megjósolja a jövőt. A rajongók szerint a sorozat tökéletesen megjósolta a 2024-es választási eredményt is. Az egyik 2000-es epizódból egy jelenet egy választási térképet mutat, amelyen látható, hogy Lisa melyik államot nyerte meg, és melyiket az ellenfele. A rajongók szerint a piros és kék államok elrendezése a térképen kísértetiesen hasonlít a 2024-es választási térképre. Cikkünket itt találja.
Donald Trump szerda hajnalban a támogatói előtt tartott győzelmi beszédében több témát is érintett, amelyekben elnöksége ideje alatt változásokat akar elérni. Többek között a határok kérdéséről és háborús konfliktusok rendezéséről is beszélt.
Rendbe fogjuk hozni a határainkat. Mindent rendbe fogunk hozni az országunkkal kapcsolatban
- mondta, hozzátéve:
Én nem fogok háborúkat indítani. Meg fogom állítani a háborúkat.
A világ vezetői között idézte a Fox News Orbán Viktor kormányfőt. A sajtóorgánum több elnök, miniszterelnök gratulációját vette sorra ebben a cikkében.„
Magyarország miniszterelnöke szerint az eredmény ’a világ számára nagyon szükséges győzelem’ volt
– idézte Orbán Viktort a portál. Mint írták: Orbán Viktor, akárcsak Trump, a szigorú határellenőrzés híve.
Gratulálok Donald Trump amerikai elnökké választásához! Németország és az Egyesült Államok hosszú ideje sikeresen dolgozik együtt a jólét és a szabadság előmozdításában az Atlanti-óceán mindkét partján. Továbbra is ezt fogjuk tenni polgáraink jólétéért
- írta a német kancellár az X-en.
Míg a Fehér Házért folyó verseny lényegi része véget ért, a képviselőházért folyó versenyben még mindig számolják a szavazatokat. A republikánusok már megszerezték a szenátust, átvéve az irányítást a hivatalban lévő demokratáktól. Ha a republikánusok mindkét kamarában többséget szereznének, Donald Trumpnak és a pártjának könnyű dolga lenne a törvényhozásban. Az idei választásokon a szenátus 100 mandátumának egyharmada volt megpályázható, a többséghez 51-re volt szükség. A republikánusok kiszorították a demokratákat, és Nyugat-Virginiában és Ohióban is elvették a demokrata mandátumokat. Texasban és Floridában megőrizték helyüket, így legalább 51 mandátumot biztosítottak maguknak. A demokraták, akik az elmúlt négy évben uralták a kongresszus felsőházát, 51-49 százalékos előnnyel indultak a választás napján, most ez a többség a republikánusoké lehet - írta a Sky News.
Ursula von der Leyen, az Európai Bizottság elnöke hivatalosan is gratulált Donald Trumpnak a 2024-es amerikai elnökválasztási győzelméhez. Von der Leyen reményét fejezte ki, hogy Trump új elnöki ciklusa lehetőséget kínálhat a transzatlanti kapcsolatok megerősítésére, különösen a globális biztonság, klímavédelem és kereskedelem terén.
Szívből gratulálok Donald J. Trumpnak! Az EU és az Egyesült Államok több mint puszta szövetségesek. Valódi partnerség köt össze minket, amely 800 millió polgárunkat egyesíti. Dolgozzunk tehát együtt egy erős transzatlanti programon, amely továbbra is értük szolgál
– írta Ursula von der Leyen az X-en.
Senki sem dolgozik keményebben, és senki sem törődik jobban az amerikai néppel. Gratulálok, nagypapa, szeretlek!
- írta Kai Trump az X-en megosztott bejegyzéséhez, amelyen egy fotót is megosztott Donald Trumppal, akit ismét az Egyesült Államok elnökévé választottak.
Gratulálok, elnök úr! Megcsinálta!
- írta közösségi oldalán Andrzej Duda.
Gratuláltam az Egyesült Államok elnökévé választásához. Az ő vezetése ismét kulcsfontosságú lesz szövetségünk erős megőrzésében. Várom, hogy újra együtt dolgozhassak vele, hogy a békét az erőn keresztül, a NATO-n keresztül előmozdítsuk
- írta Mark Rutte, a NATO főtitkára.
96 százalékos feldolgozottságnál 4,2 százalékkal vezet Donald Trump Wisconsinban. Nagyobb előnnyel, mint Pennsylvaniában. A fél világ gratulált már Trumpnak, az amerikai baloldali sajtó (CNN-től az NBC-n keresztül a New York Timesig) mégsem hajlandó elismerni a győzelmét Wisconsinban, és így az egész választáson. Valószínűleg azért, mert Kamala Harris megsértődött és hazament, ahogy azt tette Hillary Clinton 2016-ban.
Az alábbi államokban még nem dőlt el az elnökválasztás
A 4 tagállam közül valós esélye a fordításra Harrisnek Arizonában van, ahol kevesebb mint 50 ezer voks Trump előnye. Mindezek már nem befolyásolják a végeredményt, csak a megválasztott amerikai elnök győzelmének nagyságát.
Gratulálunk a lenyűgöző választási győzelméhez! Emlékszem a Trump elnökkel történt szeptemberi nagyszerű találkozásunkra, amikor részletesen megvitattuk az Ukrajna-USA stratégiai partnerséget, a Győzelmi tervet és az Ukrajna elleni orosz agresszió leállításának módjait. Nagyra értékelem Trump elnök elkötelezettségét a „béke mindenáron" megközelítés mellett a globális ügyekben. Pontosan ez az az elv, amely közelebb hozhatja az igazságos békét Ukrajnában. Bízom benne, hogy közösen megvalósítjuk. Várjuk az erős Amerikai Egyesült Államok korszakát Trump elnök vezetése alatt. Bízunk abban, hogy az Egyesült Államok továbbra is erős kétpárti támogatást nyújt Ukrajna számára. Érdekeltek vagyunk a kölcsönösen előnyös politikai és gazdasági együttműködés kialakításában, amely mindkét nemzet számára előnyös. Ukrajna mint Európa egyik legerősebb katonai hatalma elkötelezett amellett, hogy szövetségeseink támogatásával hosszú távú békét és biztonságot biztosítson Európában és a transzatlanti közösségben. Alig várom, hogy személyesen gratuláljak Trump elnöknek, és megvitathassuk Ukrajna és az Egyesült Államok közötti stratégiai partnerség megerősítésének módjait
- írta az ukrán elnök közösségi oldalán.
Gratulálok Donald Trump barátomnak, aki nagy küzdelem után megnyerte az elnökválasztást az Egyesült Államokban, és újraválasztották az Egyesült Államok elnökévé. Ebben az új korszakban, reméljük, hogy Törökország és az USA kapcsolatai megerősödnek, és véget érnek a regionális és globális válságok és háborúk, különös tekintettel a palesztinai kérdésre és az orosz-ukrán háborúra. Hiszem, hogy több erőfeszítést teszünk egy igazságosabb világért.Remélem, hogy a választások előnyösek lesznek a barátságos és szövetséges amerikai nép és az egész emberiség közötti kapcsolatok számára
- írta közösségi oldalán Recep Tayyip Erdogan.
Hazafiság, határellenőrzés, adócsökkentés, keresztény gyökerek, szólásszabadság, elkötelezettség a világbéke mellett. A józan ész, a szenvedély és a remény győzedelmeskedett az USA-ban! Micsoda történelmi nap! Gratuláunk, Donald Trump
- írta közösségi oldalán Matteo Salvini.
Trump győzelme Pennsylvaniában Ronald Reagan 1984-es sikere óta a legnagyobb különbségű republikánus győzelmet jelenti a csatatérállamban.
A Fox News Decision Desk szerint Trump ottani idő szerint hajnali 3 órakor 50,87 százalékkal Harris 48,17 százalékával szemben, azaz 2,7 százalékkal vezetett.
Reagan 1984-ben 7,35 százalékkal nyerte Pennsylvaniát a demokrata Walter Mondale ellen.
A korábbi elnök, George H.W. Bush 1988-ban 2,31%-kal nyerte meg a szövetségi államot. George W. Bush korábbi elnök 2000-ben és 2004-ben nem nyerte meg Pennsylvaniát. Trump 2016-ban 0,72%-kal nyerte Pennsylvaniát.
Hasonlóan gondolkodunk a békéről, az illegális bevándorlásról és a családok védelméről
– fogalmazott Szijjártó Péter.
A politika tapasztalati műfaj. Donald Trump első elnöksége alatt csúcson voltak a magyar–amerikai politikai kapcsolatok, a világ biztonságát fenyegető konfliktusok megoldásának terén a párbeszéd és a tárgyalások kerültek előtérbe
– írta közösségi oldalán Szijjártó Péter. A külgazdasági és külügyminiszter kiemelte:
Az amerikai választók döntése nyomán jó reményünk lehet arra, hogy a magyar–amerikai politikai együttműködés újra csúcsformába kerül, hiszen hasonlóan gondolkodunk a békéről, az illegális bevándorlásról és a családok védelméről.
Szijjártó Péter hozzátette:
S minden eddiginél jobb esély van arra, hogy Ukrajnában majdnem ezer nap után végre újra béke legyen!
Gratulálunk a történelem legnagyobb visszatéréséhez! Az Ön történelmi visszatérése a Fehér Házba új kezdetet kínál Amerika számára, és erőteljes újbóli elköteleződést Izrael és Amerika nagy szövetsége mellett. Ez egy hatalmas győzelem!
- írta az izraeli miniszterelnök közösségi oldalán.
A francia elnök közösségi oldalán tett közzé bejegyzést Donald Trump győzelme után.
Gratulálok Donald Trump elnöknek. Készen állunk a közös munkára a következő négy évben. Az Ön hitével és az enyémmel. Tisztelettel és ambícióval. A békéért és jólétért
- írta a francia elnök X-en közzétett bejegyzésében.
Trump:
„Minden egyes nap harcolni fogok értetek, a családotokért és a jövőtökért. Minden egyes lélegzetvételemmel harcolni fogok értetek. Nem nyugszom, amíg nem hozzuk létre azt az erős, biztonságos és virágzó Amerikát, amelyet gyermekeink megérdemelnek, és amelyet Ti is megérdemeltek. Ez valóban Amerika aranykora lesz."
"Amerika példátlan és erőteljes felhatalmazást adott nekünk. Visszavettük az irányítást a szenátus felett - ez fantasztikus"
Vance:
„Úgy gondolom, hogy az Amerikai Egyesült Államok történetének legnagyobb politikai visszatérésének lehettünk tanúi.”
Köszönetnyilvánítások sora hangzik el Trump beszédében.
Eric Trump győzelmi beszéde előtt posztolt egy fotót édesapjáról, a megválasztott elnökről, Donald Trumpról az X közösségi oldalon.
Ez ritka gesztus, J.D. Vance láthatóan meglepődött, de utána gyújtó hangú rövid beszédében azt mondta, történelmi gazdasági fellendülést visznek majd véghez Trump irányítása alatt.
Idén ugyanis az összesített szavazatszámban (popular vote) is demokrata kihívója előtt végez, szemben 2016-tal. Ezt is megemlítette győzelmi beszédében Trump.
Megköszönte a családjának a támogatást, és külön említette leendő alelnökét, J.D. Vance-t is.
Nagyszerű mozgalom a mienk, mondja Trump, az országnak segítségre van szüksége.
Köszönetet mondott az amerikai választóknak, hogy a 45. és a 47. amerikai elnöknek is megválasztották.
Küzdeni fog értük minden egyes nap, minden egyes lélegzetvételével. Erős, biztonságos Amerika a cél, az ország aranykora.
Fantasztikus győzelem ez az amerikai embereknek, mondja.
Vele van a családja, legkisebb fia is, aki először szavazott. J.D. Vance megválasztott amerikai alelnök is ott van.
Az első Grover Cleveland volt.
A Fox News bejelentette, hogy Trump nyert!
A legtöbben hazamentek a Howard Universityről, ahol korábban már bejelentették, hogy Joe Biden alelnöke nem fog már beszélni, csakúgy, mint Hillary Clinton 2016-os vereségekor.
Wisconsin: Trump vezet 51,4-47,1-re (87 százalékos feldolgozottság)
Arizona: Trump vezet 50-49,1-re (51 százalékos feldolgozottság)
Michigan: Trump vezet 52,2-46-ra (63 százalékos feldolgozottság)
Nevada: Trump 51-47,5-re (75 százalékos feldolgozottság)
A Fox News Pennsylvaniában Donald Trump győzelmét jelentette be, ezzel az állás 267-217, a győzelemhez 270 elektor kell.
A CNN szerint többsége kerülnek a republikánusok a Kongresszus felsőházában, ez Donald Trumpnak - amennyiben ő nyeri meg az elnökválasztást, és jelenleg erre minden esély megvan - nagyon jó hír.
A volt amerikai elnök, idei elnökjelölt eredményváróján rengetegen vannak, Trump hamarosan beszélni fog a helyszínen sajtóhírek szerint.
Trumpautókonvoja már elindult Mar-a-lagoból a Palm Beach Convention Centerbe.
Magyar idő szerint szerda reggel háromnegyed 7-kor Kamala Harris erősen megfogyatkozott eredményváróján bejelentették, hogy Harris már nem fog szólni a helyszínen szurkoló támogatóihoz, hanem majd másnap fog beszélni. Hillary Clinton ugyanezt csinálta 2016-ban, ez gyakorlatilag a vereség beismerése.
A Harrisnek drukkoló CNN szerint Trump megnyerte Georgiát is, ezzel már 246 elektorja van. Egyre nagyobb az esély a republiklánus jelölt győzelmére. Nem sokkal később a Fox News is Trump győzelmét jelentette.
A Harris-kampány kikapcsolta a hangot a tévékészülékekből az eredményváróján, és zenére cserélte azt, miután a CNN egyik vendége azt mondta, hogy a ma este „inkább 2016-ra, mint 2020-ra hasonlít”. A tömeg itt jelentősen megfogyatkozott, és a hangulat lehangolt, sokan hazamentek. Órákkal ezelőtt még zene volt és tánc, de egy ideje csönd van, főleg, mióta kihirdették, hogy Trump megnyerte Észak-Karolinát, írja a New York Times - a lap a kampány végén kijelentette, hogy a jelenlegi alelnököt támogatja.
Országosan Donald Trump eddig 60,9 millió szavazatot kapott, Kamala Harris 56,7-et, Trump 51,0-47,4-re vezet. Eddig Trump összesen 232 elektort szerzett biztosan, Harris 212-t.
A jelenlegi eredmények alapján 312-226-os győzelemre áll Donald Trump.
A Fox News előrejelzése szerint eldőlt, hogy republikánus többség lesz a szenátusban, legalább 51 szenátorral (49-el szemben)
Donald Trump győzelmét jelentették a televíziók az egyik csatatérállamban, Észak-Karolinában. Ez az első csatatérállam, ahol győztest hirdettek.
Georgia: Trump vezet 51,0-48,3-re (91 százalékos feldolgozottság)
Észak-Karolina: Trump vezet 50,8-48,0 (90százalékos feldolgozottság)
Pennsylvania: Trump 51,3-47,7-ra (80 százalékos feldolgozottság)
Wisconsin: Trump vezet 50,9-47,7-re (68 százalékos feldolgozottság)
Arizona: Trump vezet 49,6-49,5-re (51 százalékos feldolgozottság)
Michigan: Trump vezet 51,7-46,7-ra (38százalékos feldolgozottság)
Nevada: Trump 73,0-26,2-re (2 százalékos feldolgozottság)
Öt óra után nem sokkal Donald Trump átvette a vezetést Michiganben (37 százalékos feldolgozottságnál), ezzel (Nevada kivételével, ahol még nincs eredmény) minden csatatérállamban ő vezet.
Az elemzők hajnali öt órakor Donald Trump győzelmére adnak nagy esélyt. A jelenlegi eredmények szerint 297 elektora lehet 241-el szemben. A szenátusban már két szenátori helyet elvettek a republikánusok a demokratáktól, jelenleg 51-49-re nekik áll a szenátus. A jelenlegi eredmények szerint a képviselőházban is két képviselővel nő a többségük.
Georgia: Trump vezet 51,0-48,2-re (88 százalékos feldolgozottság)
Észak-Karolina: Trump vezet 50,8-47,8 (85 százalékos feldolgozottság)
Pennsylvania: Trump 50,7-48,2-ra (70 százalékos feldolgozottság)
Arizona: Trump vezet 49,6-49,5-re (51 százalékos feldolgozottság)
Wisconsin: Trump vezet 50,0-48,3-re (61 százalékos feldolgozottság)
Michigan: Harris vezet 51,1-47,1-ra (30százalékos feldolgozottság)
Nevadában még nincs eredmény. Ha ez maradna az eredmény, Trump nyerné a választást valószínűleg 291 elektorral (ha Nevadát megnyeri 297-el)
Magyar idő szerint hajnali ötkor Kaliforniában is véget ért a szavazás. Itt nyilvánvaló volt Harris győzelme, az amerikai televíziók már be is jelentették.
A New York Times előrejelzési modellje szerint 88 százalék a valószínűsége, hogy Donald Trump meg fogja nyerni a választást. Ez óriási szám, különösen úgy, hogy a szavazatszámlálás kezdetén még Harris győzelmét valószínűsítették.
A mezőgazdasági jellegű államban 53 százalékos feldolgozottságnál simán, 54,9-43,6-ra vezet Trump. ez az állam azért érdekes, mert a kampányhajrában a Des Moines Register nevű helyi lap váratlanul 3 pontos Harris győzelmet jósolt, ami mindenkit meglepett. A jóslat egyelőre nagyon távol áll a valóságtól.
Georgia: Trump vezet 51,8-47,2-re (81 százalékos feldolgozottság)
Észak-Karolina: Trump vezet 52,4-46,3 (72 százalékos feldolgozottság)
Pennsylvania: Trump 50,5-48,6-ra (51 százalékos feldolgozottság)
Arizona: Harris vezet 50,0-49,1-re (49 százalékos feldolgozottság)
Wisconsin: Trump vezet 49,3-49,1-re (42 százalékos feldolgozottság)
Michigan: Harris vezet 50,5-47,6-ra (20 százalékos feldolgozottság)
Nevadában még nincs eredmény. Ha ez maradna az eredmény, Trump nyerné a választást (Nevada nélkül is)
Virginiában, ahol négy éve 10 százalékpontos különbséggel nyert Biden, 68 százalékos feldolgozottságnál még mindig trump vezet, igen egyetlen tized százalékkal. Meglepően szoros eredmény, még akkor is, ha a várakozások szerint itt végül fordíthat Harris.
45 százalékos feldolgozottságnál Donald Trump átvette a vezetést Pennsylvaniában, 49,8-49,2 az előnye. Alacsony feldolgozottságnál óriási előnnyel vezetett harris, a levélszavazatoknak köszönhetően, azóta azonban fokozatosan csökkent a különbség, és most már Trump vezet. Pennsylvania a legfontosabb állam az előzetes várakozások szerint.
A legmagasabb feldolgozottság a csatatér államok közül Georgiában van (16 elektor), 73 százalékos, itt 52,5-46,8-ra vezet Donald Trump (2020-ban Biden nyert 0,3 százalékos különbséggel), Észak-Karolinában (16 elektor) 52 százalékos feldolgozottságnál Trump 50-7-48,1-re vezet. A kulcsfontosságú Pennsylvaniában (19 elektor) 25 százalékos feldolgozottságnál Harris előnye 55,7-43,4 (itt azonban először a levélszavazatokat számolják össze, ahol óriási a demokrata előny), Michiganben (15 elektor) 12 százalékos feldolgozottságnál 53,5-44,6-ra Harris vezet, míg Wisconsinban (10 elektor) 51,7-46,8-ra Trump. Arizonából és Nevadából még nincs eredmény.
A Fox News bejelentette Donald Trump győzelmét Ohioban. 54 százalékos feldolgozottságnál 54,2-45,0-ra vezet, ez kicsivel több, mint amennyire négy éve nyert. Ohio sokáig billegő állam volt, 1964 és 2016 között mindig az lett az elnök, aki itt nyert. Az utóbbi három választáson azonban Trump egyre nagyobb előnyt szerzett itt. Idén már biztosra vették a győzelmét.
Virginiában 51 százalékos feldolgozottságnál Trump 49,4-48,6-ra vezet. Óriási meglepetés lenne, ha itt nyerne, 2008 óta Virginia a demokraták állama, most 5 százalékos Harris győzelmet jósoltak itt a közvéleménykutatások. Ha ezt megnyerné Trump, akkor nem is lenne szüksége egyik rozsdaövezeti államra (Pennsylvania, Michigan, Wisconsin) sem.
A Fox News összesítése szerint hajnali háromig Donald Trump 178, Kamala Harris 113 elektort szerzett.
Texasban is átlépte a feldolgozottság az 50 százalékot, Donald Trump 51,1-47,5-re vezet, ez nagyjából megfelel a 2020-as eredménynek.
Georgiában, az egyik csatatérállamban a feldolgozottság elérte az 50 százalékot, Donald Trump 55,4-44,0-ra vezet.
Donald Trump biztosan megnyerte Missourit, Oklahomát, Tennessee-t, Alabamát és Mississippit, Kamala Harris pedig Marylandet, Massachussetset, Rhode Islandet, Delaware-t, New Jersey-t és a főváros Washington DC-t.. Ezek is papírforma eredmények. Az elektorok számát tekintve Trump 105-72-re vezet a Fox News összesítése szerint.
Még csak most zártak az utolsó szavazókörök Floridában, de már be is jelentették Donald Trump győzelmét. Ez 30 elektort jelent. A szavazatok 76 százalékának összeszámolása után 54,8-44,2-re vezet. Florida sokáig billegő állam volt, de Donald Trump 2016 óta egyre nagyobb fölénnyel nyeri.
Nyugat-Virginiában is véget ért a választás, bár még nagyon alacsony a feldolgozottság, de a televízió társaságok egységesen bejelentették Donald Trump győzelmét. Ez is papírforma eredmény.
Floridában csak két órakor zárnak az utolsó szavazókörök, de már 60 százalék felett van a feldolgozottság (a korai szavazatok nagy száma miatt). Donald Trump magabiztosan, 53,4-45,7-re vezet. Négy éve 51,2-47,9-re nyert.
Georgiában a szavazatok 3 százalékos összesítésénél Donald Trump 51,0-48,5-re vezet. Georgia az egyik csatatérállam, 16 elektor sorsa dől itt el. Négy éve Trump szoros csatában vesztett itt.
Floridában már az első szavazókörök zárása után percekkel 42 százalékos a feldolgozottság (a korai szavazatok összeszámolása miatt). Donald Trump 52,8-46,2-ra vezet.
Indianában, Kentuckyban, Georgiában, Dél-Karolinában, Virginiában és Vermontban véget ért a szavazás. A Fox News előrejelzése szerint Indianát és Kentuckyt megnyerte Trump, Vermontot Harris. Mindegyik eredmény a várakozásoknak megfelelő. Elektorok számát tekintve ez 19-3-as Trump előny. A többi államban még nem lehet előrejelzni a győztest.
A Republikánus Párt floridai Saint Johns megyei elnöke, Denver Cook azt mondta a Breitbart News-nak, hogy körülbelül fél órával a szavazóhelyiségek lezárása előtt Florida keleti részén a regisztrált republikánusok 90 százaléka már szavazott. ez kimagaslóan magas szám. A Breitbart valószínűsíti, hogy az egész országra érvényes ez az arány.
Indianában és Kentuckyban már számolják a szavazatokat. Indianában alacsony feldolgozottságnál Trump 71,8 %-on áll, Harris 26,8 %-on. Kentuckyban 64,8-34,0 Trump előnye. Mindkettő stabil republikánus állam, 2020-ban Trump Indianát 57-41-re, Kentucky-t 62-36-ra nyerte, most is biztosan fog nyerni.
A Fox News adatai szerint a választók 49 százaléka szerint Trumpnál jobb kezekben van a gazdaság, 41 százalék szerint Harrisnél. Öt-öt százalék mondta, hogy mindkettőnél vagy egyiknél sem.
A csatatérállamok közül Georgiában magyar idő szerint hajnali egy órakor, Észak-Karolinában fél kettőkor, Pennsylvaniában kettőkor, Arizonában, Wisconsinban és Michiganben háromkor, Nevadában négykor kezdődik a szavazatszámlálás. A jelentős államok közül Ohióban fél kettőkor, Floridában kettőkor, Kaliforniában ötkor kezdenek számolni, de ezeken a helyeken biztosra vehető a győztes (Ohióban és Floridában Trump, Kaliforniában Harris).
Bezártak az első szavazóhelyiségek, két államban már megkezdődik a szavazatok számlálása, így hamarosan részeredményeket is láthatunk majd. Először Kentucky és Indiana állam egy részén zárul le a voksok leadása. Korábban megírtuk, hogy Indianát és Kentuckyt keresztül szeli egy időzóna, ezért a két állam egy részén magyar idő szerint éjfélkor, másik részén hajnali egykor ér véget a szavazás.
Botrány robbant ki az amerikai közösségi média felületeken azt követően, hogy a Google egyik, az amerikai választásokra készített funkciója Kamal Harris-t segítette. Amikor a felhasználók rákerestek arra, hogy "hol szavazhatok Kamala Harris-re?", a kereső segített nekik eligazodni, amikor viszont azt kérdezték, hogy "hol szavazhatok Donald Trumpra?" csak a CNN, NBC és CBS választásokról szóló közvetítéseire dobott találatot. A Google szerint technikai hiba történt, amit már kijavítottak.
A Fox News adataiból az látszik, hogy az élelmiszerek árának növekedése egy kimagaslóan fontos téma a választók körében, a legtöbben pedig rendkívül elégedetlenek a Biden-kormány teljesítményével. Az amerikaiak 67 százaléka nagyon aggódik az élelmiszerárak miatt, 24 százalékuk valamelyest aggódik, 7 százalékuk nem igazán, 2 százalékuk pedig egyáltalán nem. Mindez azt jelenti, hogy a választók 91 százaléka vagy aggódik, vagy nagyon aggódik az élelmiszerárak miatt és csak 9 százalékukra nincs hatással az élelmiszerárak emelkedése.
Az amerikai választók 39 százaléka a gazdaságot és a munkahelyeket jelölte meg, mint a legfontosabb témakör, ezt követi 20 százalékkal a migráció, míg harmadik helyen 11 százalékkal az abortusz kérdése áll.
A Fox News kutatásából kiderült, hogy az amerikaiak 66 százaléka visszaszorítaná a menedékkérők számát, vagyis nem akarnak még több migránst az országban. A választók 13 százaléka erősen pártolja, míg 20 százalékuk részben pártolja, hogy még több migráns érkezzen az Egyesült Államokba.
A Fox News által közzétett exit poll szerint a választók 31 százaléka van azon a véleményen, hogy romlott a családok pénzügyi helyzete, 53 százalékuk szerint stagnál, és csak 13 százalékuk gondolja úgy, hogy javul a helyzetük.
A Fox News közzétette az első választói véleményeket. Ebből kiderült, hogy az amerikaiak 70 százalék szerint rossz irányba megy az ország és csupán 30 százalékuk gondolja, hogy a helyzet jó. Fontos adat, hogy az amerikaiak csupán 7 százaléka tartja a gazdasági állapotot "nagyon jónak", míg 23 százalékuk "nagyon rossznak" látja a helyzetet. Összesen 37 százalék mondja jónak, 63 százalék rossznak.
A részvételi arány a városokban elmarad a 2020-as és 2022-es adatoktól, míg a vidéki térségekben magasabb a részvételi arány, mindez pedig a republikánusoknak kedvezhet. Georgia államban csak ma 900 ezer ember adta le eddig a szavazatát.
Ha Kamala Harris veszít, akkor a mainstream média lehúzza magát az angol vécén – mondta Stumpf István kutatóprofesszor a Patrióta választási elemző műsorában. A szakember azon felvetés kapcsán reagált így, hogy a választást megelőző időszakban a hagyományos médiában óriási túlsúlyban volt Kamala Harris támogatása.
Ezekben az államokban várják a legszorosabb versenyt:
Nagyjából egy óra múlva megérkezik az első exit poll, azt követően pedig rövidesen elkezdenek bezárni a szavazóhelyek is, így már az első adatokra sem kell sokat várni. A szakértők szerint rendkívül szoros lesz az eredmény.
Georgia és Pennsylvania államokban is tovább lesznek nyitva egyes szavazóhelyek, mivel reggel később nyitottak ki. Korábban megírtuk, hogy Pennsylvania állban más gondok is akadtak, például a választók nem tudták beolvasni szavazólapjukat. Ezeket a voksokat majd kézzel számolják össze, emellett lehetőséget biztosítottak papír alapú voksolásra is.
A Tesla és a SpaceX alapítója, az X nevű közösségi média tulajdonosa is ott lesz Donald Trump republikánus elnökjelölt eredményváróján. Mint ismert, a milliárdos üzletember fontos szerepet kaphat majd Donald Trump kormányában.
Meglehetősen érdekes hibára derült fény Kentucky állam egyik szavazókörében: egy néhány napos videó tanúsága szerint a szavazógép nem engedett Donald Trumpra voksolni, hiába minden próbálkozás, a masina automatikusan Kamala Harrist jelölte meg.
Az elektori szavazatot nem adó Guamban, ahol lényegében szimbolikus szavazás zajlik, Kamala Harris a nem hivatalos eredmény szerint a szavazatok 49 százalékát gyűjtötte be szemben Donald Trump 46 százalékával. Az igazán érdekes viszont az, hogy mennyivel gyengébben teljesített Harris Joe Bidenhez képest, aki 2020-ban a szavazatok 55 százalékát gyűjtötte be. Ugyan az eredmény nem befolyásolja az amerikai választások végeredményét, de 1980 és 2012 között Guam győztese lett az elnök.
Donald Trump, az Egyesült Államok volt elnöke és a republikánusok elnökjelöltje meglátogatta a kampányközpontot, ahol köszönetet mondott a stábjának. Trump szerint "még sosem volt ehhez fogható pillanat" és "meg fogják fordítani az ország sorsát". Elmondta, hogy nem fogják hagyni, hogy gyilkosok, drogkereskedők és terroristák érkezzenek Amerikába. A republikánus elnökjelölt rendkívül bizakodó a választások eredményével kapcsolatban, azonban kiemelte, hogy "mindent meg kell tenni annak érdekében, hogy irányítsuk a helyzetet", mivel még mindig van hátra idő. Szerinte eddig "nagyon jól teljesítenek".
Kamala Harris csatlakozott a demokrata házalókhoz Pennsylvania államban, hogy képeket készítsen a kampányához. Az egyik család azonban a verandán tartózkodott, amikor Harris megérkezett a helyszínre, ezért visszaküldte őket a házba, majd újra elkészítették a felvételeket, ezúttal úgy, mintha a család ajtónyitáskor meglepődve, majd pillanatokkal később örülve köszöntené a demokrata elnökjelöltet. A videó ITT tekinthető meg.
Helyi idő szerint este 18 órakor, magyar idő szerint éjfélkor zárnak be az első szavazóhelyek az Egyesült Államokban kezdve Kentucky és Indiana államokkal, míg utoljára Alaszkában ér véget a szavazás.
Donald Trump is leadta a szavazatát West Palm Beach-en, Floridában. A republikánus elnökjelölt szerint nagy előnnyel vágtak neki a választás napjának és úgy látja, hogy a republikánus szavazókat remekül sikerült mozgósítani. Trump szerint kiváló kampányt zártak, talán ez volt a legjobb a három közül. Arról is kérdezték, hogy megbánt-e valamit a mostani kampányidőszakból, amire Trump azt felelte: "semmi ilyen nem jut az eszembe". Kitért arra is, hogy néhány csatatér államban már most gondok vannak és lehet, hogy nagyon hosszú ideig, akár napokig nem lesz eredmény.
2000 óta egy kivétellel Arizona államot mindig a republikánusok nyerték meg. Egyedül Joe Bidennek sikerült demokrata sikert elérnie a 2020-as választáson. Donald Trump 2016-ban 3,5 százalékkal nyert az államban, azonban 2020-ban rendkívül szoros eredménnyel, 0,3 százalékkal kapott ki Bidentől. Amennyiben nagyobb távlatban vizsgáljuk az államot, szintén republikánus fölény mutatható ki. 1912 és 2020 között 67,9 százalékban szavaztak republikánus jelöltre, míg csap 32,1 százalékban demokrata jelöltre. Az arizonai választók egyébként jó megérzéssel választanak a jelöltek között, 79 százalékban az a jelölt nyerte végül a választást, aki ebben az államban is nyert - emeli ki a Fox News.
Pennsylvaniaban, az egyik legfontosabb csatatér államban meghosszabbították a szavazóhelyiségek nyitvatartását este 10 óráig, mivel egyes helyszíneken szoftverhibákat tapasztaltak, a szavazók nem tudták érvényesíteni a szavazólapjukat.
A Patrióta videójából kiderül, mely államokban dőlhet majd el az elnökválasztási verseny. A küzdelem nagyon szoros. Vajon sikerül-e Trumpnak megnyernie a csatatér államokat, vagy Kamala Harris lesz a győztes? A videót ITT tekintheti meg.
Kedvezmények várják az amerikai választókat, ha leadták a voksukat.Az „Én szavaztam” matricával választási ajánlatokat kínálnak a választások napján New Yorkban és az Egyesült Államok egyes városaiban. A matrica számos üzletben váltható kedvezményre, azonban nem mindenki akar élni a lehetőséggel, van aki egyszerűen elajándékozza a kedvezményre jogosító matricát - írta a nypost.com.
Matteo Salvini, a Liga jobboldali olasz párt vezetője nyíltan Donald Trumpot támogatja az amerikai elnökválasztáson, hangsúlyozva, hogy a republikánus jelölt megválasztása az ukrajnai és a közel-keleti békéhez vezethet. A baloldali olasz Demokrata Párt Kamala Harris mellé állt, és az amerikai elnökválasztás az olasz társadalmat is megosztja - egy felmérés szerint az olaszok 58,9 százaléka azt szeretné, hogy Donald Trump visszatérjen a Fehér Házba - írta az MTI.
Sztrájkol a The New York Times több száz technikai munkatársa az amerikai elnökválasztás napján. A dolgozók azért léptek sztrájkba, mert hónapokig zajló tárgyalások alatt sem sikerült megállapodniuk az új munkaszerződésről - írta a Fox News. A lap számára ez kifejezetten problémás lehet, hiszen, ha bármilyen technikai gond adódik a nap folyamán, nem lesz, aki kijavítja a hibát. Ez pedig az amerikai elnökválasztások alatt rengeteg olvasó elvesztését és súlyos bevételkiesést jelenthet.
A pennsylvaniai Philadelphia városának egyik szavazóhelyiségnél már a nyitás után fél órával hosszú sor állt - írta a SkyNews. A helyiek szerint még sosem fordult elő, hogy ennyien akartak voksolni ebben a szavazóhelyiségben az elnökválasztáson. „Valami más ezen a választáson” - mondta egy helyi tisztviselő, aki hozzátette: Pennsylvania, a 19 elektori szavazatot kínáló ingaállam „kulcsfontosságú” lehet a választási eredmény szempontjából.
Wisconsinban és Michiganben esik és ez várhatóan egész nap így marad - írta a New York Times. Mindez azért fontos, mert az időjárás is befolyásolhatja a szavazási hajlandóságot, vagyis esőben kevesebben mehetnek el szavazni, ami szoros végeredmény esetén döntő is lehet.
Hosszú sorokban várják az emberek, hogy leadhassák szavazatukat az észak-karolinai Wilmingtonban, a Loyal Order of the Moose Lodge-ban kialakított szavazókör előtt, amely reggel 6:30-kor nyitotta meg kapuit. A nyitáskor 30-40 ember állt sorban, és a tömeg azóta tovább nőtt - jelent meg az X-en.
A szavazatszámláló központ biztonsági rendszere olyan, mintha egy repülőtéren - vagy akár egy börtönben - lennének és még ezt is fokozhatják: ha szükséges akár drónokkal, lovas rendőrökkel és erősítenek az Arizona állam beli Maricopa megyében.
Maricopa megye a 2020-as elnökválasztáson választási csalás esetleges helyszíneként került a figyelem középpontjába. Az állításokról később kiderült, hogy valótlanok, ennek ellenére fegyveres tüntetők árasztották el a szavazóhelyeket, illetve azt az épületet, ahol a szavazatok összeszámlálása zajlott.
Ezek után döntöttek úgy a helyiek, hogy az idei választásra már nagyfokú biztonsági intézkedésekkel is készülnek.
Úgy kezeljük ezt, mint egy nagy eseményt, mint a Super Bowl-t
- mondta Maricopa megye seriffje a BBC-nek.
Ahogyan az elmúlt héten szinte folyamatosan, a választás napján is több államban is készültségben van a rendőrség, egyes államokban pedig a Nemzeti Gárda is. Emellett a Donald Trumpot támogató csoportok is felügyelik majd a szavazóköröket. Több helyen a szavazóhelyiségeket biztonsági eszközökkel szerelték fel, egyes helyeken betonkorlátot, kerítést építettek és biztonsági ajtókkal látták el az épületeket.
Ha egyértelmű lesz az eredmény, akkor akár már szerdára is kiderülhet, hogy ki lesz az Egyesült Államok következő elnöke. Szakértők szerint azonban minden eddiginél szorosabb eredményre lehet számítani, ami azt jelenti, hogy a végleges eredményközlés elhúzódhat. A két jelölt között akár néhány tízezer szavazat dönthet, az elektori rendszerben azonban akár nagy arányú győzelem is kijöhet, akkor is, ha aszavazatok összesített számában nincs nagy különbség. Szoros eredmény esetén több amerikai államban újraszámlálást, egyes helyeken akár kézi újraszámlálást is előírnak a választási törvények. Emellett a nagy számú levélszavazatok feldolgozása is lassíthatja az eredményt.
A választás előestéjén publikált AtlasIntel kutatás szerint nőtt a korábbi amerikai elnök előnye. Donald Trump a 2020-as szoros eredményt hozó 7 állam mindegyikében átvette a vezetést. A korábbi felmérés szerint 49,8% - 48,3% arányban Trump vezet, utóbbiban pedig 49,5% - 48,6% arányban. A korábbi jelzések szerinti Harris-előny eltűnt Michigan és Wisconsin államokban is - írtuk meg korábban a Breibart nyomán.
Egyes felmérések szerint rekordszámú amerikai tervezi, hogy a választások után külföldre költözik, végleg, vagy átmenetileg. Sokan attól tartanak, hogy zavargások lesznek, vagy akár polgárháború is kitörhet ki az Egyesült Államokban, függetlenül attól, hogy melyik jelölt lesz a befutó. Egyre nagyobb a kereslet a második útlevelek és a hosszú távú tartózkodási engedélyek iránt – számolt be a CNBC. Szakértők szerint a külföldre költözni tervezők száma 30 százalékkal nőtt az elmúlt évben és közülük sokan tervezik azt, hogy Európába költöznek.
Sok sztár állt ki az elmúlt időszakban az elnökjelöltek mellett, akik közösségi oldalakon vagy fellépéseken tették egyértelművé, kire voksolnak. Taylor Swift, aki világkörüli turnérekordokat döntött meg, akire a legjobban hallgathatnak a fiatalok és vélhetően neki van a legnagyobb esélye arra, hogy érdemben befolyásolja a fiatal szavazókat - írta a SkyNews. A 34 éves énekes szeptemberben megerősítette, hogy Kamala Harrist támogatja. Ugyan sok találgatás volt arról, hogy akár nyilvánosan is megjelenik a demokrata elnökjelölttel, erre végül nem került sor.
Az X-en tett közzé bejegyzést néhány szavazó, akik arról számoltak be, hogy a szavazógépeken nem tudtak Trumpra szavazni. Azt írták, hogy a gép automatikusan Kamala Harrist választotta, többszöri próbálkozás után is. A választást felügyelők is megerősítették a problémát, közölték, hogy a gép meghibásodott. Hozzátették azt is, hogy ez a hiba nem tömeges jelenség, és végül az érintett szavazó számára is lehetővé vált, hogy szándéka szerint adja le voksát - számolt be a történtekről a Ballotpedia szakértője.
A Khao Kheow nevű thaiföldi állatkertben élő vízilóbébinek két görögdinnye-torta között kellett választania, amelyeken az elnökjelöltek, Donald Trump és Kamala Harris nevei szerepeltek. Az állatkert a TikTok-oldalán közvetítette, ahogyan Moo Deng, az 5 hónapos víziló azt jósolta, hogy Donald Trump lesz az Egyesült Államok következő elnöke. + videő
Donald Trump és Kamala Harris tegnap késő este kampányzáró rendezvényekeiken utoljára szólt a választókhoz. republikánusok jelöltje, Donald Trump várhatóan a floridai West Palm Beachen várja majd az eredményt a választás éjszakáját, míg a demokrata jelölt, Kamala Harris a napot Washingtonban tölti, ahol rádióinterjúkat ad, este pedig a Howard Egyetemre megy és ott várja majd az eredményt nagyszabású választási rendezvényén - írta a Sky News.
Kamala Harris és Donald Trump a Z-generációs szavazókat is megcélozta a választási kampányok során, akik közül sokan ma fognak először szavazni. A Columbia Egyetem lapja, a Columbia Magazine megállapította, hogy a Z generáció az Egyesült Államokban több mint 40 millió szavazót tesz ki, köztük nyolcmillió új szavazót. Szakértők szerint nem szabad alábecsülni a közösségi a közösségi média befolyását ezekre a szavazókra. A TikTok sok fiatalnak segített abban, hogy megismerjék a jelölteket és döntést hozhassanak arról, hogy ki támogatnak az elnökválasztáson.
A Polymarket 58 százalékos esélyt ad a volt elnök győzelmére, míg Harrisnek - szerintük - 42 százalékos esélye van. Az esélylatolgatások a a jelöltekre tett fogadások alapján zajlik, nem közvélemény-kutatási adatokon, de láthatóan az aktuális felméresek eredményei hatással vannak a fogadókra és így a fogadási oddsokra is - írta a Newsweek.
A Rolling Stones világhírű énekese Instagram-oldalán tette egyértelművé, hogy ő és gyerekei Kamala Harrisre voksolnak.
Ne felejtsetek el elmenni szavazni! A Jaggerek Kamalára szavaznak
- írta bejegyzéséhez a világsztár.
Biztonságosabb lehet a világ Donald Trump elnökválasztási győzelmével, mert ő az első, aki fegyveres konfliktusok előidézése helyett lezárt súlyos válságokat - írja egy lengyel lap. A Sieci lengyel konzervatív hetilap elemzést közölt arról, mit jelentene a világnak és benne Lengyelországnak Donald Trump győzelme az elnökválasztáson. Az írás egyik legfontosabb megállapítása, hogy Donald Trump 100 éve az első amerikai elnök, aki nem kezdeményezett háborút vagy konfliktust. Ehelyett lezárt egy sor veszélyes helyzetet. Részletek itt.
A Csillagok háborúja és az Indiana Jones-filmek színésze, Harrison Ford lett a legújabb hollywoodi híresség, aki nyilvánosan támogatta Kamala Harris alelnököt a keddi elnökválasztás előtt. Azt mondja a Harris-Walz-kampány hétvégén közzétett támogató videójában, hogy már 64 éve szavaz, nem akart erről soha nagyon sokat beszélni, de úgy érzi, most eljött ennek az ideje.
A Real Clear Politics összesítése szerint a hét billegő államban, ahol nem lehet jó eséllyel előre megmondani, melyik jelölt nyer, gyakorlatilag döntetlen a verseny - legalábbis a közvéleménykutatói adatok hétfői, e sorok írásakor legfrissebb összesítése szerint. 5 államban Trump, 2 államban Harris vezet, minimális előnnyel, a felmérések számai alapján. (Kivétel Arizona, ahol rögzülni látszik Trump előnye.) Trumpot rendszeresen alulmérik, emiatt ő jobban bizakodhat, de a számok alapján szoros lesz a verseny ezekben a tagállamokban. Aki itt megszerzi az elektorok nagy részét, az jó eséllyel megnyeri az elnökválasztást.
Donald Trump volt elnök hétfőn egy pittsburghi nagygyűlésen ismertette kampányának záró üzenetét: "Kamala Harris alelnök elrontotta, én helyrehozom".
A gyűlés Trump második állomása az billegő/csatatér államban. A pittsburghi rendezvény előtt Readingben járt.
Az alelnök Philadelphiában, az egyik csatatérállam, Pennslyvania legnépesebb városában tartotta utolsó gyűlését. A médiamogul, dollármilliárdos Oprah Winfrey volt az esemény sztárvendége, aki azzal riogatott, hogy Donald Trump győzelme a szavazati jogok korlátozását hozhatja el (ilyen Trump elnöki ciklusa alatt nem történt 2017 és 2021 között). Őt Will.I.am követte, aki anno Barack Obamának írt kampánydalt. Kamala Harris a keddi napot "életünk legjelentősebb választásának" nevezte, és szerinte ők vannak lendületben, szemben a Trump-kampánnyal.
A New Hampshire államban lévő Dixville Notch-ban hagyományosan mindig éjfélkor tartják a szavazást, és rögtön meg is számolják a szavazatokat, 1960 óta. Négy éve mind az öt szavazó Joe Bidenre szavazott.
Idén hatan voksoltak, hárman Donald Trumpra, hárman Kamala Harrisre.
A keddi elnökválasztásig folytatódhat az az 1 millió dolláros napi választói nyereményjáték, amelyet Elon Musk politikai akcióbizottsága rendez az ingadozó államokban – döntött egy pennsylvaniai bíró hétfőn. Angelo Foglietta bíró nem indokolta a döntését.
Miután mindkét elnökjelölt kampánygyűlésen vett részt Pittsburhg-ben, Kamala Harris Philadelphiában, Donald Trump Michiganben folytatta a választók meggyőzését, ezzel zárják a hétfői napjukat - bár mindkét program zárása helyi idő szerint már keddre csúszik át.
"Donald Trump a nők védelmezője lesz, ezért szavaztam rá" - mondta a pittsburghi kampánygyűlésen Megyn Kelly, jobboldali médiaszemélyiség, a Fox News korábbi műsorvezetője, aki a további érvek között felsorolta, hogy a republikánus elnökjelölt megállítja az illegális bevándorlást, és távol tartja majd a fiúnak született sportolókat a lányok versenyeitől.
Donald Trump legutóbbi interjúja Rogannal körülbelül 3 órán át tartott, és október végén megjelent a YouTube-on és a Spotify-on. Mindketten számos témát megvitattak, és az interjút több mint 45 millióan nézték meg a YouTube-on.
A Spotify márciusi felmérée szerint a „The Joe Rogan Experience”-nek 14,5 millió követője volt, ami majdnem háromszorosa a platform második legnépszerűbb programjának. Rogannak több mint 19 millió követője van az Instagramon és 18 millió a YouTube-on.
A YouGov tavalyi közvélemény-kutatása szerint hallgatóinak 81%-a férfi, 56%-a pedig 35 év alatti, ez a demográfiai mutató inkább Trumpot támogatja Harris helyett.
Donald Trump a Pittsburgh-i kampánygyűlésén jelentette be a hatalmas férfi követőtábort magáénak tudó Joe Rogan podcaster támogatását.
Rogan azt írta az X-en, hogy egyetért „a nagy és hatalmas Elon Muskkal”, és támogatja Donald Trump újraválasztását.