A hatóság az után kezdett el vizsgálódni, hogy Tényi István a Központi Nyomozó Főügyészséghez fordulva jelentős vagyoni hátrányt okozó költségvetési csalás bűntette miatt feljelentést tett. Lépését akkor azzal magyarázta, a különböző lapokban megjelent oknyomozó anyagok azt támasztják alá, hogy
a Cseh Katalinékhoz kapcsolható nagyjából fél tucat vállalkozásból álló céghálózat tagjai egy helyen, egy időben, ugyanazon uniós forrás elnyerésére játszhattak össze.
A vállalkozások összesen közel 4,5 milliárd forint uniós és 300 milliós állami pályázati pénzhez jutottak az évek során.
Magyarországon meglehetősen ritka, hogy ekkora mértékű támogatás kapcsán merül fel a költségvetési csalás gyanúja, és hogy ilyen kiemelt összegben indulhat nyomozás - fejtette ki akkor feljelentése kapcsán Tényi. A feljelentés időközben a főügyészségtől átkerült a NAV-hoz, ahol most zajlik annak elbírálása.
Nem az adóhatóság az egyetlen, aminek a látóterébe került a botrány: korábban bejelentés érkezett a Gazdasági Versenyhivatalhoz is. A hatóság erről korábban az Origónak úgy fogalmazott: megteszik a szükséges intézkedéseket és vizsgálatot indítanak.