Ahogy arról az Origo is beszámolt, Márki-Zay Péter és Bajnai Gordon Londonban találkozott egy étteremben, a titkos találkozó több órán keresztül zajlott. A szakértő szerint
Bajnai Gordon eligazítást tartott Márki-Zay Péternek.
A volt szocialista miniszterelnökről a Városháza-ügy kapcsán kiszivárgott hangfelvételekből is kiderült, hogy ő az összekötő a külföldi érdekek, vagyis a Soros-hálózat és az egyéb globális, balliberális oldalhoz tartozó gazdasági és politikai érdekkörök és a magyarországi baloldali pártok között, ezek az érdekkörök Bajnai Gordonon keresztül üzenik meg azt, hogy mit várnak el a magyarországi balliberális politikusoktól, emlékeztetett Deák Dániel politológus, a XXI. Század Intézet vezető elemzője.
Mint ismert, az Anonymus által nyilvánosságra hozott egyik hangfelvételen azt mondja az ügy egyik főszereplője, Gansperger Gyula – aki nagyon régóta ismeri az egykori kormányfőt, „harcostársak” voltak –, hogy "Magyarországon alapvetően az egész ellenzék mozgása mögött, ugye, én azt gondolom, a külföldi erők és finanszírozók állnak.
(...) Ugye, egyik része a Soros-birodalom, fogalmazzunk így. A másik része, azok a nagytőkés csoportok, Németország, Egyesült Államok főleg, akik itt szeretnék, hogyha befolyással rendelkeznének. Én azt gondolom, hogy ezeknek az embere a Gordon."
Deák Dániel az Origónak úgy fogalmazott, hogy „mindezek fényében nem meglepő, hogy
Bajnai Gordon Márki-Zay Péterrel is intenzíven egyeztet, hiszen folyamatosan tolmácsolja, hogy mit várnak el tőle ezek a globális körök.
Vélhetően most Londonban ezen a többórás találkozón is erre került sor, megkapta az eligazítást Márki-Zay Péter, megkapta az iránymutatást, hogy milyen belpolitikai és Európa-politikai álláspontot kell képviselnie a választási kampányban miniszterelnök-jelöltként.
Bár Márki-Zay Péter sokszor próbálta hangoztatni magáról, hogy ő nem baloldali, ez az állítása már megdőlt, mondta Deák Dániel. Hozzátette, a felmérések is azt mutatják, hogy az emberek többsége egyértelműen egy baloldali politikusnak tartja; ez nem meglepő, hiszen
minden fontos politikai és társadalmi kérdésben a baloldali politikusoknak az álláspontját osztja.
Például az egészségügy ügyében szóról szóra ugyanazon a piacpárti, fizetősegészségügy-párti állásponton van, mint amit Gyurcsány Ferenc is hangoztatott, de a rezsicsökkentés, a bevándorlás és más témák kapcsán is azt hangoztatja, amit a Gyurcsány-féle baloldal, emlékeztetett a politológus, hozzátéve, hogy
EHHEZ PEDIG BAJNAI GORDON TOLMÁCSOLJA AZ IRÁNYMUTATÁST.
Deák Dániel arra is felhívta a figyelmet, hogy a rezsicsökkentés példáján nagyon jól tetten érhető, hogy
Márki-Zay Péter a külföldi multik, a külföldi érdekek álláspontját képviseli.
Hiszen míg a magyarok 80 százaléka támogatja a rezsicsökkentés intézményét a közvélemény-kutatások alapján, tehát még az ellenzéki szavazók közül is nagyon sokan szimpatizálnak a rezsicsökkentéssel, addig Márki-Zay támadja az intézkedést, ostobaságnak, népbutításnak nevezte.
VAGYIS NEM A MAGYAR EMBEREK ÉRDEKEIT KÉPVISELI, HANEM A KÜLFÖLDI MULTIKNAK, ÉRDEKEKNEK AZ ÁLLÁSPONTJÁT TOLMÁCSOLJA, HISZEN NAGYON SOK NYUGATI CÉG ARRA VÁR, HOGY LEGYEN EGY OLYAN KORMÁNY MAGYARORSZÁGON, AMELYIK ISMÉT ELADJA KÜLFÖLDI TULAJDONBA A KÖZMŰCÉGEKET
- tette hozzá Deák Dániel.
A 13. havi nyugdíj kapcsán szintén megmutatkozik, hogy a baloldal miniszterelnök-jelöltje a baloldal álláspontját képviseli, korábban egyesen kijelentette, hogy „közgazdászként teljesen helyénvalónak” tartotta azokat a megszorító intézkedéseket, melyeket annak idején a Bajnai-kormány bevezetett – többek között a 13. havi nyugdíj elvételét is. (Mint ismert: Gyurcsány Ferenc javaslatára Bajnai Gordon szüntette meg a 13. havi nyugdíjat, amit most a Fidesz adott vissza az idős embereknek.)
2019-ben az azóta Gyurcsány Ferenc pártjában, a DK-ban politizáló bukott tévésnek, Kálmán Olgának fogalmazott úgy:
„Átadták a terepet az egyébként nagyon tehetséges Bajnai Gordonnak, egy kisebbségi kormánynak, hogy hozza helyre, amit ők elrontottak. [...] A fenntarthatatlan helyzetet a Bajnai-kormány kezelte, megszüntette a 13. havi nyugdíjat, elkezdte az államháztartást rendbe tenni, megszorító intézkedéseket vezettek be. [...] Közgazdászként teljesen helyénvalónak tartottam azokat az intézkedéseket, amelyeket a Bajnai-kormány bevezetett, hiszen azokat mindenképpen végre kellett hajtani".
Márki-Zay máskor, Bajnai Gordonról beszélve megjegyezte azt is: a 2009 és 2010 közötti egy év sok szempontból a legeredményesebb időszak volt Magyarországon. Azonban éppen
EKKOR, EBBEN AZ EGY ÉVBEN HAJTOTTA VÉGRE A SZOCIALISTA KORMÁNY A RENDSZERVÁLTOZÁS ÓTA ELTELT IDŐSZAK LEGBRUTÁLISABB MEGSZORÍTÁSÁT. EKKOR SZÜNTETTÉK MEG (MÉG GYURCSÁNY JAVASLATÁRA) A 13. HAVI NYUGDÍJAT IS.
Bajnai és Márki-Zay találkozójára azért is kerülhetett most sor, mert
Márki-Zay támogatottsága bezuhant az elmúlt időszakban, látszik, hogy bukdácsol, botrányt botrányra halmoz
- jegyezte meg az Origónak Deák Dániel. A politológus szerint vélhetően Bajnai igyekszik beavatkozni, hogy legalább valamelyest javuljon Márki-Zay kommunikációja, kampánya, mert a belső elemzéseik és felméréseik is azt mutatják, hogy a baloldali miniszterelnök-jelölt egy katasztrofális időszakon van túl,
MÁR A BALOLDAL SZÁMÁRA IS KÍNOS, AMI AZ ELMÚLT IDŐSZAKBAN MÁRKI-ZAY KAMPÁNYÁT JELLEMEZTE.
Bajnai részéről ez egy utolsó próbálkozás lehet, hogy javítson a helyzeten, de ha az elmúlt hónapok tapasztalataiból indulunk ki, akkor elég kétséges, hogy ez sikerrel fog-e járni, tette hozzá a XXI. Század Intézet vezető elemzője.