A tíz napos tábort kifejezetten a családjukból kiemelt gyerekek és fiatalok számára szervezik. Kothencz János, az ÁGOTA Alapítvány alapítója szerint különleges táborról van szó.
"Élményprogramokba ágyazzuk a terápiás elemeket, így teremtünk lehetőséget saját értékeik tudatosítására és egymás mélyebb megismerésére.
A tábor végére erősebb önbizalommal tekinthetnek magukra a családjukból kiemelt gyerekek.
Az oldott hangulat arra is szolgál, hogy felszabadítsa őket a lelki terhek súlya alól és azzá lehessenek itt, legalább tíz napra, akik valójában: önfeledt, boldog gyermekek és fiatalok"
- mondta a rendezvény kitalálója.
A tábor ideje alatt olyan közös programokat tartottak, amekynek köszönhetően több önbecsülésre
tehetnek szert a gyerekek: szépségverseny, Toldi verseny, Ki mit tud?-ot, roma est, váltóversenyek, foci, pingpong. Ezek mind a sikerélmény lehetőségét teremtik meg.
A gyerekek a versenyken az önkéntesek biztatására indulnak el, az pedig mindannyuk számára megerősítést jelent, hogy ők is tehetségesek. Ez is hozzájárul ahhoz, hogy megtapasztalhatják: érdemeiktől függetlenül szeretetre méltóak.
"Természetesen az önfeledt szórakozás sem maradhat ki a programból: ezt szolgálja
a strandolás a Körösön, a habparti, a víziparádé vagy a nyári Mikulás, aki ugyan rövidnadrágban érkezik, de ahogy decemberi kollégája, ő is temérdek édességet hoz
- mondja Kothencz János.
"Két évvel ezelőtt hívtak először a táborba, nem akartam jönni, aztán mégis rábeszélt Anna néni, a nevelőszülőm. Most örülök, hogy itt vagyok,
jó itt lenni, szereztem új barátokat. Minden este beszélgetek a csoportvezetőmmel, elmesélem neki a napom.
Igénylem ezeket a beszélgetéseket, nehezen bízom meg az emberekben" – mondta a 17 éves Bence.
"Nagyon durva körülmények között gyerekeskedtem, csak, hogy érzékeltessem:
egy függöny volt az ajtó és egy pokróc az ablak a házunkon. Innen kerültem a lakásotthonba. Nem jártam iskolába, nem hallgattam senkire, sokszor nem is aludtam ott.
Addig, amíg egy nevelő meg nem kérdezte, hogy mi bajom van, ki bántott? Emlékszem, nem is tudtam válaszolni, csak folyt a könnyem. Sokat beszélt velem, megnyugtatott, hogy segít nekem, amiben tud. Akkoriban bukás szélén álltam a suliban, ma már két szakmám van, és most itt vagyok a táborban autentikus segítőként – mondja Jónás patrik önkéntes segítő.
Kothencz János szerint, ha az ilyen sorsú gyerekek bizalommal fordulnak egy felnőtt felé, azt a legnagyobb ajándéknak kell tekinteni.
"Nagyon mély érzésekkel gazdagodtam már ez első napokban" – mondja Damásdi
Melinda, aki a nagykátai lakásotthonban dolgozik.
Tavaly kezdett megismerkedni az ÁGOTA közösség szellemiségével, ez az első alkalom, hogy részt vesz a táborban.
A bizalomról szóló terápiás foglalkozás maga volt a csoda, mert a csoportunkban lévő, korábban befelé forduló fiatalok, akikből néhány szót is nehéz volt kihúzni, közlékennyé, és nyitottabbá váltak. Kíváncsi vagyok arra, mennyit változnak a tizedik nap végére
– fűzi hozzá a gyermekfelügyelő.
A táborban önkéntesként dolgozik Bereczki Tímea, aki szintén állami
gondoskodásban nőtt fel – nevelőszülőknél, Csongrádon.
Többször voltam gyermekként az ÁGOTA táborban, és már akkor elhatároztam, amint tehetem,segíteni fogom a hozzám hasonló sorsúakat. Ez már a második alkalom, hogyönkéntesként jöttem.
Nekem is nagy örömet nyújtott itt lenni korábban, és szeretném, ha minél több fiatal érezhetné ugyanezt" – mondja a fiatal lány, aki éppen a rendezvény nyitónapján tudta meg, hogy sikeresen felvételizett a Szegedi Tudományegyetem védőnői szakára.
"Az ÁGOTA tábor célja az, hogy az együtt töltött tíz nap után más minőségben
gondoljanak saját magukra, a helyzetükre a gyerekek" - mondja Kothencz János, az alapító, aki maga is állami gondoskodásban nőtt fel. Misszióként tekint az idén negyedszázados rendezvényre.
"Lakásotthonokban és nevelőszülőknél élő gyerekek jönnek ide, akiknek egy közös nevezőjük van: a
családból kiemeltség.
A tábor ideje alatt erőfeszítéseket teszünk a feszültségeik feloldására, hogy aztán merjék kimondani, ami bennük van.
Erre az oldottságra épülve kezdődik el a terapeutikus munka, ami csoportokban zajlik, a bizalom, az értékek és normák valamint a jövőkép témájának feldolgozásával – mondja a gyermekvédelmi szakértő.