A Soros Györgyhöz köthető, New York-i székhelyű alapítvány tegnap közzétett jelentése szerint több mint ötszáz népszerű, három hónap alatt félmilliárd alkalommal megtekintett és csaknem 32 millió feliratkozóval rendelkező csoportot és híroldalt jelentett fel. A Facebook eddig a 77 legforgalmasabbat törölte közülük, jellemzően a szerkesztőik személyes profiljával együtt.
A célpontok jól körülhatárolhatóak, ugyanis Soros virtuális különítménye egyértelműen a Brüsszelt kritizáló és a tömeges bevándorlást elutasító pártokat akarja gyengíteni az uniós választásokat megelőzően. Többek között ilyen
Ezzel párhuzamosan a szervezet a "Mozgalom a gyűlölet" ellen címmel egy választásra buzdító kampányt is elindított. Ennek célja ugyanaz, mint a törlések esetében: megakadályozni a bevándorlásellenes erőket abban, hogy hazaküldjék a migránsokat. Bár az Avaaz gyakorta takarózik olyan népszerű témákkal, mint a környezetvédelem, valójában politikai érdekeket szolgál, és szándékai eléréséhez egy csaknem 52 milliós támogatói bázisra számíthat. Magyarországról több mint 62 ezren csatlakoztak a hálózathoz. Ahogy beszámoltunk róla, újabb diáktüntetést tartanak világszerte pénteken, ennek keretében Magyarországon a globális klímasztrájkra mozgósítják a fiatalokat.
Nem ez volt az első alkalom, hogy a Soros Györgyhöz köthető csoport be akart avatkozni a magyar politikai viszonyokba. A tavalyi, óriási téttel bíró országgyűlési választást megelőzően is aktivizálták magukat, és komoly mennyiségű fizetett internetes hirdetéssel beszálltak a kampányba - az ellenzéki jelöltek mellett. Ennek a következő állomásai voltak:
A szervezet egyik alapítója, Tom Perriello 2018 óta a milliárdos Soros-féle Nyílt Társadalom Alapítványok (OSF) hálózatának programigazgatója, egy másik vezető, Eli Pariser pedig, aki a Soros-egyetem testvérintézményében, az amerikai Bard College-ban diplomázott, az OSF tanácsadója. Pariser az Avaaz másik társalapítójához, Ricken Patelhez hasonlóan két, Soros György által is finanszírozott szervezetnél, a J Street politikai lobbicsoportnál és a MoveOn.orgnál is dolgozott az Avaaz előtt, illetve azzal párhuzamosan. Patel mindemellett az ENSZ, valamint a Gates és a Rockefeller Alapítványok tanácsadója. A szintén avaazos Tom Pravda pedig az EU-é, míg Andrea Woodhouse a Ford Alapítvány mellett tölt be hasonló pozíciót.
Az Avaaz korábban - Magyarországon kívül - több országban megpróbálta befolyásolni a politikai erőviszonyok alakulását, így többek között Kanadában, Franciaországban, az Egyesült Államokban és Olaszországban. Minden esetben a bevándorláspárti erők szekerét tolták.
A címlapi kép illusztráció.