"A 40 éves holland férfi a mai napon reggel 9 órakor jelentkezett a Budapest XVIII.kerületi Thököly út 3. szám alatti szakrendelőben orvosi vizsgálatra, ott elmondta, hogy körülbelül két hete Hollandiában kapcsolatba került egy új koronavírussal fertőzött beteggel. Orvosi ellátást azért kér, mert rosszul érezte magát, és lázas volt. A kezelőorvosa ott tájékoztatta, hogy karanténba kell vonulnia, a férfi erre elhagyta a rendelőt, majd 14 óra 20 perckor ellátásra jelentkezett a Szent László Kórházban. Vizsgálata folyamatban van"
- írja az Operatív Törzs.
Korábban megírtuk, hogy a holland férfi XVIII. kerületi lakos, és délelőtt ment el orvoshoz. Fejfájásra és magas lázra panaszkodott. Azért nyilvánította az orvos koronavírus-gyanúsnak, mert egy hollandiai ismerősénél nagy valószínűséggel diagnosztizálták a koronavírust.
A rendelő dolgozói értesítették a kerületi rendőrkapitányságot és az ÁNTSZ-t. A rendelő emeletét fertőtlenítették, azóta újra kinyitott. Az intézmény főigazgatója azt javasolta, hogy aki negyedóránál tovább volt a holland emberrel egy légtérben, az napokig maradjon otthon.
Lakatos Tibor, az operatív törzs ügyeleti központjának vezetője korábban a törzs sajtótájékoztatóján elmondta, az új koronavírus egész Közép-Európában megjelent. Minden környező országban van legalább egy fertőzött. Ausztriában 43, Horvátországban 11, Romániában 6 embert diagnosztizáltak koronavírussal. A visegrádi országok közül Csehországban 12, Lengyelországban és Szlovákiában 1-1 fertőzöttről számoltak be.
Magyarországon négy fertőzöttet találtak eddig, mindannyian külföldiek: három iráni és egy brit állampolgárról van szó.
A két iráni diákot, és egyikük barátnőjét Budapesten a Szent László Kórházban kezelik, a Debrecenben élő brit férfi pedig a Kenézy Gyula Kórházban került elhelyezésre.
Stabil, jó általános állapotban van a koronavírus-fertőzéssel Debrecenben kezelt beteg - mondta a Debreceni Egyetem Kenézy kórháza infektológiai intézetének igazgató főorvosa.
Várkonyi István azt mondta: az angol férfi - aki múlt szombaton a Wizz Air milánói repülőjáratával érkezett Debrecenbe, és csütörtökön mutatták ki nála a koronavírust -, már nem lázas, jól van. Jelenleg gyógykezelés alatt áll, most zajlanak a diagnosztikai megerősítő vizsgálatok, azután döntenek arról, hogy a kezelése a debreceni Kenézy egyetemi kórházban folytatódik tovább, vagy átszállítják a budapesti kijelölt kórházba.
A főorvos hozzátette: további két gyanús esetet is vizsgálnak az intézetükben, mindketten a megfertőződött angol férfi magyar állampolgárságú családtagjai. Ellátásuk, diagnosztizálásuk pénteken megkezdődött, legkésőbb szombat reggelre derül ki, hogy ők is megfertőződtek-e a koronavírussal - mondta Várkonyi István.
39-en vannak jelenleg karanténban vagy megfigyelés alatt. A Népegészségügyi Központ eddig 263 vizsgálatot végzett el. A kontaktkutatások folyamatban vannak – tette hozzá Lakatos Tibor. – Magyarországon egyedi esetekről tudunk beszámolni, a célunk, hogy ez így maradjon, és megelőzzük a csoportos megbetegedések kialakulását – folytatta.
Az operatív törzs korábban elrendelt intézkedéseinek megfelelően továbbra is zajlik a repülőtereken a kockázatot jelentő országokból érkező repülőjáratok szűrése.
Jellemzően az Olaszországból, Németországból és Franciaországból Magyarországra jövő járatok utasait vizsgálják, illetve az Iránból közvetett járattal érkezőket is.
A bevándorlás járványügyi kockázata miatt a jelenleg működő két tranzitzónában határozatlan időre felfüggesztették a befogadást. A magyar kormány pedig meghosszabbította a tömeges bevándorlás okozta válsághelyzetet, tekintettel arra, hogy Törökországból jelentős számú bevándorló indult el Nyugat-Európa felé.
A kormány felfüggesztette a vízumok kiadását az iráni állampolgároknak.
Az egyik magyarországi fertőzött, az iráni gyógyszerészhallgató többszöri figyelmeztetés ellenére sem kerülte el a közösségi rendezvényeket. Éppen ezért az Innovációs és Technológiai Minisztérium ajánlást tett közzé a felsőoktatási intézmények számára, hogy tájékoztassák a hallgatókat a kockázatokról, és kérjék meg őket az óvintézkedések betartására.
A felhívás eljutott az intézményekhez, ők pedig megtették a szükséges lépéseket
- tájékoztatott az operatív törzs ügyeleti központjának vezetője.
– A kormány tájékoztató kisfilmeket készít majd a koronavírussal kapcsolatban, melyek elsősorban a megelőzésre fókuszálnak majd – jelentette be Dömötör Csaba parlamenti államtitkár. Külön hangsúlyt kap, hogy gyanú esetén elsősorban telefonon jelezzék gyanújukat.