Mint arról korábban beszámoltunk, a Gyurcsány-Márki-Zay-féle baloldal együtt állt a színpadra október 23-án az Andrássy út és a Dózsa György út találkozásánál. Az alig ezer embert megmozgató rendezvényen Márki-Zay Péter és Gyurcsányné is beszédet mondott.
Márki-Zay ünnepi beszédében védelmébe vette Gyurcsány Ferencet. Történelmet hamisítva bizonygatta az országot csődbe vivő, emberekre lövető bukott miniszterelnök ártatlanságát, majd Soros Györgyről is hazugságot állított, és védelmébe vette a milliárdos tőkespekulánst. Gyurcsányné beszédében azt mondta, hogy ötvenhat mindenkié, miközben nagyapja, Apró Antal az 1956-os forradalom kegyetlen leverésének és megtorlásának egyik fő vezetője volt.
A rendezvényt megelőzően a baloldali propagandasajtó azt hazudta, hogy egy ország kíváncsi Márki-Zay Péterre, de közben az óriási reklámkampány és a milliós hirdetések ellenére alig ezren voltak kíváncsiak a rendezvényre.
A baloldal látványos sikertelenségének okairól kérdeztük Deák Dánielt, a XXI. Század Intézet vezető elemzőjét.
Deák Dániel az Origo kérdésére azt mondta, hogy a baloldal október 23-a kapcsán nehéz helyzetből indul, hiszen elég csak arra gondolni, hogy a baloldal legnagyobb pártja egyik alapítóinak, Gyurcsány Ferencnek és feleségének terhelt családi múltja van a forradalommal kapcsolatban:
Az Apró-klán, Apró Antal és Gyurcsányné családja szervesen részt vett az 1956-os forradalom eltiprásában és az azt követő elképesztő mértékű terrorban, a forradalomban részt vevők elnyomásában.
Deák Dániel hozzátette, hogy Gyurcsányné az egykori magyar kommunista politikai elit védett világában nőtt fel, így élte le életének egy jelentős részét. Az akkori kapcsolati hálójának köszönheti azt, hogy a rendszerváltás után rögtön komoly politikai szereplővé vált a háttérben, már a Horn-kormány idején.
Deák Dániel szerint Gyurcsány Ferenc is annak köszönheti a meggazdagodását, hogy a kommunista időszakban rendkívül jó kapcsolatokat épített ki, és az akkori politikai hatalmat, politikai tőkét gazdasági tőkévé alakították át.
Ilyen terhelt múlttal, ilyen posztkommunista politikusként és pártokként október 23-ára emlékezni igen nehézkes, és értelemszerűen nekik egyfajta történelemhamisítást kell ahhoz elkövetni, hogy ünnepként tudjanak tekinteni az 1956-os forradalomra
- mondta.
Deák Dániel hangsúlyozta, hogy 1956 mindig is inkább a jobboldalnak, a forradalom oldalán álló politikai erőknek volt az ünnepe.
Ezért is látható az az elemző szerint, hogy a kommunizmus elleni küzdelem és az ezzel kapcsolatos politikai vonatkozás általában mindig a jobboldalon jelenik meg.
A Fidesz elnöke, Orbán Viktor volt az első olyan politikus, aki már a rendszerváltás időszakában, Nagy Imre újratemetésén mondott beszédében azt mondta, hogy a szovjet katonáknak ki kell vonulniuk Magyarországról
- emlékeztetett Deák Dániel.
Az elemző kiemelte, hogy a Fidesz esetében a kommunizmusellenesség gyakorlatilag a párt születése óta jelen van. Gyurcsány Ferencnek, a legtöbb baloldali pártnak és politikusnak viszont posztkommunista gyökerei vannak.
Deák Dániel véleménye szerint a kevés résztvevő megerősíti a baloldali előválasztási cirkusz kapcsán felmerült csalásgyanút.
Míg a Békemeneten több százezer, egyes becslések szerint akár félmillió ember is részt vett, az ő tüntetésükön pár száz ember jelent csupán meg. Ez pedig azt jelzi, hogy a baloldali előválasztási részvétel kapcsán a több százezres szám, amit közöltek a pártok, erősen megkérdőjelezhető. Hiszen ha tényleg 800 ezres nagyságrendben részt vettek volna ezen az előválasztáson, amelyből több százezer szavazó állításuk szerint budapesti, akkor legalább tíz-húszezer ember megjelent volna meghallgatni azt a miniszterelnök-jelöltet, akit ők elviekben megválasztottak.
Deák Dániel meglátása szerint, miközben a baloldali értelmiségen egy messiásvárás érzékelhető Márki-Zay Péterrel kapcsolatban, a hódmezővásárhelyi polgármester még a balliberális keménymagot sem tudta megszólítani, őket sem tudta többmilliós hirdetések mellett sem elvinni.
A balliberális sajtó jelentős része is kudarcként értékelte a baloldal október 23-i megmozdulását. Nem véletlen, hogy most igyekeznek támadni a Békemenetet, támadják az ott részt vevőket
- mondta.
Az elemző emlékeztetett, hogy Márki-Zay Péter is sértő szavakat, mondatokat engedett meg magának egy nyilatkozatában a Békemeneten részt vevő jobboldali emberekkel kapcsolatosan.
Most próbálják bagatellizálni ezt a hatalmas kudarcot, de összességében, aki látta mindkét rendezvényt, azt láthatta, hogy mind a tömegvonzó képességében, mind a beszédek színvonalában és a rendezvény lebonyolításában ég és föld volt a különbség Orbán Viktor miniszterelnök és Márki-Zay Péter beszéde és rendezvénye között - hangsúlyozta Deák Dániel.
Értékelése szerint emiatt próbálják most elterelni a figyelmet, a fókuszt erről a hatalmas nagy kudarcról.