A vita ugyanazon minta alapján zajlott, mint általában: Varga Judit folyamatosan konkrétumokkal érvelt, miközben Donáth Anna megpróbált ez elől kitérni, és általános baloldali politikai szólamokat ismételgetett.
Donáth azzal büszkélkedett, hogy nagyon jó munkakapcsolatban van Vera Jourovával, mire Varga Judit azt válaszolta:
Nem csodálom, hogy jó munkakapcsolat van önök közt, hiszen (Vera Jourová - a szerk.) minden találkozásunkkor nagyon jól tájékozott álhírekből.
Varga Judit élesen kifogásolta, hogy a Donáth által dicsért Jourová minden uniós jogállamisági jelentés előtt manipulatív módon szivárogtat.
A beszélgetésben az igazságügyi miniszter megkérdezte, hogyan tud szövetségre lépni a Momentum Gyurcsány Ferenccel és a DK-val: egy olyan politikussal, akinek miniszterelnöksége alatt, 2006-ban rendszerszintű jogállamisági problémák voltak.
2006-ban valóban politikai nyomás alatt voltak a bíróságok, Brüsszel füle botját sem mozdította
- mondta Varga Judit.
Az igazságügyi miniszter felidézte, hogy 2006-ban az első fokú bíróságok 141 esetből 139-ben elrendelték az előzetes letartóztatást olyan ügyekben, ahol utána rendre kiderült, hogy semmilyen törvénytelenséget nem követtek el a tüntetők.
Akkor még egy egyszerű meghallgatásig sem jutottunk el Brüsszelben, csak egy könyvbemutatóig - mondta Varga Judit. Donáth Anna meglehetősen egyedi módon azzal próbált kibújni a válasz alól, hogy a Momentum 2006-ban még nem létezett, és akkor nem a mostani Bizottság és Parlament volt Brüsszelben. Arra nem válaszolt, hogy miért lépnének most együttműködésre a szemkilövetésekért felelős Gyurcsány Ferenccel.
Donáth Anna csak a szokásos politikai szlogenek ismételgetésével válaszolt: szerinte Magyarországon nincs jogállam és demokrácia. Amikor Varga Judit konkrétumokat kért, váratlanul - és meglehetősen abszurd módon - azt válaszolta:
nem érdemes a konkrétumokat ("check listeket") nézni, mert ebben jól teljesít Magyarország.
Tehát ne jogászkodjunk?
- tette fel a kérdést Varga Judit. Az igazságügyi miniszter hozzátette: igazi balos, kommunista tempó, hogy konkrétumok helyett ellenőrizhetetlen általánosságokkal vádolják Magyarországot. Erre volt jó példa a Sargentini-jelentés is.
Varga Judit megemlítette, hogy a hollandoknál például nincs alkotmánybíróság, és három sikertelen népszavazás után megszüntették a népszavazás intézményét, mondván működési zavarokat okozott.
A jogállamiságot nem lehet jogállamiság csorbításával létrehozni
- mondta az igazságügyi miniszter.
A teljes vita itt nézhető meg: