Dömötör Csaba: A válságot nemcsak a háború okozza, hanem a vakvágányos brüsszeli politika is

Dömötör Csaba, interjú, háború, válság, államtitkár, Unió, rezsicsökkentés
Vágólapra másolva!
Európa az elmúlt évtizedek legsúlyosabb energiaválságát éli át, a válságot csak részben lehet a háború kitörésével magyarázni, épp ennyire oka az a vakvágányos brüsszeli politika - fogalmazott Dömötör Csaba a Magyar Nemzetnek adott interjúban.
Vágólapra másolva!

A Miniszterelnöki Kabinetiroda parlamenti államtitkára elmondta, hogy a választás idején még arról volt szó a brüsszeli tárgyalótermekben, hogy a szankciók nem terjednek ki az energiára.

A politikus kritizálta az Európai Unió szankciós politikáját, közte a nukleáris energiát érintő tervezett szankciókat és a gázszankciót.

- vélekedett, hozzátéve, hogy a gáz ára a szankciók első lebegtetése után két-háromszorosára nőtt, és most is kétszerese annak a szintnek, ami a háború után pár héttel volt.

"Ebből is látszik, hogy nem a háború ténye, hanem a rossz bürokrata válaszok okozzák a gazdasági turbulenciát" - emelte ki.

Az államtitkár beszélt a Magyarországnak járó uniós forrásokról is, mint hangsúlyozta, az Európai Bizottsággal jó ideje konstruktív légkörben zajlanak a tárgyalások.

"Ugyanakkor az is jól látszik, hogy az Európai Parlament nem szeretne megállapodást, fontosabbak neki az ideológiai szempontok" - vélekedett, nyomásgyakorlásnak nevezve az uniós kritikákat.

Az államtitkár bírálta Márki-Zay Péter kampányfinanszírozását, szerinte a legapróbb részletekig ki kell vizsgálni, hogy fennállt-e a külföldi finanszírozás ténye. "A legfontosabb ebben az, hogy a törvények értelmében tilos a pártokat külföldről támogatni. Nem tudni, hogy Márki-Zay Péter tisztában van-e ezzel" - fogalmazott.

A parlament őszi ülésszakát úgy értékelte, hogy "a legtanulságosabb talán az, hogy a baloldal hogyan vív elszánt harcot a valósággal".

Dömötör Csaba Forrás: Földházi Árpád

"Azt mondják, működnek a szankciók. Nem tudjuk, hogy szimpla belpolitikai számításról van szó vagy a külföldi szponzoraik elvárásairól, de a végeredmény szempontjából mindegy is. Sokkal beljebb lennénk, hogyha legalább a szankciók ügyében segítenék a kormány küzdelmét" - fogalmazott Dömötör Csaba.

A politikus kitért a pedagógusfizetésekre is, szerinte a kormány béremelések iránti elkötelezettségét bizonyítja, hogy az első nagy átfogó béremelési program épp a pedagógusok számára indult, 2012-től 2017-ig tartott.

- tette hozzá, kiemelve, hogy a miniszterelnök további emelésre tett javaslatot.

"Ráadásul a kormány az uniós forrásokat is bevonná a béremelést segítő eszközök közé. Ezért még egy nyomós okunk van arra, hogy küzdjünk azért, hogy az uniós források minél hamarabb megérkezzenek" - mondta Dömötör Csaba.

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Origo Google News oldalán is!