Napra pontosan három hónapja léptek életbe a korlátozó intézkedések Magyarországon, így többek között az este nyolc óra utáni kijárási tilalom. A rendkívüli intézkedések bevezetésével sikerült kordában tartani, sőt visszaszorítani a vírust, a SARS-Cov2 mutációi (Európában elsősorban a brit) azonban mindenhol azt a veszélyt rejtik magukban, hogy újra növekedésnek indul a járvány.
Az idei évben Magyarországon is megjelent a vírus brit mutációja, ami a szakértők szerint nagyban hozzájárul az esetszámok újbóli növekedéséhez. A variáns felbukkanásával Európa több országában már a járvány harmadik hulláma tombol, ami természetesen hatással van a magyar vírushelyzetre is.
Az Operatív Törzs legfrissebb tájékoztatója szerint a hatóságok csütörtökön 1862 újabb megbetegedést regisztráltak (a szakemberek által leginkább figyelt szám, az elmúlt hét nap átlaga: 1412), a tendencia január 26. óta enyhén növekvő. Ráadásul a vakcinák Brüsszel hibájából a vártnál jóval lassabban érkeznek.
Ugyanakkor az is látható, hogy a kormány következetes járványkezelésének köszönhetően sikerült megállítani a vírus terjedését, és megfékezni a járvány második hullámát. Az is lényeges szempont, hogy a gazdaság szabad működése és az élet lehetőség szerinti újraindítása fontos.
Orbán Viktor a Magyar Kereskedelmi és Iparkamara február eleji évnyitóján bejelentette, hogy nemzeti konzultáció indul a kérdésben. "Ha lebonyolítja a kormány a koronavírus-járvány miatt elrendelt korlátozások alóli nyitásról a februári nemzeti konzultációt, akkor döntések születhetnek március 1-jével és április 1-jével, vagy április 3-ával, ami a húsvét" - fogalmazott a miniszterelnök, ami azt jelenti, hogy
a kormány ismét az emberekkel közösen fog dönteni a fontos társadalmi kérdésről.
A miniszterelnök által bejelentett nemzeti konzultáció részleteit Gulyás Gergely, Miniszterelnökséget vezető miniszter jelentette be az egy nappal később megtartott Kormányinfón. A miniszter azzal indokolta az újabb konzultációt, hogy
ugyan a kérdésben továbbra is meghatározó a járványügyi szakértők álláspontja, a magyar emberek véleményét nem lehet figyelmen kívül hagyni.
Szavaiból kiderült, hogy a február 15-i héten indul a koronavírus-járvány miatti korlátozások utáni nyitás lehetséges menetrendjével kapcsolatos online konzultáció. Amennyiben a jelenlegi trend folytatódik, akkor két ütemben, március elsejétől és április elejétől lehet részleges nyitás.
Kiss Róbert, az Operatív Törzs ügyeleti központjának vezetőhelyettese azt mondta, hogy a magyarok óriási többsége betartja a védelmi intézkedéseket, és ezért külön köszönetet is mondott. Orbán Viktor korábban egy másik fontos feltételt is megnevezett a korlátozások részbeni feloldásához, mégpedig a veszélyeztetett csoportok beoltását.
A mai Kormányinfó egyik fő témája a korlátozások enyhítése, és az ezzel kapcsolatos konzultáció volt. Mint arról Szentkirályi Alexandra kormányszóvivő beszámolt, a kérdőívet a vakcinainfo.gov.hu címen lehet majd kitölteni, azon a felületen, ahol az oltásra is lehet regisztrálni.
A kormányzati lépések közül jó néhány a konzultáció eredményétől függ.
A konzultáció eredménye után tudunk arról dönteni, hogy miként enyhítsünk, a konzultációtól és az esetszámoktól függ minden
- mondta a miniszter. Müller Cecília, országos tisztifőorvos tegnapi sajtótájékoztatóján ismertette, hogy aki az oltásoknak köszönhetően védetté vált a vírussal szemben, annak ezután nem kell karanténban lennie, rá nem fog vonatkozni a nyolc órás kijárási tilalom. Ezzel összefüggésben a kormány bejelentette, hogy éppen az ilyen helyzetek miatt úgynevezett védettséget igazoló okmányt vezet be. A dokumentumot a második oltás beadását követően lehet igényelni.
A felület már megvan, a kérdéseket öt-hat napon belül hozza nyilvánosságra a kormány.
Nézőpont: Még nem akarnak nyitást a magyarok
A napokban a Nézőpont Intézet megmérte a közhangulatot a nyitás-nem nyitás kérdésében. E szerint még mindig jelentős kisebbségben van (22 százalék), de valamivel nőtt a nyitást pártolók száma. A további szigorításokat kívánók (11 százalék) és a jelenlegi korlátozásokkal elégedettek (59 százalék) aránya összeadva jelenleg hetvenszázalékos.
Az elemző cég kiemelte, hogy az oltások számának növekedésével, illetve a jobb idő beköszöntével azonban várhatóan a nyitást pártolók aránya növekedni fog.
Nem ez lesz az első alkalom, hogy a kormány a konzultációból visszaérkező válaszok alapján dönt fontos társadalmi kérdésben.
Tavaly is így történt, amikor a járvány elleni védekezésről kérdezte a kormány az embereket, és sikerült kialakítani azokat az egyetértési pontokat, amelyek mentén november óta nagyon következetesen zajlik a védekezés
- emlékeztetett Gulyás Gergely.
Mint ismert, 2020-ban a koronavírus-járványban hozott intézkedésekkel és a gazdasággal kapcsolatos kérdésekre válaszolhattak a polgárok. A kormány azt szerette volna megtudni, hogy a járvány feltartóztatása érdekében az emberek milyen intézkedéseket tartanak elfogadhatónak, és milyeneket nem. A konzultáció jelentőségét jól mutatja, hogy a beérkező állampolgári válaszok alapján hozták meg a jelenlegi korlátozó intézkedéseket.
A jövő héten induló konzultáció a tizedik lesz a sorban. Emlékezetes: a nemzeti konzultáció intézménye a 2010 előtt regnáló baloldali kormányok szellemiségével szemben jött létre. Az Európában egyedülálló kezdeményezés üzenete: emberek nélkül nincs sikeres kormányzás.