Kásler Miklós közölte: a betegellátáshoz szükséges beavatkozásokat modellező, az egészségügyi dolgozók tudásának fejlesztését szolgáló, modern technikai eszközökkel felszerelt oktatótermek, úgynevezett skill-laborok fejlesztése 11 közép-magyarországi intézményben valósul meg.
Az oktatólaborokba most beszerzett demonstrációs eszközök között vannak lélegeztetőgépek, EKG-, ultrahang- és defibrillátorkészülékek, vénakanülálást gyakorló modelleszközök, élethű ápolási babák, injekciós, intubációs, katéterezés, valamint mellkascsövezés gyakorlását szolgáló eszközök, más kórtermi berendezések és bútorzatok is.
A miniszter felidézte: 2017-ben indult el a főváros és Pest megye legjelentősebb egészségügyi fejlesztéseként az Egészséges Budapest Program (EBP). Ennek keretében az intézményrendszer megújítására és az infrastrukturális fejlesztések megvalósítására hazai forrásból 2026-ig 700 milliárd forint jut.
A program három fő területre - orvostechnikai, informatikai és infrastrukturális fejlesztésekre - összpontosít, és a
koronavírus-járvány elleni védekezés alatt sem álltak le ezek a beruházások
- hangoztatta.
Hozzátette: az EBP eszközbeszerzéseinél a modern technológiai innovációk mellett kiemelt hangsúlyt kap az egészségügyi dolgozók gyakorlati továbbképzésének lehetősége is.
A skill-laborokat az adott egészségügyi intézmény területén alakították ki az elmúlt években. Az oktatótermekben zajló képzésen a rezidensek, orvostanhallgatók, szakdolgozók a már megszerzett elméleti tudás mellett élethű helyzeteket szimulálva a gyakorlati készségeket is elsajátíthatják. Különösen nagy az igény az életmentő beavatkozások gyakorlására, hiszen ezekre kockázatmentesen egyéb körülmények között nincs lehetőség - tette hozzá a miniszter.