Csütörtök reggel először Németh Szilárd adott tájékoztatást a rezsicsökkentéssel kapcsolatos módosításokról. A rezsicsökkentés fenntartásáért felelős kormánybiztos Tusnádfürdőről, a Bálványosi Szabadegyetem helyszínéről jelentkezett, és elmondta, hogy a kormány a világszerte tapasztalható drasztikus energiaár-emelkedés miatt hirdette ki az energia-veszélyhelyzetet annak érdekében, hogy az elszabadult energiaáraktól megvédjék a magyarokat.
Németh Szilárd már ekkor ismertette a számokat:
A versenypiaci ár a villany esetében 268,9 forint/kWh, a földgáz esetében pedig 1020 forint köbméterenként, vagyis még azok is jócskán a piaci ár alatt fognak fizetni, akik többet fogyasztanak. Azonban a baloldali álhírekkel és pánikkeltéssel ellentétben az áramellátásban 5,6 millió fogyasztóból 4,2 millió átlagfogyasztású vagy az alatti. Gázellátásban 3,5 millió fogyasztóból 2,6 millió átlagfogyasztású vagy az alatti.
Hazugság, hogy a magyarok többsége mostantól kiesik a rezsicsökkentés védelme alól.
Kiszelly Zoltán szerint a mostani változtatásoknak köszönhetően
fenntartható marad a rezsicsökkentés, hiszen az átlagfogyasztás szintjén stabilizálja a kormány az árakat, ezáltal pedig az elszabaduló világpiaci árak közepette is megmarad a rezsicsökkentés.
A Századvég igazgatója kiemelte, hogy
az elhibázott brüsszeli szankciópolitika és a szomszédunkban zajló háború miatt világszerte drasztikusan megemelkedtek az energiaárak.
Ennek okán a világpiaci árak és a rezsicsökkentett árak közötti különbség gyors ütemben növekedett. Mivel ezt a költségvetésből pótolják ki, ha nem változtatott volna a kormány a korábbi szabályozáson, akkor a forint elleni, spekulánsok által indított támadások erősödtek volna.
"Azzal, hogy a kata szabályain változtattak és a rezsicsökkentést az átlagfogyasztáshoz igazították, azt az üzenetet küldték a nemzetközi piacok és a spekulánsok felé, hogy a költségvetés ollója nem nyílik olyan gyorsan, mint ahogyan azt ők remélték. Látszik is, hogy ennek következtében stabilizálódott a forint árfolyama" - fejtette ki a szakértő.
A baloldal viszont a rezsicsökkentés új szabályainak bejelentése óta folyamatosan kelti a pánikot, ráadásul a különböző baloldali propagandaoldalakon hajmeresztő számítások jelentek meg azzal kapcsolatban, hogy az embereknek mennyit kell majd fizetniük az új szabályok után. Ezeket a légből kapott adatokat naponta többször közölték, a baloldali véleményvezérek és politikusok pedig újraosztották a közösségi oldalakon.
Kiszelly Zoltán szerint a baloldal próbálta meglovagolni a multinacionális vállalatoknak kiszolgáltatott néhány száz ember részvételével zajló tüntetésszerűségeket, azonban miután rájöttek, hogy őket nem tudják a céljaik megvalósítására felhasználni, új témát kellett találniuk, így került terítékre a rezsicsökkentés.
"A baloldal úgy próbálta meg mosdatni Gyurcsány Ferencet és 2006-os, trágárságoktól hemzsegő őszödi hazugságbeszédét, hogy a rezsicsökkentést a „Fidesz őszödi beszédének" próbálták meg eladni. Ez nyilvánvalóan nem igaz" - fejtette ki.
Kiszelly szerint a baloldal folyamatosan „megszorításokat" emleget a rezsicsökkentés új szabályaival kapcsolatban, holott az átlagfogyasztásig továbbra is megmarad a teljes rezsicsökkentés. A baloldal által közölt pánikkeltő, a köznyugalom megzavarására alkalmas hamis számokkal nyilvánvalóan azt akarták elérni, hogy ebbe az irányba mozduljon el a közbeszéd, de amint kiderültek a részletek, egyből látni lehetett, hogy a baloldal hazudott.
Míg Magyarországon a rezsicsökkentés politikájával, addig Nyugaton egyszeri támogatásokkal próbálják megoldani az elszabadult energiaárak problémáját, Kiszelly példaként felhozta, hogy Németországban 3-4 ezer eurós rezsinövekedésre számítanak télen háztartásonként, ehhez viszont a kormány mindössze 300 eurós támogatást ad. Hasonlóan drasztikus számokat prognosztizálnak Ausztriában, de ott még ennél is kevesebbet, 150 eurót biztosít a kormány a lakosoknak.
Vannak kompenzációs törekvések, de az, hogy az átlagfogyasztásig stabil áron kapja a lakosság az energiát, az Európában egyedülálló - húzta alá a szakértő.
A más országokra jellemző kompenzációs intézkedésekkel több probléma is van. Németországban például a 300 euró nem jár a nyugdíjasoknak, de emellett egyszeri intézkedésekről beszélünk, így hosszú távon nem jelentenek megoldást, leginkább látszatintézkedés. Magyarországon viszont nemcsak a rezsicsökkentés fontos eleme a nemzeti kormány politikájának, hanem a folyamatos energiaellátás biztosítása is, mivel mi ragaszkodunk a vezetékes orosz olajhoz, míg az orosz gáz embargójáról a kormány tárgyalni sem hajlandó.
Orbán Viktor miniszterelnöknek sikerült kiharcolnia, hogy továbbra is érkezhessen Magyarországra vezetékeken keresztül olaj Oroszországból, míg a 15 éves, Gazprommal kötött szerződésnek köszönhetően pedig a gázellátás is biztosítva van.
Nemcsak azt kell nézni, hogy mennyit fizetünk érte, hanem azt, hogy nálunk lesz télen is olaj és gáz. Ezzel szemben Nyugat-Európában vagy a lakosságnak jut majd gáz, vagy az iparnak. Ez áll a legújabb brüsszeli „szolidaritási" bejelentéseknek hátterében is
- magyarázta.
A mozgasterblog.hu-n megjelent cikkében Kiszelly Zoltán arról ír, hogy Brüsszel központosítani akarja az Európai Unió energiaellátását, vagyis a jövőben az EU "egyetlen" vásárlóként lépne fel a világpiacon, ezzel is növelve geopolitikai és gazdasági súlyát. A legfrissebb brüsszeli tervelfogadása azt üzenné a világnak, hogy az EU 'képes' saját energiaellátását biztosítani, így az euró értékét garantáló gazdasági teljesítménye is "adott".
Ennek érdekében még a tagállami vétójogot is kikerülnék, amit ezt követően más területekre is kiterjesztenének.
Kiszelly Zoltán szerint a brüsszeli döntés annak a beismerése, hogy teljes mértékben elhibázták a szankciós politikájukat, a globalista politikát követő nyugat-európai országok kellő mennyiségű és árú alternatíva nélkül, egymással versenyt futva váltak le az orosz energiáról, így hiány keletkezett. A szakértő elmondta, hogy a mostani brüsszeli viselkedésminta a szocializmusra volt jellemző, amikor is a hiányt osztották szét. Emellett többségi szavazással akarják elérni, hogy az előrelátó, felelősen gondolkodó országok, mint Magyarország, adják oda piaci áron az általuk felhalmozott gáz egy részét a felelőtlen országoknak.