Kedden 119 személlyel szemben intézkedtek a rendőrök a maszkhasználat megszegése miatt – mondta Kiss Róbert. Hozzátette, 92 személy miatt azért, mert a 10 ezer főnél népesebb települések közterületein nem, vagy nem megfelelően viseltek maszkot, 7 személlyel szemben pedig azért intézkedtek, mert a tömegközlekedési eszközökön és annak váróiban hanyagolta a maszk viselését.
Üzletet ezen a napon nem kellett bezárni szabálytalan működés miatt.
397 személlyel szemben intézkedtek a kijárási tilalom megszegése miatt. 5908 hatósági házi karantént rendeltek el.
Egyértelműen a járvány harmadik hullámának felszálló ágában tartunk. Ezt támasztják alá a napi fertőzöttek száma is. 2855 újabb magyar állampolgárnál mutatták ki az új koronavírus-fertőzést (COVID-19), ezzel 410 129 főre nőtt a hazánkban azonosított fertőzöttek száma. Meghalt 102 többségében idős, krónikus beteg, így az áldozatok száma 14 552 főre emelkedett.
A gyógyultak száma folyamatosan nő, jelenleg 313 450 fő, az aktív fertőzöttek száma 82 127 fő. 4353 koronavírusos beteget ápolnak kórházban, közülük 407-en vannak lélegeztetőgépen
- mondta Müller Cecília országos tisztifőorvos.
Nagy erőkkel zajlik a védőoltások beadása. Eddig 471 004 fő kapott oltást, közülük 208 846-an már a második oltást is megkapták. Szerdától a háziorvosok megkezdik az oltást a kínai Sinopharm-vakcinával, minden háziorvos átlagosan 50-55 fő regisztrált időset tud beoltani, emellett folytatják a 60 év alatti krónikus betegek oltását az AstraZeneca-vakcinával, amellyel praxisonként 10 fő beoltására van lehetőség.
A kórházi oltópontokon a hét második felében folytatják a regisztrált idősek oltását a Pfizer-vakcinával.
Elmondta, nem minden praxis kap ugyanannyi vakcinát.
A vakcinák elosztásánál figyelembe veszik a praxis összetételét, hány idős ember tartozik az adott orvoshoz, mennyi a krónikus betegek száma, illetve hányan regisztráltak az oltásra.
Már az első adag vakcina beadása is egyfajta védettséget ad, minimálisat, de akkor is véd, hiszen már elkezdődik az antigéntermelés a szervezetben, de miután megkaptuk a második adag vakcinát, az után nagy valószínűséggel maximálisan védettek leszünk a vírussal szemben.
A nyugati és a keleti vakcináknak köszönhetően az átoltottsági arány tekintetében Magyarország az uniós átlag fölött van.
A következő egy héten, ha a terveknek megfelelőn tudnak haladni, akkor 368 ezer ember fog vakcinához jutni. Közülük 52 ezer idős ember beoltására lesz lehetőség Pfizer-vakcinával az oltópontokon - mondta Müller Cecília. 42 ezer krónikus beteg beoltására lesz lehetőség a követőző egy hétben az AstraZeneca-vakcinával.
Környezet-egészségügyi tevékenységüket is folytatták a szakemberek.
Sikerül kifejleszteni azt a módszert, amivel már a brit mutánst is ki tudják mutatni a szennyvízből. A vizsgálatok pedig azt mutatták, hogy a brit mutáns örökítőanyaga a szennyvízben több településen is igen magas.
400 embernél mutatták ki a mutálódott vírustörzset, legtöbbjüknél a brit mutánst azonosították, viszont 9 embernél kimutatták a cseh mutációt is.
A reggeli egyeztetésen, ahol részt vettek különböző szakemberek és Orbán Viktor miniszterelnök, azt javasolták, hogy a bentlakásos szociális intézményekben, akik már megkapták a második oltásukat, és eltelt a szükséges idő, hogy kialakuljon a teljes védettség, azok számára vezessenek be könnyítést, esetlegesen hagyhassák el az intézményt, fogadhassanak látogatókat. Erről a javaslatról az Operatív Törzs fog dönteni.
Aki szenved benne, tudja, vannak akut fellángolási szakaszok, bonyolult betegségek ezek. Miután sajnos többen szenvednek ilyen betegségekben, ezért megkerestük a terület szakembereit, és kértünk erre választ. Ők kifejezetten hangsúlyozzák, hogy egyedi elbírálást igényel minden egyes beteg. Általában olyan vélemény fogalmazódott meg, hogy elsősorban az mRNS-vakcinák (Pfizer, Moderna) javasolhatók, de az AstraZeneca is, 60 év alatt
- mondta Müller Cecília arra a kérdésre, kaphatnak-e oltást az autoimmun betegségben szenvedők.