Gyurcsány Ferenc jelöltje, Márki-Zay Péter hódmezővásárhelyi polgármester Gulyás Márton radikális baloldali aktivista műsorának volt a vendége vasárnap. Erről Márki-Zay büszkén feltett egy videót a közösségi oldalára is.
Gulyás Márton feltűnően bratyizós stílusban, tegeződve azt kérdezte tőle: „De ha te lennél kormányon, akkor te is hasonlóképpen hatósági árszabást vezetnél be, vagy más intézkedéssel próbálnád mérsékelni a benzin... az üzemanyagárakat?
Márki-Zay Péter erre azt felelte: "Ühü, hát én mindenképpen azt gondolom, hogy a világpiaci árakat nem lehet megállítani a határon, tehát én általában nem ennek vagyok híve. Én annak vagyok a híve, hogy ha a gazdaság tud alkalmazkodni ezekhez az árakhoz."
A baloldal jelöltje hozzátette: "A '70-es éveket követően egyébként ez történt a világban. Magyarország és a szovjet érdekszféra akkor azért maradt le a nyugat mögött, mert ők megkésve alkalmazkodtak az olajárrobbanáshoz. Tehát nyilvánvaló, hogy ezek a folyamatok, ezek olyan világgazdasági folyamatok, hogy itt az jár jól, aki gyorsabban tud alkalmazkodni, és megtalálja azt a tartós megoldást.
Majd így folytatta: "Nem úgy, mint Orbán Viktor, ugye ezek abszolút ostoba dolgok, be kell valljam, mármint, hogy általában az adminisztratív és másokat terhelő megoldások. Ezek a kommunista pártállamban is csak ideig-óráig működtek. Ez most sem fenntartható."
A baloldali miniszterelnök-jelölt tehát ismét egyértelművé tette, hogy elutasítja a rezsicsökkentést, „a világpiaci árakat nem lehet megállítani a határon" mondatát pedig nem lehet másképp értelmezni, minthogy
Márki-Zay szerint fizessenek a magyarok ugyanannyit, mint most Nyugat-Európában - vagyis évente 400 ezer forinttal többet.
Fontos megemlíteni, hogy
Márki-Zay állításaival szemben az Orbán-kormány által bevezetett rezsicsökkentés valóban megálljt parancsolt az egyre növekvő rezsiáraknak - ahogy írtuk, a magyarok évente 400 ezer forinttal fizetnek kevesebbet a rezsiért, mint nyugati társaik.
Most pedig a benzinár-stoppal 480 forinton megállította a kormány a benzinár emelkedését is.
Márki-Zay nem először ismeri el, hogy eltörölné a rezsicsökkentést. A Gyurcsánynéval a Greenpeace szervezésében folytatott álvitán is arról beszélt, hogy a baloldalnak küzdenie kell a rezsicsökkentés megszüntetéséért.
Márki-Zay Péter ugyan egyik önéletrajzában sem tüntette fel, hogy a rezsicsökkentés környékén az Eureletric bizottsági tagja volt, azonban a Kontra rátalált az elrejtett információra. Ez egy globális energiaügyi szervezet, amely több évtizede bejáratos az uniós vezérkarhoz, rendszeresen fogalmazza meg véleményeit és iránymutatásait az Európai Bizottságnak. Márki-Zay tehát a multinacionális energiacégek beosztottja, lobbistája volt, így egyre inkább érthetővé válik, hogy Gyurcsány jelöltje miért megy el a falig annak érdekében, hogy megszüntesse a magyarok millióinak komoly segítséget nyújtó rezsicsökkentést, miközben Nyugat-Európában hatalmas krízist okoz az energiahiány és az egyre dráguló árak.