Mégiscsak ez a negyedik kétharmados felhatalmazás az Orbán-kormány mögött, ami azt jelenti, hogy a választópolgárok tekintélyes többsége egyetért azzal az iránnyal, amit Orbán Viktor és kormánya képvisel
- minderről Demeter Szilárd beszélt a Mandinernek. A Petőfi Irodalmi Múzeum főigazgatója szerint a képviseleti demokráciának pont az a lényege, hogy a választópolgárok megválasztanak valakit, felhatalmazzák az érdekeik és értékeik képviseletére, befizetik az adót, és rábízzák a kormányzatra, hogy döntse el ő, mire költi. Innentől kezdve a kulturális kormányzat megmondhatja azt, hogy számára mi a kívánatos irány, és ezt a közpénzből működtetett kulturális intézményeknek tartaniuk kell. Az, hogy mi a nemzeti kultúra, le van írva az alaptörvényben – ott van az összes érték, amit mi magyar nemzetként fontosnak tartunk.
Ami azon az értékhorizonton belül van, az oké, ami azon kívül esik, az alkotmányellenes. Nagyon egyszerű a cezúrákat meghúzni.
Demeter arról is beszélt, hogy 2020 óta nincs békeidő: covid, háború, szankciók, megemelkedett rezsiárak, összevissza rángatott forint, dől össze körülöttünk a világ.
Ilyenkor jön az alkudozás. Járni járna 12 milliárd forint, de nyilvánvalóan nem jut, hiszen nem kivételezhetnek csak velünk. A következő évek nagy feladványa az lesz, hogy a teljes magyar kulturális infrastruktúra és intézményrendszer – amit muszáj fenntartani ahhoz, hogy a magyar kultúra működőképes legyen – hogyan fog túlélni.
Jelen pillanatig 2022-ben a Magyar Kultúráért Alapítvány számára megítélt évi összegnek kevesebb mint fele érkezett meg. Most vagyunk november végén, tehát nem sok reményünk van arra, hogy év végéig ideadják a másik felét. Amikre elő volt készítve ez a támogatás – folyóiratok, könnyűzenére és a többi –, azoknak a finanszírozása radikálisan csökken. És mivel az összes többi intézmény esetében van egyfajta visszafogás, azt kérték tőlünk is, hogy ne kezdjünk el két kézzel szórni a pénzt - mondta Demeter.