Egy másik autóssal versenyzett az a sofőr, aki aztán karambolozott. A karambolban egy 47 éves nő meghalt. Mindez szenteste történt Budapesten, a Soroksári úton. A Tényeknek interjút adott az asszony férje és kislánya.
Az eddigi információk szerint
a nő épp az ajándékvásárlásból tartott hazafelé, amikor a fiatal férfi belehajtott az autójába. A férfi nyári gumikkal közlekedett a csúszós úton, társának - aki a másik kocsit vezette, és akivel gyorsulási versenyt tartottak az úton - még jogosítványa sem volt.
Az esettel kapcsolatban megkérdeztük Borbély Zoltán ügyvédet, hogy hány év börtön várhat a halálos balesetet okozó sofőrre:
Az átsodródást, ezáltal a balesetet ebben az esetben a sebességtúllépés okozta, ami halálos baleset gondatlan okozása bűntettnek minősül. Ezért 1-től 5 évig terjedő fogházbüntetés szabható ki, ami általában felfüggesztett büntetés, ha a sebességtúllépés mértéke nem különösen nagy. Ha igen, akkor végrehajtandó fogházbüntetés is kiszabható"
- mondta el Borbély Zoltán ügyvéd, akitől ezután azt is megkérdeztük, hogyan lehetséges, hogy a balesetet okozó fiatal férfi a szentestét otthon tölthette:
A közúti balesetek esetén általában nem szokás őrizetbe venni az elkövetőt, kivéve, ha ittasan vezetett, illetve szándékosan okozta a balesetet"
- mondta az ügyvéd.
Noha ez nem történt meg, az eddigi információk alapján az biztosnak tűnik, hogy a férfi, aki a balesetet okozta, egy másik férfival versenyzett, tehát ilyen szempontból ha nem is szándékos balesetről beszélünk, azért jó néhány kérdés felmerül. Pont ezért kerestük meg Lovas Károly vezetéstechnikai szakembert.
Az illegális gyorsulási verseny mindenhol, minden esetben nagy veszélyt jelent. Egy ilyen verseny ugyanis komoly biztonsági előírások, szabályok mellett kivitelezhető, külön erre a célra kijelölt helyszíneken. Ez ugyanis többnyire együtt jár a sebességhatár túllépésével, előzési szabályok figyelmen kívül hagyásával, buszsávok illegális használatával. Arról nem is beszélve, hogy ha egy másfél-kéttonnás autó elszabadul, kiszámíthatatlan következményei lehetnek"
- mondja.
Arra a kérdésre, hogy szerepet játszhatott-e a balesetben a nyári gumi, a szakember azt mondja: biztosan.
A téli gumi használata Magyarországon nem kötelező, de bizonyos útviszonyok esetén elvárt, illetve ajánlott. Igazából minden sofőrnek a saját felelőssége, hogy gondoskodjon arról, hogy a járművét a lehelő legnagyobb mértékben alkalmassá tegye a közlekedésre. A nyári gumi télen, csúszós, latyakos utakon kockázatot jelenthet a vezetésnél, kormányzásnál, fékezésnél,
de egy ilyen balesetben nem ez az elsődleges veszélyforrás, hanem maga a gyorsulási verseny olyan forgalmi viszonyok között, amilyeneknél valójában erre nincs lehetőség. Ilyenkor ugyanis a sofőrök jobban figyelnek egymásra, mint a forgalmi viszonyokra és a többi közlekedőre, és túlvállalják az autójuk képességeit is".
A szakértőtől azt is megkérdeztük, hogy lett volna esélye elkerülni a vétlen sofőrnek a balesetet, mire azt válaszolta, hogy
a baleset csak akkor kerülhető el, ha a vétlen sofőr előre látja, illetve tudja, hogy mi fog történni, és van néhány másodperce, hogy reagáljon, félrehúzódjon, illetve gázt adjon, hogy kikerülje az őt veszélyeztető járművet.
Vagyis a vétlen sofőrnek szinte esélye sem volt arra, hogy elkerülje a karambolt.